Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza Sieć Pomocy Psychologicznej. Bezpłatnie, bez kolejki, dyskretnie

Kilka miesięcy czekania na wizytę u psychologa? W Gdańsku tak być nie musi dzięki Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”, która przy wsparciu finansowym Gdańska uruchamia unikatową na skalę Polski Sieć Pomocy Psychologicznej. Na potrzebujących gdańszczan czekają gabinety, w których nieodpłatnie można skorzystać z pomocy psychologów i psychoterapeutów.

Rusza Sieć Pomocy Psychologicznej. Bezpłatnie, bez kolejki, dyskretnie
A
A
data publikacji: 22 listopada 2017 r.

Nz. Piotr Kowalczuk, Katarzyna Wieczorek (pierwsza z lewej) i Anna Jarząbek na spotkaniu dot. Sieci Pomocy Psychologicznej
Nz. Piotr Kowalczuk, Katarzyna Wieczorek (pierwsza z lewej) i Anna Jarząbek na spotkaniu dot. Sieci Pomocy Psychologicznej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Gdańsk to pierwsze miasto w Polsce, które zaczęło realizować program Ochrony Zdrowia Psychicznego - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds społecznych. - Nie mamy wątpliwości, że na tego rodzaju pomoc jest ogromne zapotrzebowanie, dlatego finansujemy wiele programów wsparcia psychologicznego dla mieszkańców, mimo że miasto zajmuje się przede wszystkim profilaktyką. Ale jeśli na wstępną wizytę u psychologa trzeba czekać do kilku miesięcy od traumatycznego wydarzenia, to jest to ogromne niedomaganie systemu rządowego. Nie wyręczymy NFZ w jego zadaniach, ale możemy uzupełnić ofertę tak, by była dostępna we właściwym czasie i na jak najwyższym poziomie.

20 milionów na wsparcie zdrowia psychicznego dla gdańszczan  

W Gdańsku - podobnie jak w całej Polsce - na konsultacje do psychologa w poradniach finansowanych przez NFZ czeka się od 7 do 12 miesięcy. Dlatego miasto finansuje w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego ok. 20 różnych programów pomocy i wsparcia psychologicznego dla mieszkańców. Tylko w tym roku Gdańsk przeznaczył ok. 20 mln zł na wsparcie zdrowia psychicznego, w tym na działania bezpośrednie ok. 6 mln zł i 1,4 mln zł na sprawdzone już i skuteczne programy realizowane przez poradnie medyczne i organizacje pozarządowe.

Jednym z nich jest Sieć Pomocy Psychologicznej czyli projekt realizowany przez Fundację Wspierania Rodzin „Przystań”. To bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychoterapeutyczne w prywatnych gabinetach w różnych lokalizacjach w Gdańsku.

- Szukanie pomocy psychologa to ciągle jeszcze sprawa wstydliwa, stygmatyzacja - mówi Katarzyna Wieczorek certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej z Fundacji Wspierania Rodzin w Gdańsku. - A według Światowej Organizacji Zdrowia depresja to dziś jedna z głównych przyczyn chorób i niepełnosprawności na całym świecie. Co czwarta osoba na świecie zmaga się z najróżniejszymi problemami psychicznymi, a dbanie o zdrowie psychiczne powinno być równie ważne, jak o kondycję fizyczną. I podobnie jak w zdrowiu fizycznym i tu profilaktyka ma ogromne znaczenie; im wcześniej zdiagnozujemy kłopoty i zaczniemy je leczyć, tym większa szansa na równowagę psychiczną.

Nz. Katarzyna Wieczorek Szukanie pomocy psychologicznej to ciągle wstyd, stygmatyzacja
Nz. Katarzyna Wieczorek Szukanie pomocy psychologicznej to ciągle wstyd, stygmatyzacja
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Sieć Pomocy Psychologicznej to unikalna propozycja, bo dla potrzebujących swoje gabinety w różnych punktach miasta “otworzyli” psychologowie i psychoterapeuci pracujący w gdańskich ośrodkach i gabinetach prywatnych. Ze wsparcia bezpłatnie mogą skorzystać mieszkańcy Gdańska, dzieci, dorośli, młodzież, rodziny i pary, osoby, które nie korzystają aktualnie ze wsparcia psychologicznego i/lub psychoterapeutycznego, osoby, które przeżywają trudności psychiczne bądź osoby, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu.


W tę sieć można wpaść. 20 gabinetów, 200 godzin konsultacji   

Sieć Pomocy Psychologicznej to ponad 200 bezpłatnych konsultacji psychologicznych, psychoterapeutycznych i psychiatrycznych w 20 renomowanych prywatnych gabinetach w Gdańsku. By skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się na konsultację. 

– Każdy z programów w obszarze rozwoju społecznego, które prowadzimy poprzedzają miesiące przygotowań i diagnozy, czego rzeczywiście potrzebują mieszkańcy - dodaje Piotr Kowalczuk. - Nie boimy się mierzyć razem ze specjalistami z problemami, które dotykają mieszkanców Gdańska. Dla nas ważne jest, abyśmy zapewnili skuteczną i kompetenta pomoc we wszelkich sytuacjach kryzysowych. 


Masz kryzys? To może być szansa na zmianę

Kolejnym finansowanym przez miasto projektem, który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców jest realizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej "Kryzys szansą na rozwój”. Ten projekt ruszył na początku października 2017 roku,  w jego ramach zaplanowano 30 sesji terapii par i rodzinnej, 30 konsultacji psychiatrycznych oraz 66 konsultacji psychologicznych prowadzonych przez specjalistów.

– Każdy z nas przeżywa w życiu kryzysy: związane z dorastaniem dzieci, stratą kogoś bliskiego, chorobą, rozwodem, utratą pracy - mówi Anna Jarząbek, prezes Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej. - Kryzys z definicji jest punktem zwrotnym, jednak od tego w jaki sposób poradzimy sobie z trudną sytuacją, zależy czy stanie się pogłębiającym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego czy drogą do rozwoju osobistego, do poprawy jakości życia. Pomoc psychologiczna którą proponujemy w ramach projektu „Kryzys szansą na rozwój” pozwala zrozumieć sytuację kryzysową, zmniejszyć poziom lęku, niepokoju czy poczucia bezradności, a w efekcie ukierunkowuje na rozwój.

Jak mówi Anna Jarząbek większość osób korzystających z projektu brała udział w kilku konsultacjach, podczas których specjalista stawiał diagnozę i - wspólnie z pacjentem - wskazywał drogę do pracy, rozwoju, radzenie sobie z problemem. Zdarzają się także osoby, które zgłaszały się tylko po pojedynczą poradę np. w kwestiach wychowawczych. Często też diagnoza sytuacji pozwalała osobę pokierować dalej np. do ośrodka leczenia uzależnień, do terapii dla osób uwikłanych w przemoc w rodzinie czy też do dalszej diagnozy psychiatrycznej. W ramach projektu odbyły się również warsztaty dla par w kryzysie oraz warsztaty dla kobiet po rozwodzie.

Fundacja Wspierania Rodzin Przystań mieści się przy ulicy Mickiewicza 9 lok. 11 w Gdańsku, aby umówić się na konsultację trzeba zadzwonić do Katarzyny Wieczorek tel. 505 034 567 lub napisać mail: kkwieczorek@gmail.com.

Rejestracja: poniedziałek-piątek w godzinach 8.00 – 20.00

-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora