Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Sprintem do Kartuz. Nowe rozkłady jazdy pociągów

Od niedzieli, 13 grudnia 2015 r., w całej Polsce obowiązują nowe rozkłady jazdy pociągów. Zmieniają się ceny biletów na niektórych trasach, a z Gdańska do Warszawy pojedziemy niewiele ponad dwie i pół godziny. Na niektórych przystankach PKM wprowadzone zostaną automaty biletowe.

Sprintem do Kartuz. Nowe rozkłady jazdy pociągów
A
A
data publikacji: 11 grudnia 2015 r.

Torami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jeździ coraz więcej pociągów.
Torami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jeździ coraz więcej pociągów.
Jerzy Pinkas

Jak co roku, w grudniu zmieniają się rozkłady jazdy pociągów. W województwie pomorskim zmiany obejmują trasy SKM, PKM i pociągów dalekobieżnych.

- Konstruując nowy rozkład jazdy, zadbaliśmy o lepszą dostępność do pociągów dla pasażerów na Pomorzu - zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Więcej po torach PKM

W nowym rozkładzie jazdy pojawi się połączenie Gdańsk-Wrzeszcz – Gdynia Główna przez Gdańsk-Osowę, składy pojadą torami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W ciągu doby trasę pokona aż 70 pociągów.

Największe zmiany czekają na jeżdżących do Kartuz i Kościerzyny. Połączenie z Gdańska do Kartuz działa od 1 października. W niedzielę, 13 grudnia, do 16 składów kursujących na tej trasie dołączy „kartuski sprinter”.

- Normalnie podróż trwa godzinę. Sprinter wyjeżdża z Kartuz o godzinie 7, w Gdańsku jest o 7.53 - mówi Marcin Głuszek, rzecznik prasowy Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdańsku, która obsługuje także linie PKM. - Nie zatrzymuje się na stacjach: Rębiechowo, Matarnia, Kiełpinek, Jasień ani Niedźwiednik.

Bilety normalne na trasie z Gdańska do Kartuz kosztują: miesięczny 188 zł, jednorazowy 8,70 zł. Na trasie z Kościerzyny do Gdyni: miesięczny 240 zł, jednorazowy 11,70 zł.

 

Kasy i automaty biletowe

Od 13 grudnia bilety na odcinkach do Kartuz i Kościerzyny można kupić u kierownika pociągu. - W niedzielę otwieramy kasę w Somoninie i Kościerzynie - dodaje Marcin Głuszek.

W Kościerzynie kasa będzie otwarta codziennie w godz. 5-17 z przerwą 11.20-13. W Somoninie od poniedziałku do piątku w godz. 5-17, w soboty 5-16, w niedziele 9-17, przerwa w godz. 10-11.

Na przełomie grudnia i stycznia automaty biletowe pojawią się na stacjach PKM: Gdańsk-Wrzeszcz, Gdańsk-Strzyża, Gdańsk-Brętowo, Gdańsk-Jasień, Gdańsk-Kiełpinek, Gdańsk-Port Lotniczy, Gdańsk-Rębiechowo.

Sprawdź rozkład jazdy

 

Więcej połączeń, nowy bilet

- Pasażerów powinno ucieszyć zwiększenie liczby pociągów na niektórych trasach oraz obniżenie ceny na trasie z Gdańska do Gdyni – mówi Jan Derdowski, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych.

Zwiększona zostanie liczba połączeń na odcinkach Gdynia – Hel (z 18 do 20) oraz Gdynia - Smętowo (z 22 do 24). Więcej będzie też pociągów regionalnych z Gdyni do Bydgoszczy i z Bydgoszczy do Gdyni: po cztery kursy dziennie w każdą stronę.

Potroi się liczba bezpośrednich połączeń z Chojnic do Krzyża: będzie ich teraz 9. Ponadto nowy rozkład jazdy przewiduje utrzymanie zwiększonej liczby bezpośrednich pociągów z Elbląga do Gdyni (11) i z Gdyni do Elbląga (12).

Liczba pozostałych połączeń (Malbork – Gdynia, Tczew – Chojnice, Chojnice – Kościerzyna, Chojnice – Piła, Chojnice – Szczecinek, Szczecinek – Słupsk) jest taka jak w dotychczasowym rozkładzie jazdy.

Od 13 grudnia 2015 r. Przewozy Regionalne nie będą uruchamiały pociągów na odcinkach Gdynia – Kościerzyna oraz Słupsk – Ustka.

Sprawdź rozkład jazdy

 

Mniej niż trzy godziny

Co pasażerów czeka w relacjach dalekobieżnych? Kilka nowych połączeń i przede wszystkim jeszcze szybsza jazda na niektórych trasach.

- Z Gdyni przez Gdańsk do Szczecina będzie kursował pociąg przyspieszony. Sezonowo uruchomiliśmy dla pasażerów bezpośrednie połączenie do Łeby – wylicza Mirosław Siemieniec. - Na trasie z Gdańska do Warszawy podróż potrwa zaledwie 2 godziny 39 minut.

Oznacza to, że czas podróży na tej trasie skróci się nawet do 19 minut. Jeszcze szybciej minie podróż z Gdańska do Wrocławia, bo nawet o 1 godzinę i 7 minut krócej.

Sprawdź rozkład jazdy

  

Zobacz także: Jedzie pociąg, jedzie. Taniej na trasie Gdańsk - Gdynia

Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora