PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Słownik segregacji odpadów komunalnych - także dla osób z dysfunkcją wzroku

Słownik segregacji odpadów komunalnych - także dla osób z dysfunkcją wzroku
Swoją premierę mają dwie edycje “Słownika segregacji” odpadów komunalnych dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym. Wydawnictwa powstały dzięki współpracy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Publikacje powstały w drukarni Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Słownik segregacji w wersji dla osób niewidzących, napisany w systemie Braille’a
"Słownik segregacji" w wersji dla osób niewidzących, napisany w systemie Braille’a
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

“Słownik segregacji” odpadów z gospodarstw domowych powstał na bazie danych z aplikacji Czyste Miasto Gdańsk, która jest dostępna od roku w Internecie. Początkowo słownik istniał tylko w wersji elektronicznej, później jednak został wydrukowany z myślą o jak najszerszym dotarciu do grupy seniorów, czyli osób przedkładających papier nad internet, a których potrzeby, w zakresie dostępu do edukacji odpadowej, są takie same jak innych grup.

 

„Słownik Segregacji” to przewodnik o tym, jak segregować, co i gdzie wyrzucać. Gdzie wyrzucić waciki albo włosy? Gdzie jajko a gdzie skorupki po nim? Karton po mleku to papier czy plastik? Co zrobić z zegarkiem kwarcowym a co z ryżem surowym i ugotowanym? W słowniku opisano prawie 1500 produktów. Słownik burzy też niektóre fakty i mity.

Do pobrania na gdansk.pl.

 

Po seniorach przyszedł czas na osoby niewidome i słabowidzące, czyli wersję słownika z punktowym pismem Braille’a oraz wersję dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących.

- Ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnością stanowi podstawę przyjętego Uchwałą Rady Miasta Gdańska Modelu na rzecz Równego Traktowania – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Dotyczy to nie tylko prac na rzecz dostępności do atrakcji miejskich, ale także umożliwienie tym grupom aktywnego uczestniczenia w różnych aspektach życia społecznego i braku ich rezygnacji z czynności, które przynoszą korzyść środowisku i budują poczucie, że mamy realny wpływ na to, co po sobie zostawimy.

„Słownik segregacji” w prosty i zrozumiały sposób pomaga odnaleźć się w zawiłych czasami tajnikach segregacji odpadów we własnym gospodarstwie domowym, czyli na najważniejszym etapie, to znaczy u tzw. „źródła”. Znajdziemy w nim obszerny indeks odpadów wraz z informacją, do jakiego pojemnika powinny one trafić, ale nie tylko. Zawarte są tam także informacje z obszaru gospodarki odpadami czy wskazówki, jakie odpady kwalifikują się do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u.

- Publikacja zawiera również popularne fakty i mity na temat segregacji śmieci, podstawowe zasady segregacji odpadów oraz ciekawostki, takie jak czas rozkładu odpadów, eko-nawyki czy hierarchię postępowania z odpadami. Informuje także o tym, co jako mieszkańcy możemy zrobić, by ograniczyć ilość odpadów i jakie metody są najbardziej pożądane - mówi Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej

Słownik pomaga w odpowiedzi na pytanie “do jakiego pojemnika powinniśmy dany odpad wyrzucić”. Wiele odpadów cały czas sprawia trudność, są takie, przy których musimy się dłużej zastanowić, zanim wyrzucimy go do odpowiedniego pojemnika.

- Słownik segregacji pomaga mieszkańcom lepiej segregować odpady. Dlaczego jest to ważne? - mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Chodzi o to, by jakość segregacji była lepsza, a co za tym idzie ilość odpadów, które nie będą się nadawały do odzysku i trafią na składowisko, mniejsza.

 

„Słownik segregacji” w prosty i zrozumiały sposób pomaga odnaleźć się w zawiłych czasami tajnikach segregacji odpadów
„Słownik segregacji” w prosty i zrozumiały sposób pomaga odnaleźć się w zawiłych czasami tajnikach segregacji odpadów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

4 wersje Słownika segregacji odpadów komunalnych w Gdańsku

Słownik to wydawnictwo, które nieustannie będzie ewoluowało, a jego kolejnego wydania będą uaktualniane i uzupełniane nowymi treściami. Osoby zainteresowane poszczególnymi wersjami słownika, mogą skontaktować się mailowo w celu jego uzyskania.

  • wersja elektroniczna (pdf do pobrania
  • wersja papierowa - Wydział Gospodarki Komunalnej anna.schroeder@gdansk.gda.pl; Zakład Utylizacyjny owolosiuk@zut.com.pl
  • wersja papierowa z punktowym pismem Braille’a - Wydział Gospodarki Komunalnej anna.schroeder@gdansk.gda.pl
  • wersja papierowa dostosowana do osób słaobowidzących - Wydział Gospodarki Komunalnej anna.schroeder@gdansk.gda.pl


Powyższe publikacje papierowe powstały w drukarni znajdującej się w strukturach Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych.

Warto posłuchać, co na temat publikacji mają do powiedzenia osoby, które na co dzień będą mogły z nich korzystać

- Segregacja odpadów jest ważnym obszarem codziennego życia wszystkich mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że jako osoby z niepełnosprawnością zostaliśmy włączeni do tak szerokiej kampanii informacyjnej. Edukacja, a co za tym idzie zwiększanie poziomu świadomości i odpowiedzialności są gwarancją dobrych postaw. Przygotowanie "Słownika segregacji" w wersji dostosowanej do potrzeb osób słabowidzących oraz w wersji z punktowym pismem Braille’a pozwala dotrzeć z ważną wiedzą do większej ilości osób z dysfunkcją wzroku. Coraz więcej usług czy ofert jest dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. To cieszy. Mamy również nadzieję, że materiał, który zostanie opublikowany w sieci również będzie cyfrowo dostępny. Tak, aby osoby posiadające odpowiednie narzędzia i możliwości cyfrowe mogły samodzielnie zapoznać się z treścią słownika. Takimi, w zasadzie niewielkimi krokami wspólnie tworzymy coś wielkiego dla ochrony środowiska i życia na Ziemi - zaznacza Marcelina Hernik, Prezes Fundacji I SEE YOU

- "Słownik segregacji" dla osób niewidomych z punktowym pismem Braille’a i słabowidzących w powiększonym druku to bardzo dobra inicjatywa. Bardzo cieszymy się, że powstają tego typu pomoce, które ułatwiają życie i dają niewidomym takie same szanse na włączenie się do odpowiedzialnego postępowania z odpadami i dbanie o naszą planetę jak innym. Tym bardziej, że nasze stowarzyszenie - jako grupa licząca około 500 osób - chce brać czynny udział w działaniach na rzecz środowiska - dodaje Krystyna Dzióbek, prezes Okręgu Pomorskiego PZN.

 

slownik_grafika_4