PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Święta Bożego Narodzenia w Gdańsku: iluminacje, szlak kulinarny, paczki dla potrzebujących 

Święta Bożego Narodzenia w Gdańsku: iluminacje, szlak kulinarny, paczki dla potrzebujących 
- Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie społeczne, a każdy tęskni do bliskości, ciepła, spotkań - powiedziała podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Miasto przygotowało więc takie atrakcje dla mieszkańców, które zachęcają do spacerów i poprawiają nastrój, jak świąteczne iluminacje. Zabłysną 5 grudnia. Jarmark świąteczny odbędzie się tylko w internecie, ale na Głównym Mieście gdańscy restauratorzy zorganizują "szlak kulinarny".
Kobieta w średnim wieku, w maseczce, stoi przy mikrofonie
Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała, że w tym roku miasto przygotowało iluminacje świąteczne w różnych miejscach Gdańska, aby przede wszystkim zachęcić mieszkańców do spacerów.
                                                                                                                                                                                Fot. Jerzy Pinaks/gdansk.pl

 

Boże Narodzenie 2020. Na Długi Targ wróciła miejska choinka - zobacz FILM i ZDJĘCIA

 

W środę, 25 listopada 2020 roku, podczas konferencji prasowej w parku Reagana o przygotowaniach do świąt, które również w przestrzeni miejskiej będą inne niż w latach poprzednich, mówili: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca ds. zrównoważonego rozwoju, Paweł Orłowski, zastępca prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA i Piotr Dzik, radny Gdańska i organizator Wigilii dla potrzebujących.

- Do świąt został miesiąc. Wiemy że będą inne z wielu powodów: świat jest inny, nasze życie jest inne - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Nie będzie tylu spotkań, co zwykle. Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie społeczne, a każdy tęskni do bliskości, ciepła, spotkań. Atmosfera świąteczna to też możliwość poszukiwania nadziei, którą niosą święta. Iluminacje świąteczne

Jak tłumaczyła prezydent Dulkiewicz, w tym roku miasto przygotowało iluminacje świąteczne w różnych miejscach Gdańska, aby przede wszystkim zachęcić mieszkańców do spacerów. Zostały rozlokowane tak, aby spacerujący nie gromadzili się w jednym miejscu. Nowością jest instalacja świetlna przy wejściu do Parku Reagana. Rozbłyśnie też Targ Węglowy, na którym zamiast tradycyjnego jarmarku, pojawi się rozświetlone gwiazdami niebo. Iluminacje pojawią się też, jak co roku, w parku Oruńskim i Oliwskim. 

Baldachim świetlny na Targu Węglowym przygotuje firma CD Lighting we współpracy z MTG. To projekt liczący, prawie 5 000 metrów bieżących instalacji oraz około 20 000 świetlnych punktów LED, które w tym roku stworzą razem spektakularne świetlne niebo. Jarmarkowej Bramy będą z kolei pilnować dwumetrowe strażnice z żołnierzami garnizonu gdańskiego: sierżant, muszkieter i kanonier. Są to postaci Garnizonu Królewskiego Miasta Gdańsk z lat 1736 – 1793, z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Zapis konferencji znajdziesz tutaj.

Park, stalowe konstrukcje
Przygotowania do montażu iluminacji świątecznych w parku Reagana w Gdańsku
                                                                                                                                                                                Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


- Świąteczne iluminacje rozbłysną 5 grudnia - dodała prezydent Gdańska. - Dzień przed przybyciem świętego Mikołaja, którego w tym roku nie powitamy na Długim Targu. Kontynuujemy "choinki" odbywające się w dzielnicach: na Oruni, Biskupiej Górce, Osowej. Nowością będzie choinka na Jasieniu i Pieckach-Migowie, w Sobieszewie. Okres świąteczny to też czas, kiedy z większą uwagą myślimy o tych, którzy mają się gorzej. Już 650 listów dzieci, podopiecznych MOPR, trafiło do świętych Mikołajów. Pomyślmy w tym czasie o tych, którzy mają się gorzej. 

Iluminacja w Parku Reagana będzie o wymiarach 75 m. długości i  11 m. wysokości, taka sama jak w latach ubiegłych w Parku Oliwskim. 

Prezydent Piotr Grzelak podkreślił, że pandemia oprócz innych oczywistych skutków, prowadzi też do sytuacji trudnych psychologicznie, z którymi musi sobie poradzić wielu z nas.  

- Wiemy, że trzeba trzymać dystans, nosić maseczki, przestrzegać zaleceń, ale powinniśmy też w miarę możliwości prowadzić aktywny tryb życia - zachęcał prezydent Grzelak. - Wielu mieszkańców pyta, czy w tym roku pojawią się iluminacje. Właśnie w tym roku szczególnie potrzebujemy światła, dobrego nastroju i chęci, żeby wyjść do parku. Dlatego oświetlamy więcej takich miejsc, oprócz tradycyjnie oświetlonych jak Park Oliwski, Oruński, także w Głównym Mieście, plac Świętopełka, Targ Drzewny, Targ Węglowy. Zabłyśnie fontanna Czterech Kwartałów, termometr Fahrenheita, dźwig na Stągiewnej, na napisie GDAŃSK na Ołowiance pojawi się czapka Mikołaja. Te wszystkie elementy są po to, żebyśmy chętniej wyszli z domów, złapali powietrze i odporność.Jarmark Bożonarodzeniowy online

Jak poinformował prezydent Grzelak w tym roku nie będzie jarmarku świątecznego na Targu Węglowym, ale 25 restauratorów odpowiedziało na apel miasta i wspólnie stworzyło Gdański Szlak Kulinarny, czyli budki z drobną gastronomią na wynos, które staną w różnych częściach Głównego Miasta. Dzięki temu będzie można posmakować świątecznych smaków już od najbliższego tygodnia, w różnych lokalizacjach miasta.

O bożonarodzeniowym jarmarku, który w tym roku będzie wirtualny, opowiedział Paweł Orłowski prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

 

Trzej mężczyźni stoją, kobieta stoi
Konferencja prasowa w Parku Reagana. Od prawej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca ds. zrównoważonego rozwoju, Paweł Orłowski, zast. prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA i Piotr Dzik, radny Gdańska i organizator Wigilii dla potrzebujących
                                                                                                                                                                              Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku zakupy robimy w internecie

 

- Strona wirtualnego Jarmarku Bożonarodzeniowego już działa - powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes MTG SA. - Do tej pory odwiedziło ją 120 tys. osób przez pierwsze dni, sprzedano już sto słynnych kubków do grzanego wina. Oferta świąteczna na stronie jarmarku to nie tylko zakupy, to też cel społeczny, bo część dochodów przeznaczymy na wsparcie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, które dziś jest w trudnej sytuacji, bo nie może realizować zbiórek publicznych. 

Strona internetowa działa pod adresem www.bozonarodzeniowy.gda.pl

 

Wigilia dla potrzebujących

Piotr Dzik, radny Gdańska i organizator Wigilii dla potrzebujących zapowiedział, że w te święta (podobnie jak podczas Świąt Wielkanocnych), choć nie będzie wigilii dla potrzebujących w dawnej formule, do osób które zwykle w niej brały udział, trafią świąteczne paczki przygotowane przez gdańskich restauratorów.    

- Rozwieziemy kilkaset paczek, setki pierogów, żeby osoby potrzebujące, samotne też mogły poczuć klimat świąt - mówił Piotr Dzik. - Do domu samotnej matki w Matemblewie, do noclegowni dla osób bezdomnych. Zawsze jest przykro, że nie możemy spotkać się na żywo. Ale choć sami mamy trudności, wszystkim jest lżej na duszy, kiedy możemy sobie pomóc. 

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała też, że nie odbędzie się miejski sylwester na świeżym powietrzu, miasto przyszykowało za to niespodziankę - w szczególny sposób zostanie podświetlony popularny "zieleniak" w Gdańsku. 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze