PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spotkajmy się przy wigilijnym stole i Szopce z Piasku. W sobotę, w Oliwie

Spotkajmy się przy wigilijnym stole i Szopce z Piasku. W sobotę, w Oliwie
Stół wigilijny i zebrani wokół niego bliscy - to jeden z najważniejszych elementów tradycyjnych polskich świąt. Zanim jednak zasiądziemy do wieczerzy w domach, okazje do wspólnej celebracji nadchodzącego Bożego Narodzenia i spotkania z drugim człowiekiem będą w kilku miejscach Gdańska: m.in. na Długim Targu i Targu Węglowym oraz w Oliwie. W tej ostatniej dzielnicy tradycyjna wigilia odbędzie się już w sobotę, 21 grudnia.
Szopka z Piasku to gdańska tradycja, wyjątkowa na skalę kraju. Odsłonięta zostanie 21 grudnia
Szopka z Piasku to gdańska tradycja, wyjątkowa na skalę kraju. Odsłonięta zostanie 21 grudnia
Fot. P. Wyszomirski

 

Wigilia Oliwska

W sobotę, 21 grudnia, Oliwa rozbłyśnie pięknym, zimowym blaskiem, a przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) rozpoczną się przygotowania do Wigilii Oliwskiej. Wydarzenie odbędzie się już po raz siódmy.

- Ten czas jest dla nas szczególnie ważny. Marzy nam się budowa prawdziwej wspólnoty, która obejmie wszystkich ludzi, bez względu na poglądy, przekonania, wiek, płeć czy narodowość. Zbierzemy się przy stole, w dobrosąsiedzkim duchu tolerancji, akceptacji różnic i gotowości do dialogu. By to podkreślić, w tym roku do świętowania zapraszamy również przedstawicieli różnych wyznań religijnych obecnych w naszym mieście - mówi Ewa Stelmasiewicz-Wegnerowska, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska - odpowiedzialnej za organizację Wigilii Oliwskiej, wspólnie z Radą Dzielnicy Oliwa.

Pierwsze atrakcje rozpoczną się już o godz. 12:00, ale główny punkt imprezy nastąpi o godz. 16:00 - rozbłyśnie wtedy uroczysta iluminacja tradycyjnej bożonarodzeniowej szopki. Po niej przyjdzie czas na życzenia i biesiadowanie przy wspólnym stole. Z mieszkańcami zasiądą goście specjalni, m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Udział wezmą również duchowni 11 kościołów i związków wyznaniowych w Gdańsku.

- Będą z nami także znakomici oliwscy gastronomicy, którzy co roku serwują świąteczne specjały. Dobrą tradycją stało się też przynoszenie wigilijnych potraw przez samych mieszkańców, do czego gorąco zachęcamy - dodaje Stelmasiewicz-Wegnerowska.

Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku

Radosnemu spotkaniu towarzyszyć będzie uroczyste odsłonięcie Szopki z Piasku - unikalnej inicjatywy artystycznej. Czworo gdańskich rzeźbiarzy: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz przez 10 dni dokonają twórczego cudu przemiany kilkudziesięciu ton piasku w grupę rzeźbiarską inspirowaną biblijną sceną Bożego Narodzenia.

Nie trzeba chyba podkreślać, jak wielkim wyzwaniem artystycznym i fizycznym jest rzeźbienie w piasku podczas zimowej aury, w niskich temperaturach. Niemniej, artyści podejmują się go już po raz dziewiąty. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się 9 grudnia, także wkrótce zaprezentuje się oglądającym w pełnej krasie. Podziwiać ją będzie można aż do 6 stycznia 2020 roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

Pełen program Wigilii Oliwskiej:

  • 12.00-18.00 Kiermasz świąteczny (Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Sprawni Inaczej, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne) (sala na parterze)
  • 13.00/14.30 Świąteczne eko-dekoracje. Rodzinne warsztaty (sala na parterze). Zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl
  • 13.00/14.30 Ozdabiamy papier do prezentów. Rodzinne warsztaty (pracownia na piętrze). Zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl
  • 15.00-15.45 Śpiewajmy! (Szkoła Podstawowa nr 35 w Gdańsku, Zespół Sznirele Perele z Beit Trójmiasto) (sala na parterze)
  • 16.00-16.10 Odsłonięcie Szopki z Piasku (przed budynkiem)
  • 16.10-17.10 Bądźmy wspólnotą! Spotkanie ekumeniczne z duchownymi różnych wyznań (przed budynkiem)
  • 17.10-18.00 Wieczerza wigilijna (ogród za budynkiem)
  • 18.00-19.00 Spektakl Teatru Cieni (sala na parterze)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Zobacz, jak wyglądała poprzednia edycja: Wigilia Oliwska już za nami. Po raz szósty wspólny stół połączył mieszkańców dzielnicy

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze