PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Świąteczne iluminacje w Gdańsku - sprawdź jakie, gdzie i kiedy rozświetlą grudniowe wieczory

Świąteczne iluminacje w Gdańsku - sprawdź jakie, gdzie i kiedy rozświetlą grudniowe wieczory
Tegoroczne odpalenie miejskich iluminacji odbędzie się w sobotę 5 grudnia. Tysiącami światełek ponownie rozbłyśnie Park Oliwski czy Główne Miasto, w tym roku iluminacje pojawią się też w Parku Reagana. Mając na uwadze troszkę zdrowie spacerowiczów, iluminacje zostały rozlokowane w taki sposób, by zminimalizować ryzyko powstawania dużych skupisk ludzi w jednym miejscu.
10-metrowy dźwig to iluminacja, która ponownie stanie na ul. Stągiewnej, nieopodal Zielonej Bramy
10-metrowy dźwig to iluminacja, która ponownie stanie na ul. Stągiewnej, nieopodal Zielonej Bramy
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Iluminacje to element dekoracji Gdańska, który wprowadza świąteczną atmosferę i zachęca ludzi do wieczornych spacerów. Oświetlenie naszego miasta dekoracyjnymi rzeźbami to dla wielu gdańszczan i gdańszczanek wyczekiwany moment. Tegoroczne odpalenie światełek odbędzie się nieco później niż w roku ubiegłym. Gdańsk zyska świąteczny klimat w sobotę 5 grudnia.

- Przygotowaliśmy specjalny program, inny niż w ubiegłym roku - chcemy zachęcać do spacerów gdańszczanki, gdańszczan i tych, którzy odwiedzą nasze miasto w okresie świątecznym, ale jednocześnie staraliśmy się przestawić instalacje świąteczne w różne punkty miasta, byśmy nie kumulowali się w jednym miejscu - mówiła podczas konferencji “Odpalamy święta” Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

Świetlista kurtyna przeniesiona do Parku Reagana

 

W Parku Oliwskim, który w okresie świątecznym jest bardzo chętnie odwiedzany przez spacerowiczów, będzie inaczej, niż latach ubiegłych. Wśród iluminacji, które zobaczymy w Parku im. Adama Mickiewicza, znajdą się m.in. żaglówki, napis “Gdańsk” czy choinka z napisem “Wesołych Świąt”. Dobrym tłem do zrobienia pamiątkowych zdjęć będzie też dekoracja latarniowa w formie żyrandola czy brama zdobiona liśćmi z efektem płynącej wody. 

Dotychczas najefektowniejsza ozdoba Parku Oliwskiego, czyli świetlny tunel, przeniesiona została do Parku Reagana. Tę widowiskową iluminację, która powstała na specjalnie przygotowanej konstrukcji (o wymiarach 75m x 11m), zobaczymy na początku promenady prowadzącej w linii prostej do molo. 

 
W Parku Oliwskim będzie w tym roku skromniej, ale nadal pięknie. Główna atrakcja tego miejsca, czyli świetlna kurtyna została przeniesiona do Parku Reagana
W Parku Oliwskim będzie w tym roku skromniej, ale nadal pięknie. Główna atrakcja tego miejsca, czyli świetlna kurtyna została przeniesiona do Parku Reagana
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Iluminacje na Targu Węglowym

Na Targu Węglowym, śladem lat ubiegłych, pojawią się też bramy i drzewa świetlne, herb z lwami, gigantyczne bombki, kareta z reniferami czy ramka z lwami i napisem “Visit Gdańsk”. Atrakcją dla najmłodszych będą z pewnością: Domek św. Mikołaja, Anielski Młyn i brama adwentowa, chroniona przez dwumetrowe strażnice z żołnierzami garnizonu gdańskiego.

 

Plac Kobzdeja

Luneta, tron, sople i dobosz - to świetlne ozdoby, które znajdą się nieopodal Targu Węglowego, czyli na Placu Kobzdeja. 

 

10-metrowy dźwig

Przemierzając gdańskie uliczki, warto pamiętać o przechadzce Drogą Królewską. Na spacerowiczów czekać tam będzie rozświetlona choinka, rozłożyste ozdoby wiszące nad głowami przechodniów i dekoracyjne latarnie. Z Długiego Targu dzielić już będzie kilka kroków do ulicy Stągiewnej, gdzie ponownie stanie 10-metrowy dźwig portowy, świecący 20 tysiącami ledowych punktów.

 

Iluminacje także w Parku Oruńskim

W Parku Oruńskim oprócz przystrojonej choinki ustawiona zostanie Brama Kaszubska. Scenerię parku im. Emilii Hoene ozdobi też duża figura świetlna w kształcie prezentu. 

 
Napis Gdańsk, który znajduje się przy Parku Oliwskim, to iluminacja przy której ludzie bardzo chętnie robią sobie zdjęcia w okresie świątecznym
Napis Gdańsk, który znajduje się przy Parku Oliwskim, to iluminacja przy której ludzie bardzo chętnie robią sobie zdjęcia w okresie świątecznym
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Godzina odpalenia tegorocznych iluminacji zostanie podana niebawem.

Partnerem gdańskich iluminacji w tym roku jest SAUR Neptun Gdańsk.

 

ZOBACZ:

Zaspa: budowa konstrukcji pod świąteczne iluminacje

Odpalamy święta konferencja prasowaNatalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze