Wydarzenia rocznicowe już trwają, a główne obchody zaplanowano na wtorek 24 lutego, w dniu czwartej rocznicy pelnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Program na niedzielę:
NIEDZIELA 22/02/2026
- 11.00
Chwała Ukrainie | Krakowski Salon Poezji w Gdańsku
/ NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska (1 piętro)
/ wstęp wolny
/ dostępność: pętla indukcyjna
Oryginalną ukraińską muzykę i teksty literackie przygotował Ilai Danik, Ukrainiec, student pierwszego roku wokalistyki na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wraz z nim wystąpią dwie studentki tej samej uczelni studiujące śpiew solowy: Daria Wasiluk i Aleksandra Siniawska.
>> informacje
organizator | Nadbałtyckie Centrum Kultury- 18.00
Jesteś wszechświatem | pokaz filmu
/ ECS, Plac Solidarności 1, audytorium (parter)
/ bezpłatny bilet
Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Pochodzący z Ukrainy Andriy Melnyk jest w trakcie kosmicznej misji, gdy na jego oczach dochodzi do ogromnej eksplozji, w wyniku której Ziemia zostaje zniszczona. Wygląda na to, że mężczyzna został sam we wszechświecie. Co ciekawe, mimo że kręcenie zdjęć ukończono na chwilę przed wybuchem pełnoskalowej wojny, film bardzo precyzyjnie oddaje obecne doświadczenia Ukrainek i Ukraińców. To debiut reżyserski Pawla Ostrikowa, który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.
organizator | Europejskie Centrum Solidarności
We wtorek o godz. 7.30 zaplanowano wspólne zapalenie zniczy na Skwerze Bohaterskiego Mariupola, który znajduje się u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki we Wrzeszczu Górnym.
WTOREK 24/02/2026
Rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny
- 7.30
Zapalenie zniczy
/ Skwer Bohaterskiego Mariupola, róg ulic Partyzantów i Matki Polki
/ wstęp wolny
Spotkajmy się nad ranem, w czwartą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, niczym nieusprawiedliwionego zbrodniczego ataku Rosji. Cztery lata temu, na wieść o rosyjskiej agresji przez Polskę popłynęła fala solidarności, wiele osób ruszyło z pomocą. Wchodzimy w piąty rok wojny, gdy w obliczu narastającej fali niechęci i złości, Ukraińcom wsparcie i solidarność są potrzebne jak nigdy wcześniej. Bądźmy solidarni z Ukrainą. Walka trwa.
organizator | miasto Gdańsk- 11.00–17.00
Odbudowa i sprawiedliwość dla Ukrainy – odpowiedzialność Europy za kształt międzynarodowego bezpieczeństwa | międzynarodowe forum
/ Muzeum II Wojny Światowej, Plac Bartoszewskiego 1
/ wstęp wolny
Gdańska dyskusja na temat architektury bezpieczeństwa światowego, rozliczenia rosyjskich zbrodni w Ukrainie, zadośćuczynienia ofiarom oraz procesu odbudowy ze zniszczeń wojennych. W programie: panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i partnerów zagranicznych, wernisaż wystawy „Mariupol – droga pamięci i marzeń” oraz podpisanie Deklaracji Mariupolskiej traktującej o pamięci, godności i sprawiedliwości.
Już w czerwcu 2026 Gdańsk będzie gospodarzem konferencji URC26 – spotkania przedstawicieli globalnej koalicji na rzecz budowy silnej, odpornej, nowoczesnej i niezależnej Ukrainy.
organizatorzy | miasto Gdańsk, Rada Miasta Mariupol, Muzeum II Wojny Światowej- 12.00
Oprowadzanie po Grodzisku z przewodnikiem w języku ukraińskim | wydarzenie rodzinne
/ Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63
/ wstęp wolny
Oprowadzanie po Grodzisku z przewodnikiem dla obywateli Ukrainy zakończone ogniskiem.
>> informacje
organizator | Muzeum Archeologiczne w Gdańsku- 16.30–17.30
Pontyfikalna liturgia w intencji zwycięstwa i sprawiedliwego pokoju w Ukrainie
/ Konkatedra Greckokatolicka św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy, zaułek świętego Bartłomieja 1- 17.00
Marsz Solidarności
Wspólne przejście sprzed Muzeum II Wojny Światowej przy Placu Władysława Bartoszewskiego 1 do Europejskiego Centrum Solidarności, ulicami: Krosienka, Plac Obrony Poczty Polskiej, Tartaczną, Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Wały Piastowskie, Łagiewniki i Doki.
organizatorzy | Zjednoczeni Gdańsk- 18.00
Solidarni z Ukrainą | zgromadzenie wspólnotowe
/ ECS, Plac Solidarności
Wyraź swoją solidarność z Ukrainą. Przyjdź do ECS i na Plac Solidarności, gdzie Pomnik Poległych Stoczniowców podświetlony zostanie w kolorach ukraińskiej flagi. W programie: wspólne odśpiewanie hymnów, program muzyczny, zapalenie zniczy, wystąpienia okolicznościowe.
organizatorzy | miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Europejskie Centrum Solidarności, Zjednoczeni Gdańsk
Międzynarodowe Forum „Odbudowa i sprawiedliwość dla Ukrainy – odpowiedzialność Europy za kształt międzynarodowego bezpieczeństwa”
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się Międzynarodowe Forum „Odbudowa i sprawiedliwość dla Ukrainy – odpowiedzialność Europy za kształt międzynarodowego bezpieczeństwa”. Wydarzenie połączy wymiar pamięci, prawa międzynarodowego i debaty strategicznej, stając się jednym z najważniejszych punktów obchodów czwartej rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę.
Forum rozpocznie się o godz. 11.00 wernisażem wystawy „Mariupol – droga pamięci i marzeń”, będącej częścią inicjatywy Mariupol Justice – międzynarodowego projektu na rzecz dokumentowania zbrodni wojennych i dochodzenia sprawiedliwości. Wystawa, której kuratorem jest Vlad Troitsky, poprzez multimedia i materiały dokumentalne opowiada historię 86 dni oblężenia Mariupola oraz dramat jego mieszkańców.
W części oficjalnej głos zabiorą przedstawiciele władz Gdańska, w tym prezydent Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor Muzeum prof. Rafał Wnuk, przedstawiciele administracji rządowej oraz partnerzy ze strony ukraińskiej: mer Mariupola Wadym Bojczenko, przedstawiciele Rady Miasta Mariupola, Fundacji Rinata Achmetowa oraz środowisk obywatelskich. Wystąpienie wprowadzające wygłosi m.in. Vira Lytvynenko – założycielka fundacji „Serce nAZOVnie” i matka poległego obrońcy Azowstalu.
O godz. 11.20 zaplanowano część performatywną i uruchomienie instalacji multimedialnej. Kulminacją wernisażu będzie podpisanie Deklaracji Mariupolskiej przez przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot (12.15–12.30) – dokumentu wyrażającego solidarność z Ukrainą oraz wolę współpracy na rzecz sprawiedliwości i odbudowy.
O godz. 12.30 rozpocznie się debata ekspercka podzielona na cztery panele tematyczne.
- I panel (12.30–13.30) – „Wojna w Ukrainie w obliczu rozpadu architektury globalnego bezpieczeństwa” – poświęcony będzie analizie konsekwencji postępującego rozkładu dotychczasowego porządku międzynarodowego i jego wpływu na wojnę w Ukrainie. W dyskusji wezmą udział m.in. dr Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Arkadiusz Modrzejewski (Uniwersytet Gdański), Vlad Troitsky (założyciel teatru Dach i festiwaly GOGOLFEST), Mirosław Skórka (Przewodniczący Związku Ukrainców w Polsce) oraz mer Mariupola Wadym Bojczenko. Moderatorką będzie: Daryna Onyshko – Community of Democracies, Youth Democracy Network.
- II panel (13.30–14.30) – „Perspektywy wybicia się Europy na niepodległość i zdobycia podmiotowości w zakresie bezpieczeństwa” – dotyczyć będzie roli Europy w budowaniu autonomii strategicznej. Wśród prelegentów znajdą się Maciej Dachowski (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), Adam Balcer (Kolegium Europy Wschodniej), Nestor Barchuk - zastępca dowódcy 1. Korpusu Narodowej Gwardii Ukrainy „Azov”, Sergii Orlov (Dyrektor ds. współpracy międzynarodowej i relacji rządowych, General Cherry) oraz Anna Balazs (Centrum Studiów nad Bałtykiem i Europą Wschodnią, Uniwersytet Södertörn) . Moderatorką będzie Margharyta Blyzniuk z Uniwersytetu Warszawskiego.
- III panel (15.00–16.00) – „Prawne aspekty rozliczenia sprawców zbrodni wojennych w Ukrainie” – skoncentruje się na mechanizmach odpowiedzialności karnej i odszkodowawczej. W dyskusji udział wezmą Marcin Jędrysiak (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Rafał Wnuk (Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej), Kateryna Pesocka – doradczyni prawna Rejestru Strat spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie oraz Nataliya Yemchenko – przewodnicząca Rady Nadzorczej Fundacji Rinata Achmetowa. Moderatorką panelu będzie Iryna Prokofieva - dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
- IV panel (16.00–17.00) – „URC 2026 jako szansa dla procesu odbudowy Ukrainy” – poświęcony będzie perspektywom czerwcowej konferencji Ukraine Recovery Conference 2026 w Gdańsku oraz roli samorządów, kultury i partnerstw międzynarodowych w procesie odbudowy. W dyskusji wezmą udział Piotr Grzelak – zastępca prezydenta Gdańska, Oleksandr Marchenko – zastępca burmistrza Bachmutu, Vadym Boichenko – mer Mariupola, oraz Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich. Moderatorką panelu będzie ponownie Iryna Prokofieva.
Międzynarodowe Forum w Gdańsku ma na celu nie tylko analizę skutków wojny, ale także wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie odpowiedzialności, rekompensaty i długofalowego wsparcia dla Ukrainy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Tego dnia zaplanowano również pontyfikalną liturgię w Konkatedrze Greckokatolickiej św. Bartłomieja (godz. 16.30) oraz Marsz Solidarności ulicami Starego Miasta.
Marsz rozpocznie się o godz. 17.00. Zaplanowano wspólne przejście sprzed Muzeum II Wojny Światowej przy Placu Władysława Bartoszewskiego 1 do Europejskiego Centrum Solidarności, ulicami: Krosienka, przez Plac Obrony Poczty Polskiej, Tartaczną, Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Wałami Piastowskimi, ostatecznie docierając prze ul. Łagiewniki do ul. Doki na Europejskim Centrum Solidarności kończąc.
O godz. 18.00 w Ogrodzie Zimowym w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się zgromadzenie wspólnotowe „Solidarni z Ukrainą”. W programie m.in.: wspólne odśpiewanie hymnów, wystąpienia okolicznościowe, program muzyczny oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Zbiórka darów dla ukraińskich żołnierzy – apel o solidarność
Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze wraz z Fundacją Zupa na Monciaku po raz kolejny organizują zbiórkę darów dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Inicjatywa jest wyrazem wsparcia i solidarności z Ukrainą w czwartą rocznicę pełnoskalowej napaści Rosji.
Dary można przynosić do biura organizatorów przy ul. Jana z Kolna 8 w sobotę, 21 lutego, w godz. 14.00–16.00 oraz w niedzielę, 22 lutego, w godz. 12.00–16.00.
Organizatorzy zbierają:
- opatrunki i bandaże elastyczne,
- leki na przeziębienie, przeciwbólowe, witaminy,
- kawę i herbatę,
- czekoladę, batony i słodycze,
- kabanosy, orzechy i przekąski,
- konserwy, dania instant i dania w słoikach,
- kosmetyki (szampony, mydła, pasty do zębów),
- pieluchomajtki dla dorosłych i podkłady chłonne,
- nową męską odzież (skarpetki, T-shirty, bieliznę),
- powerbanki i baterie,
- chusteczki mokre i suche.
Zebrane dary zostaną przekazane bezpośrednio ukraińskim żołnierzom walczącym o wolność – swoją i naszą. W biurze dostępna będzie również puszka Fundacji Zupa na Monciaku, do której będzie można przekazać wsparcie finansowe. Istnieje także możliwość wpłaty darowizny na konto: 70 1140 2004 0000 3102 8286 2597
Organizatorzy zachęcają mieszkańców do włączenia się w akcję i okazania solidarności poprzez realne wsparcie tych, którzy bronią Ukrainy.
Kultura i wspólne doświadczenie
Program Solidarni z Ukrainą to wiele wydarzeń wspólnotowych i kulturalnych.
19 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Gdańska Galeria Fotografii, ul. Jaracza 14) odbędzie się dyskusja „Powitanie. Fotoreportaż w czasach kryzysu” z udziałem nagradzanych fotoreporterów Martyny Niećko i Łukasza Głowali. Punktem wyjścia do rozmowy będzie doświadczenie dokumentowania pierwszych dni wojny i masowego exodusu uchodźców w lutym 2022 roku.
W sobotę, 21 lutego o godz. 12.00 w Bibliotece Ukraińskiej (ul. Wita Stwosza 23) odbędzie się rodzinne wydarzenie „Świty nadziei: Razem ku przyszłości” – z wernisażem wystawy „Świecić to Misja”, warsztatami arteterapeutycznymi i symbolicznym sadzeniem „kwiatów nadziei”.
Tego samego dnia w godz. 10.00-17.00 Europejskie Centrum Solidarności kontynuowana będzie inicjatywa „Węzły zwycięstwa” – wspólne wyplatanie siatek maskujących dla ukraińskich żołnierzy. Od początku wojny w Gdańsku utkano już ponad 6,5 tys. m² siatek, które trafiły na front.
W niedzielę, 22 lutego o godz. 11.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach Krakowskiego Salonu Poezji zabrzmią ukraińskie teksty literackie i muzyka w programie „Chwała Ukrainie”. Wieczorem, o godz. 18.00 w ECS pokazany zostanie film „Jesteś wszechświatem” – poruszający obraz o samotności, stracie i nadziei w obliczu zagłady świata.
W poniedziałek, 23 lutego o godz. 18.00 w bibliotece ECS odbędzie się czytanie performatywne „Arabeski” autorstwa Serhij Żadana – jednego z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarzy. Mimo że autor zaciągnął się do armii, nie ma w tych opowieściach pola bitewnego i krwi, są za to miłość, bliskość i przyjaźń. Słuchacze trafią w wyobraźni do cerkwi, urzędu stanu cywilnego i hotelu. Zaplanowano także rozmowę z Ukrainkami i Ukraińcami pracującymi w ECS.
24 lutego o godz. 12.00 rozpocznie oprowadzanie po Grodzisku z przewodnikiem w języku ukraińskim (Sopot, ul. Haffnera 63 oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) na zakończenie, na uczestników będzie czekało ognisko.
W środę, 25 lutego, o godz. 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (ul. Zamkowa 2a) odbędzie się promocja dwujęzycznego tomiku poezji „Apòkrifë ë jiné wiérztë / Апокрифи та інші вірші” Tomasza Fopkego – publikacji dedykowanej „Tym, którzy budują mosty między narodami”. Publikacja zawiera 23 wiersze w językach kaszubskim i ukraińskim, powstałe w ostatnich latach, poruszające różnorodne tematy: od refleksji nad współczesnością, przez poezję dla dzieci i nawiązania biblijne, po pytania natury egzystencjalnej.
Program zamkną 28 lutego warsztaty artystyczne „CulturAll” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (Oddział Grodzisko w Sopocie), realizowane we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni w ramach programu Erasmus+. Podczas wydarzenia, które wystartuje o godz. 12.00 uczestnicy stworzą wspólny haftowany obrus – symboliczną mapę doświadczeń migracyjnych i wspólnej historii.
Szczegółowy program wydarzeń rocznicowych znajduje się w załączeniu i na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.
organizatorzy | miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Europejskie Centrum Solidarności, Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Rada Miasta Mariupol, Muzeum II Wojny Światowej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, inicjatywa Węzły Zwycięstwa, Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Stowarzyszenie Zjednoczeni Gdańsk, fundacja Zupa na Monciaku, chór Vyrij, Muzeum Narodowe w Gdańsku