PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Boże Narodzenie 2020. Na Długi Targ wróciła miejska choinka - zobacz FILM i ZDJĘCIA

Boże Narodzenie 2020. Na Długi Targ wróciła miejska choinka - zobacz FILM i ZDJĘCIA
Jest wysoka na 17 metrów, piękna jak co roku i sztuczna - po to, by nie trzeba było wycinać w lesie naturalnego świerku. We wtorek, 24 listopada, na Długim Targu robotnicy na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zbudowali z pojedynczych elementów miejską choinkę. Przyozdabia ją 25 tysięcy ledowych lampek, 1400 bombek i śnieżynek. 
Na zdjęciu widzimy prace przy budowie miejskiej choinki na Długim Targu. Pośrodku stoi pień, zmontowany do wysokości około 4 metrów - jego podstawę stanowi rozległy metalowy stelaż. Wokół widoczni są robotnicy w czerwonych kombinezonach i żółtych kaskach. W tle - widoczne fasady kamienic przy Długim Targu
Choinkę trzyma w pionie specjalna stalowa konstrukcja, ułożona na kamiennych płytach Długiego Targu. 17-metrowej wysokości drzewo składa się z elementów, wykonanych z tworzyw sztucznych. Wraca tutaj co roku, od czterech lat i zawsze wygląda tak samo magicznie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Dlaczego choinkę postawiono na cały miesiąc przed Bożym Narodzeniem?

- To najlepsza pora - przekonuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Za kilka dni skończy się listopad, zaraz będzie grudzień. A przecież miejska choinka nie jest jedyną ozdobą świąteczną Gdańska. Montowanie różnych iluminacji i ozdób świątecznych to cały proces, który zajmie nam 2-3 tygodnie. Choinka na Długim Targu jest jednym z etapów tego procesu.

 

 

We wtorek montaż elementów świątecznego drzewa trwał od wczesnego rana do godzin popołudniowych. Choinka wygląda tak samo od czterech lat i jak zwykle postawiona została w pobliżu fontanny Neptuna, patrząc w kierunku Bramy Zielonej. Wcześniej w tym miejscu stawiany był naturalny świerk, pieczołowicie wybieramy przez leśników w pomorskich lasach. Jednak przed czterema laty prezydent Paweł Adamowicz pod wpływem nalegań miłośników ekologii zdecydował o rezygnacji z naturalnego drzewa, by w jego miejsce stawiane było co roku to samo - sztuczne.   

 

FOTOGALERIA:

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl