PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Światowy Dzień Książki. Guzowska, Gerritsen, Czubaj, Rusinek - pisarze składają czytelnikom życzenia

Światowy Dzień Książki. Guzowska, Gerritsen, Czubaj, Rusinek - pisarze składają czytelnikom życzenia
Czego z okazji wypadającego w czwartek, 23 kwietnia, Światowego Dnia Książki życzą nam autorzy? Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku sprawdziła. Zobaczcie, co mówią: Tess Gerritsen, Marta Guzowska, Małgorzata Warda, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj i Michał Rusinek.
Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, z zawodu... lekarz internista. W 2018 roku była gwiazdą Afery Kryminalnej - festiwalu literatury odbywającego się w Gdańsku
Tess Gerritsen to amerykańska pisarka, z zawodu... lekarz internista. W 2018 roku była gwiazdą Afery Kryminalnej - festiwalu literatury odbywającego się w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

Gdańsk czyta! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w czasie pandemii działa online

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Organizowane od 1995 roku święto, stworzone zostało przez UNESCO, aby promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Niestety, tegoroczne świętowanie nie będzie tak huczne i udane jak w poprzednich latach. Ale choć z racji pandemii koronawirusa nie możemy tego dnia przyjść do biblioteki ani udać się na spotkanie autorskie z naszym ulubionym pisarzem, możemy czytelnicze święto uczcić w inny sposób.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała z tej okazji życzenia - i to szczególne. O powiedzenie kilku słów poprosiła kilkoro z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy polskich i zagranicznych.

- W Międzynarodowym Dniu Książki i Praw Autorskich życzymy Wam samych wspaniałych lektur i składamy serdeczne podziękowania tym, dzięki którym możemy książki czytać, słuchać, oglądać (nie mówiąc już o wąchaniu). Ściskamy serdecznie wyżej wymienionych i wszystkich czytających ten tekst. Dziękujemy, że jesteście z nami. Niech żyje nam Książka! - życzą pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i zachęcają do obejrzenia pozdrowień dla czytelników od autorów.

 

 

Mały upominek z tej okazji przygotowała też Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, mieszcząca się przy ulicy Mariackiej. Skoro nie możemy ani tej, ani innych placówek kulturalnych odwiedzić, a co za tym idzie - zapoznać się z wartościowymi dziełami z ich zasobów, pracownicy biblioteki wybrali kilka interesujących cytatów za nas. Sprawdzą się nie tylko w Międzynarodowym Dniu książki i Praw Autorskich.

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nieprzypadkowo obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia. To symboliczna data dla literatury światowej - tego dnia zmarli najwybitniejsi: hiszpański pisarz Miguel de Cervantes, angielski dramatopisarz William Szekspir, peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega czy hiszpański pisarz i dziennikarz Josep Pla; inni najwybitniejsi zaś się urodzili: m.in. francuski pisarz Maurice Druon, islandzki pisarz Halldór Laxness, i kolumbijski pisarz i dziennikarz Manuel Mejía Vallejo.

W Gdańsku od 2006 roku odbywał się z tej okazji festyn organizowany przez Radę Miasta Gdańska i Pałac Młodzieży. Wydarzenie z ponad 10-letnią tradycją zawsze podsumowywało wydarzenia czytelnicze, które przez cały kwiecień odbywały się w naszym mieście w ramach obchodów święta.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze