PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Straż Miejska ponownie wraca pod zwierzchnictwo policji. Decyzję wydał wojewoda

Straż Miejska ponownie wraca pod zwierzchnictwo policji. Decyzję wydał wojewoda
Kolejne wzrosty liczby osób zakażonych wirusem COVID-19 w naszym mieście, a także w całym województwie pomorskim, sprawiły, że policja ponownie potrzebuje wsparcia strażników miejskich. To oznacza, że priorytetem dla służb ponownie stają się działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Straż Miejska w Gdańsku ponownie trafiła pod zwierzchnictwo policji
Straż Miejska w Gdańsku ponownie trafiła pod zwierzchnictwo policji
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Strażników miejskich zobaczymy więc częściej w miejscach, gdzie zazwyczaj gromadzi się większa liczba osób, a więc przy terenach dworcowych, niektórych przystankach komunikacji miejskiej, ale też centrach handlowych i ulicach Głównego Miasta. Funkcjonariusze będą sprawdzać m.in. czy mieszkańcy i goście naszego miasta utrzymują bezpieczny dystans wobec innych osób, nie gromadzą się i - przede wszystkim - czy noszą poprawnie maseczkę ochronną bądź przyłbicę.

O tym, czym będą się zajmować w danym dniu bądź tygodniu strażnicy miejscy, i który rejon miasta będą kontrolować, ponownie decydować będzie komenda miejska policji.

 

 

Podobne regulacje obowiązywały już wiosną br. Angażując się w walkę z rozprzestrzenianiem epidemii, funkcjonariusze nie mogli jednocześnie, skutecznie, zajmować się wszystkimi pozostałymi interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Obecnie sytuacja, niestety, będzie wyglądać podobnie.

Zgodnie z decyzją wydaną 11 października br. przez Wojewodę Pomorskiego, Dariusza Drelicha, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast powinni zlecić podległym strażom gminnym (miejskim):

  • dokonywanie dyslokacji patroli straży gminnych (miejskich) zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;

  • organizacji wspólnych patroli z Policją zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;

  • prowadzenie innych form współpracy straży gminnych (miejskich) z właściwymi terytorialnie jednostkami Policji, w tym w szczególności odnośnie weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji.

  • realizację pozostałych zadań tak, by realizowane były głównie w zakresie, w jakim służą prowadzeniu działań związanych z weryfikacją wykonywania ww. nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19

- Decyzją Wojewody Pomorskiego Straż Miejska w Gdańsku będzie ponownie pod zwierzchnictwem policji realizować działania związane z pandemią koronawirusa. Przepraszamy, ale realizacja normalnych interwencji straży będzie znacznie ograniczona, należy liczyć się z długim oczekiwaniem - potwierdza Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Przypominam jednocześnie, że za podobną sytuację wiosną, która trwała niemal trzy miesiące, nie uzyskaliśmy zwrotu poniesionych nakładów w kwocie 1,5 mln złotych.

 

 

We wtorek, 13 października, odbyło się spotkanie, w formule online, premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast. Uczestniczyła w nim m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która zwróciła uwagę na brak wcześniejszych zapowiedzi ze strony rządu o nowych regulacjach dotyczących funkcjonowania SM.

- W sobotę zostaliśmy zaskoczeni decyzjami wojewodów, że Straż Miejska przechodzi pod kontrolę Policji. To nie jest partnerskie traktowanie - podkreśliła prezydent Gdańska.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze