PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siedlce, Stogi, Wrzeszcz Górny. W tych dzielnicach zaplanowano sobotnie akcje sprzątania

Siedlce, Stogi, Wrzeszcz Górny. W tych dzielnicach zaplanowano sobotnie akcje sprzątania
Wiosenne porządki organizowane są od kilku tygodni w kolejnych dzielnicach Gdańska. W najbliższy weekend dzielnicowi radni zachęcają do sprzątnięcia terenu jednego z cmentarzy, a także popularnego punktu widokowego i lokalnego stawu. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w sprzątaniu, powinni zabrać ze sobą worki na odpady i rękawiczki ochronne. Nadal obowiązuje też nakaz noszenia maseczek ochronnych i utrzymywanie bezpiecznego dystansu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od kilku tygodni w gdańskich dzielnicach organizowane są akcje społecznego sprzątania wspólnych przestrzeni publicznych
Od kilku tygodni w gdańskich dzielnicach organizowane są akcje społecznego sprzątania wspólnych przestrzeni publicznych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Rady trzech dzielnic zaproponowały uprzątnięcie trzech konkretnych lokalizacji.

 

Stogi

Grupa radnych dzielnicy Stogi zachęca do udziału w akcji sprzątania terenu Pustego Stawu. Zaplanowano ją w sobotę, 24 kwietnia, od godz. 11.00. Zbiórka - przy wejściu do lasu w pobliżu sklepu Lidl.

- Sprzątamy okolice Pustego Stawu, ale jeżeli ktoś ma ochotę sprzątać szerszy teren, nie mamy nic przeciwko - zachęcają radni. - Wszystkie śmieci będziemy pozostawiać w jednym miejscu, również koło wspomnianego wejścia do lasu.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych. Radni przypominają, aby w trakcie sprzątania, ze względów bezpieczeństwa nie gromadzić się w grupach powyżej pięciu osób.

 

Siedlce

Rada Dzielnicy Siedlce zachęca mieszkańców do włączenia się w akcję sprzątania Winnej Góry. Zaplanowano ją w sobotę, 24 kwietnia, od godz. 10.00. Zbiórka - przy garażach na końcu ul. Wieniawskiego (obok skrzyżowania z boczną odnogą ul. Zakopiańskiej).

- Należy zabrać swoje rękawiczki do pracy, przydadzą się również okulary ochronne. Można przynieść ze sobą małe grabki. Worki i odbiór odpadów zapewnia z kolei miasto Gdańsk - informują radni Siedlec. - Starajmy się segregować odpady. Dzięki naszej pracy Winna Góra, w tym teren wokół Widoku Macieja, będą atrakcyjne i bezpieczne.

Dodatkowe informacje o tej akcji można uzyskać u koordynatorów:
Joanna Sobańska, tel. 537 366 900, fb:@SobanskadlaGdanska
Andrzej Wardziak (zastępca Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy), tel. 608 073 519

 

Wrzeszcz Górny

W tej dzielnicy, w najbliższą sobotę, zaplanowano sprzątanie terenu Cmentarza Brętowskiego, w godz. 12 - 16. Współorganizatorem tej akcji jest Wojciech Chmielewski, radny dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Organizatorzy zachęcają do zabrania rękawic ochronnych, a także grabi, łopat i worków na śmieci. - Zróbmy namiastkę porządku zanim trawy jak co roku pokryją leśną część cmentarza. Spróbujmy usunąć chociaż gałęzie i część liści, i odsłonić kilka zasypanych płyt - apelują. - A jak ktoś zapyta, co i jakim prawem robimy - odpowiadamy, że przyszliśmy zadbać o groby naszych sąsiadów. Oczywiście, zachowujemy dystans i środki bezpieczeństwa.

Rzecz bowiem w tym, że cmentarzem administruje pobliska parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, z którą organizatorzy akcji sprzątania nie kontaktowali się w tej sprawie.

W sobotę na miejscu pojawią się inspektorzy z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, którzy będą instruować obecnych, co można zrobić, a czego robić nie wolno, co i jak można przyciąć, itp. Odpady składowane będą w wyznaczonym miejscu. Odbiorą je pracownicy spółki miejskiej Gdańskie Usługi Komunalne.

 

Wsparcie jednostek i spółek miejskich

Mieszkańców wspierają w sprzątaniu m.in. pracownicy miejskiej jednostki Gdańskie Nieruchomości. Na miejscu pomagają w pracach, szczególnie w miejscach niedostępnych. W wyznaczonych lokalizacjach pojawia się także specjalistyczny samochód, który w przypadku akcji sprzątania wykorzystywany jest do przewożenia worków wypełnionych śmieciami i odpadów wielkogabarytowych znajdujących się w dużej odległości od ogromnych kontenerów podstawianych przez Gdańskie Usługi Komunalne. To właśnie do nich trafiają.

Wspomniany GUK zapewnia z kolei ogromne kontenery, jeżeli spodziewana jest duża ilość śmieci. Nie zawsze jest jednak taka potrzeba - wówczas organizatorzy umawiają się z GUK na odbiór zebranych odpadów pozostawionych w umówionym miejscu.

- Zawsze bardzo chętnie witamy takie inicjatywy mieszkańców. Jeżeli mają takie poczucie, i chcą włożyć trochę swojej pracy, aby żyć w fajnym i czystym miejscu, to jest to bardzo cenne, a nam nie pozostaje nic innego, jak tylko wspomóc takie akcje - zaznacza Bartosz Piotrusiewicz, prezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne. - Ilość kontenerów czy pojemników, które dostarczamy jest za każdym razem inna, ponieważ uzależniona jest od tego, ile takich odpadów w danym miejscu, w danej dzielnicy się zbierze.

Podstawiane przez GUK kontenery mają zazwyczaj 6 lub 10 metrów szesc. pojemności.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze