Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Sebastian Fabijański, bohater filmu “Kamerdyner”, uczy kaszubskiego w sieci. Zobacz film

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców. Scenariusz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, obejmuje 45 trudnych lat początku XX wieku na ziemiach Pomorza. Część dialogów jest w języku kaszubskim. W sieci pojawiały się trzy krótkie filmiki, w których obsadzony w jednej z głównych ról Sebastian Fabijański, po kaszubsku opowiada o filmie i zachęca do jego obejrzenia.

Sebastian Fabijański, bohater filmu “Kamerdyner”, uczy kaszubskiego w sieci. Zobacz film
A
A
data publikacji: 29 sierpnia 2018 r.
W jednej z głównych ról zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego
W jednej z głównych ról zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego
Mat. pras.Ostatni klaps na planie filmu padł w kwietniu br.. Potem był czas na postprodukcję, premierę zaplanowano na 21 września 2018 r. Tydzień wcześniej “Kamerdynera” obejrzą widzowie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdyż dzieło Filipa Bajona otworzy tegoroczną filmową imprezę.

O czym jest “Kamerdyner”? To rodzinna saga i historyczny fresk. Zaczyna się w początkach XX wieku, kończy po II wojnie światowej. Główny bohater Mateusz Krol (Sebastian Fabijański) to kaszubski chłopiec, który po śmierci matki trafia na dwór pruskiej arystokratki Gerdy von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu a jego rówieśniczką jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Młodzi zakochują się w sobie, ale nie będzie to miłość łatwa.
- Mateusz Krol przyszedł na świat w dramatycznych okolicznościach - tłumaczy swą postać Sebastian Fabijański. - Jego matka zmarła w czasie porodu, nie wiadomo, kim jest jego ojciec. Zostaje przygarnięty przez Gerdę von Karuss. Z kaszubskiej wioski, trafia do pruskiego pałacu. To jego oczami oglądamy wszystkie dramatyczne wydarzenia pokazane w filmie. Film rozpoczyna się w dniu jego urodzin, kończy wejściem wojsk radzieckich na tereny Kaszub w 1945 roku.

 Premierę filmu 'Kamerdyner' zaplanowano na 21 września 2018 r.Sprawy kochanków komplikuje wielka historia - przed nimi potworności I i II wojny światowej: skutki traktatu pokojowego w Wersalu, mord na ludności cywilnej w Lasach Piaśnickich. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta nienawiść, a świat, który znają rozpada się na ich oczach.
- Mateusz trafia do domu von Kaussów jako członek rodziny, ale okoliczności sprawiają, że w pewnym momencie musi w tym domu zostać kamerdynerem, czyli służącym - mówi Fabijański. - Byciu kamerdynerem towarzyszy pewien rodzaj uniżenia. To niesamowicie uderza w jego poczucie własnej wartości, w jego godność. Historia Mateusza bardzo mnie wzrusza.

Kamerdyner. Na zdj.: Sebastian Fabijański
Kamerdyner. Na zdj.: Sebastian Fabijański
fot. Rafał PijańskiCzy młodym uda się uchronić miłość? Tego dowiemy się już kinie, ale wcześniej możemy posłuchać jak Sebastian Fabijański włada językiem kaszubskim, którego używał na planie filmowym. Czy było mu trudno?
- Mówienie w innym języku to zawsze duże wyzwanie - przyznaje aktor. - W tym przypadku nie było inaczej. Przed zdjęciami wydawało mi się, że kaszubski to tylko akcent, a okazało się, że to kompletnie inny język. Nauka tego języka i obcowanie z nim to była fascynująca przygoda. Polecam każdemu!
W trzech 1,5 minutowych filmikach Sebastian pomaga nam odnaleźć się na kaszubskim weselu: podpowiada jak powiedzieć z dobrym akcentem: “na zdrowie”, “napijmy się” czy “zażyjmy tabaki”, ale też jak zaprosić dziewczynę do tańca, wyznać jej miłość i kilka innych słówek: dom, łódź, plaża, smażona flądra. Mogą się przydać na wakacjach nad morzem!


Sebastian Fabijański uczy języka kaszubskiego - jak to będzie po kaszubku? - "To doch nie je taczé drãdżé naùczëc sã kaszëbsczégò jãzëka".

Kortez nagrał teledysk do „Kamerdynera” Filipa Bajona. Występuje Sebastian Fabijański

Film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona.
W rolach głównych występują: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

WYWIAD: Sebastian Fabijański na planie "Kamerdynera": - Kaszubi są nostalgiczni, prawi i żywiołowi


pomysł kreatywny - agencja Business & Culture
scenariusz: Marta Marczak NEXT FILM
produkcja: Anna Orska NEXT FILM, Adam Rosołowski.

Plakat do filmu w języku kaszubskim
Plakat do filmu w języku kaszubskim
Mat. pras.
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora