PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Samochód za wakacyjną pracę posłuży m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych

Samochód za wakacyjną pracę posłuży m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych
Podopieczni Fundacji Społecznie Bezpieczni zarobili w wakacje na samochód. Podczas dwumiesięcznej pracy na parkingu na gdańskich Stogach, do kasy fundacji wpłynęły 104 tys. zł. W poniedziałek, 23 grudnia, kluczyki do samochodu symbolicznie przekazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wręczenie kluczyków do samochodu dla fundacji Społecznie Bezpieczni
Wręczenie kluczyków do samochodu dla fundacji Społecznie Bezpieczni
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Pomysł, który realizujemy od dwóch lat na ulicy Lawendowej, a w tym roku w wakacje także na gdańskich Stogach, czyli pomysł prowadzenia parkingów przez osoby, które wychodzą z trudnych życiowych sytuacji, pomógł wypracować znaczny zysk. Z tych środków można było sfinansować zakup samochodu dla schroniska Dom Brata Alberta. To ogromna radość, ponieważ współpraca Fundacji, podopiecznych Towarzystwa imienia Brata Alberta i Miasta to przejaw solidarności codziennej - mówiła prezydent Dulkiewicz.

W minione wakacje, nadmorski parking na Stogach, obsługiwali podopieczni Fundacji Społecznie Bezpieczni. Tej samej, która zajmuje się parkingiem na ul. Lawendowej w Gdańsku. W sezonie letnim dochód z parkingu wyniósł: w lipcu 39 340 zł., w sierpniu 65 510 zł. Pieniądze przeznaczone zostały między innymi na samochód.

Dacia Dokker w wersji osobowej posłuży do przewozu osób niepełnosprawnych, starszych do lekarza i urzędu oraz do przewożenia żywności i obsługi bieżącej działalności placówki.

Kluczyki z rąk prezydent Dulkiewicz odebrali Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie i Katarzyna Niewińska, kierownik w Schronisku Dom Brata Alberta, które jest beneficjentem pojazdu.

- Dziękuję dyrekcji i pracownikom GZDiZ, bo bez wsparcia samorządu terytorialnego ekonomia społeczna nie mogłaby istnieć – mówił prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni Dominik Kwiatkowski.

 

Dacia Dokker posłuży m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych
Dacia Dokker posłuży m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Fundacja Społecznie Bezpieczni jest organizacją pozarządową działającą na polu ekonomii społecznej. Jej podopieczni to osoby, które w ramach działalności fundacji mogą otrzymać pracę przy wsparciu asystenta, który pomaga przejść przez różnorakie życiowe trudności.

Od lutego 2018 roku prowadzi parking społecznie odpowiedzialny przy ul. Lawendowej, który daje pełnoetatową pracę dla 3 osób. Dochód w całości przeznaczany jest na wsparcie schroniska dla osób bezdomnych. Miesięcznie do kasy parkingu wpływa kilkanaście tysięcy złotych.

Dotychczas z działalności parkingu zakupiono m.in. specjalistyczne łóżka dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych schroniska na ul. Równej w Gdańsku.
Dodatkowo w budce parkingowej zbierane są datki na żywność dla osób potrzebujących. Można również zakupić na miejscu bon obiadowy w kwocie 10 zł i przekazać go osobie, która potrzebuje ciepłego posiłku. Bony można realizować w trzech jadłodajniach w Gdańsku.

Pod opieką organizacji jest również punkt widokowy Żuraw M3 w Stoczni Cesarskiej, który w sezonie można zwiedzać z przewodnikiem.

Fundacja jest partnerem w projekcie Rewitalizacji Nowego Portu. Projekt polega na wsparciu mieszkańców Nowego Portu poprzez realizację zajęć psychologiczno-pedagogicznych dla matek z dziećmi i bieżącego wsparcia asystentów środowiskowych i animatorów społeczności lokalnej. W przyszłym roku zostanie oddany do użytku Klub Aktywnego Mieszkańca, gdzie mieszkańcy Nowego Potu będą mogli skorzystać z szerokiej oferty wsparcia i różnorodnych aktywności.

Fundacja poprzez swoją działalność wspiera osoby bezdomne i potrzebujące z terenu Gdańska, podopiecznych Towarzystwa pomocy im. Św. Brata Alberta, których jest blisko 1000 osób.

 

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze