PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sobieszewo, Biskupia Górka, Dolne Miasto. Kolejne choinki stanęły w różnych miejscach miasta

Sobieszewo, Biskupia Górka, Dolne Miasto. Kolejne choinki stanęły w różnych miejscach miasta
Jedna w Sobieszewie, i dwie w rewitalizowanych dzielnicach: na Biskupiej Górce i Dolnym Mieście. To choinki, które od piątku, 4 grudnia, cieszą oko mieszkańców. Dzień wcześniej, uroczyście włączono lampki na choince, która pojawiła się na Jasieniu. Sprawdź, gdzie jeszcze pojawią się zielone ozdobione drzewka.
W tym roku w dziewięciu lokalizacjach pojawią się dzielnicowe choinki
W tym roku w dziewięciu lokalizacjach pojawią się dzielnicowe choinki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pomimo trudnych okoliczności, Gdańsk szykuje się i zdobi na święta. Po udanych ubiegłorocznych "debiutach" choinek miejskich, które pojawiły się w dzielnicach rewitalizowanych, w tym roku zdecydowano o postawieniu dziewięciu zielonych drzewek w różnych dzielnicach Gdańska. Mają one nie tylko ozdobić okolicę, ale też spowodować uśmiech na twarzach mieszkańców, w trudnym czasie pandemii.

W Śródmieściu pojawiły się w tym roku dwie choinki miejskie: jedna na Dolnym Mieście przy skrzyżowaniu ul. Wróbla i Toruńskiej, druga - na Biskupiej Górce przy ul. Biskupiej. W uroczystościach tych wzięła udział Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTEGO ZAPALENIA LAMPEK NA CHOINCE NA BISKUPIEJ GÓRCE


- Mieszkańcy czekają na te choinki. W tym roku, z oczywistych powodów, uroczyste odpalenie lampek miało kameralny charakter. W poprzednich latach były to duże uroczystości dzielnicowe. Mamy sygnały od mieszkańców z innych jednostek morfogenetycznych, poza Dolnym Miastem, m.in. z Długich Ogrodów, Starego i Głównego Miasta, że też chcą mieć swoje dzielnicowe choinki. W przyszłym roku planujemy taką na pewno w Parku Św. Barbary - zapowiedział Maksymilian Kieturakis, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. - Moim zdaniem, to bardzo ważne, że te choinki zostały zapalone także w tym roku, a Miasto nie zdecydowało się na obcięcie kosztów w tym zakresie. Obecność udekorowanych choinek przypomina mieszkańcom, że mamy okres świąteczny. Widziałem dziś dużo serdeczności wśród osób przechodzących obok tych drzewek. Myślę, że brakowało nam tego, a taka atmosfera świąteczna jest naprawdę bardzo potrzebna - dodaje.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTEGO ODPALENIA LAMPEK NA DOLNYM MIEŚCIE


Na Wyspie Sobieszewskiej 4 grudnia o godz. 16.00 uroczyście zapalono choinkę przy ul. Turystycznej 3, gdzie znajduje się GAK Wyspa Skarbów i siedziba Rady dzielnicy. Obecny był tu Piotra Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. To nie koniec, bo na Wyspie kolejna inauguracja świątecznej choinki planowana jest 5 grudnia w Świbnie. 

- W tym roku było bardzo skromnie, ale myślę, że zgrabnie przeprowadziliśmy tę uroczystość. Nieliczną grupę mieszkańców, którzy towarzyszyli nam w tym wydarzeniu, poczęstowaliśmy specjalnie przygotowanymi na tę okazję cukierkami mikołajkowymi - Władysław Sidorko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska. - Przed rokiem świętowaliśmy przez cały dzień, a odpalenie lampek choinkowych było jedną z wielu atrakcji. Pamiętam, że rozpoczęliśmy w południe, a skończyliśmy około godz. 22. W tym roku jest inaczej. Póki co brakuje nam jeszcze śniegu, by ten klimat był jeszcze bardziej świąteczny. Ta choinka to obecnie taki rodzynek na torcie.

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTEGO ZAPALENIA LAMPEK NA CHOINCE W SOBIESZEWIE

 

W czwartek, 3 grudnia, oficjalnie zapalono świąteczne lampki na Jasieniu. Choinka miejska pojawiła się tu po raz pierwszy w historii. W uroczystości, poza radnymi dzielnicy, wziął udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydent.

- Bardzo cieszymy się, że także w naszej dzielnicy "błysnęło" coś świątecznego. Od czwartku mieszkańcy niemal bez przerwy fotografują się przy tej choince. Przychodzą w parach, a także z dziećmi. To drzewko jest naprawdę bardzo ładne. Jesteśmy dużą i dość rozległą dzielnicą, więc takich choinek to przydałoby się u nas co najmniej z pięć. Wiem, że chętnie "zagospodarowaliby" takie nasi mieszkańcy z Wiszących Ogrodów czy z ul. Jabłoniowej - śmieje się Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień. - Na miejsce dla tego drzewka wskazaliśmy teren przy ul. Damroki 2. Tutaj, w pobliżu, co roku sprzedawane są tradycyjne choinki, dlatego za chwilę na pewno będzie tu duży ruch. Niedaleko znajdują się też sklepy i ciągi piesze, więc świąteczne drzewko na pewno będzie można zauważyć choćby w drodze po zakupy - dodaje.

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTEGO ZAPALENIA LAMPEK NA CHOINCE NA JASIENIU


Dzielnicowa magia Świąt

Choinki dzielnicowe, są już pewną tradycją w naszym mieście. Świątecznym klimatem mogli się cieszyć już mieszkańcy Oruni,  Biskupiej Górki i Osowej. W tym roku, po raz pierwszy, ozdoby pojawią się na Jasieniu i Pieckach-Migowie. Przygotowano zarówno naturalne, jak i sztuczne drzewka, które zostaną przystrojone lampkami i błyszczącymi bombkami.

W poprzednich latach zapaleniu światełek na dzielnicowych choinkach towarzyszyły m.in. wizyty św. Mikołaja, koncerty kolęd i barwne kiermasze. W tym roku, z oczywistych powodów, dodatkowe wydarzenia nie mogą się odbyć, jednak podczas włączenia choinkowych światełek, wzorem poprzednich lat, nie zabraknie władz miasta. W nadawaniu świątecznego klimatu dzielnicom uczestniczą: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, Monika Chabior, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych oraz Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Obecni będą także gospodarze miejsca - przedstawiciele Rady Dzielnicy.

 

Choinki znajdują się w centralnych częściach dzielnic, a rozbłysną światełkami według ustalonego harmonogramu:

  • 5 grudnia, godz. 17.00 – Osowa, Park Chirona, z udziałem prezydenta Piotra Borawskiego
  • 6 grudnia, godz. 17.00 – Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, z udziałem prezydenta Piotra Grzelaka

  • 6 grudnia, godz. 15.30-16.30 – Piecki-Migowo, skrzyżowanie ul. Bulońskiej z ul. Rakoczego, z udziałem prezydenta Piotra Grzelaka

  • 6 grudnia, godz. 17.00 – Wrzeszcz Górny, ul. Klonowa przy Cristalu, z udziałem prezydent Moniki Chabior

  • 7 grudnia, godz. 16.30 – Nowy Port, plac ks. Mariana Góreckiego, z udziałem prezydent Moniki Chabior

W naszym mieście tradycja zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewku ustawionym w centrum miasta trwa od 1989 roku. Największa choinka w Gdańsku, stoi już na Długim Targu w pobliżu fontanny Neptuna. Mierzy 17 metrów, a przyozdabia ją 25 tysięcy ledowych lampek, 1400 bombek i śnieżynek. Gdańska choinka uroczyście rozbłyśnie światełkami 5 grudnia. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć online na portalu gdansk.pl i w mediach społecznościowych Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze