PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Konsultacje w sprawie Parku Południowego. Poznaj harmonogram spotkań

Konsultacje w sprawie Parku Południowego. Poznaj harmonogram spotkań
We wrześniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska ogłosiła rozpoczęcie prac nad projektem utworzenia nowego 77 hektarowego parku w południowych dzielnicach naszego miasta. Odbyły się już pierwsze spotkania prowadzone przez Biuro Architekta Miasta. Dotyczyły one kwestii technicznych. Teraz do dyskusji nad przyszłością tego obszaru zaproszeni są  gdańszczanie i gdańszczanki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa wizja Parku Południowego
Nowa wizja Parku Południowego
Materiały planistyczne Biura Rozwoju Gdańska


- Chcemy, aby od samego początku prac projektowych parku uczestniczyli w nich mieszkańcy Gdańska, a opinia i oczekiwania mieszkańców okolicznych dzielnic wpływała na kształt jego koncepcji. Ich opinie poznamy dzięki konsultacjom w formie ankiet, spotkań i spacerów studialnych, a także prac warsztatowych - podkreśla Piotr Lorens, Architekt Miasta. - Dzięki tym działaniom dowiemy się jakiej przestrzeni mieszkańcy poszukują w swoim otoczeniu oraz w jaki sposób chcieliby się zaangażować w prace projektowe i realizacyjne - dodaje.

 

Czas na opinię mieszkańców

Od najbliższego wtorku, 5 października zapraszamy do punktów konsultacyjnych, w których będzie można porozmawiać i wyrazić swoją opinię na temat Parku Południowego. Szczególnie ważna jest opinia mieszkańców dzielnic: Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe.

Informacje dotyczące tworzenia koncepcji urządzenia parku, zapowiedzi spotkań oraz relacje ze spotkań już odbytych będą na bieżąco zamieszczać publikowane na stronie dedykowanej Parkowi Południowemu.

Aby włączyć do dyskusji nad kształtem parku możliwie szeroki krąg mieszkańców, a także usprawnić wymianę informacji i pomysłów, uruchomiona została również, poświęcona temu tematowi, strona w serwisie facebook.

 

Rozległe tereny zielone wokół zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II od dawna są dla mieszkańców miejscem wypoczynku i rekreacji. Teraz chodzi o to, by obszar poszerzyć do powierzchni 77 hektarów i zagospodarować tak, by stał się wielkim i pięknym parkiem miejskim
Rozległe tereny zielone wokół zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II od dawna są dla mieszkańców miejscem wypoczynku i rekreacji. Teraz chodzi o to, by obszar poszerzyć do powierzchni 77 hektarów i zagospodarować tak, by stał się wielkim i pięknym parkiem miejskim
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Porozmawiajmy w punktach konsultacyjnych

Biuro Architekta Miasta zaprasza do punktów konsultacyjnych, w których urzędnicy zapoznają się i z pomysłami i opiniami mieszkańców Gdańska Południe na temat Parku Południowego. Konsultacje ruszają od wtorku, 5 października i potrwają do niedzieli, 17 października. Punkty konsultacyjne będą zorganizowane tak, aby jak największa liczba mieszkańców mogła z nich skorzystać. Będą zlokalizowane w wielu różnych miejscach na południu Gdańska i będą działały o różnych porach.

  • 6 października / środa

9.30-12.30 – zbiornik Świętokrzyska I

13.30-16.30 – przy Szkole Podstawowej nr 6

  • 7 października / czwartek

11.00-14.00 – węzeł integracyjny Łostowice Świętokrzyska (Pętla tramwajowo - autobusowa)

15.00-18.00 – ul. Wielkopolska naprzeciwko Biedronki

  • 8 października / piątek

9.00-12.00 – zbiornik Wielkopolska, koło Szkoły Podst. nr 86

  • 9 października / sobota

9.00-12.00 – rondo na ul. Guderskiego i Flisykowskiego

  • 10 października / niedziela

9.00-12.00 – skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Piotrkowskiej

  • 13 października / środa

11.00-14.00 – ul. Porębskiego koło Biedronki

15.00-18.00 – wjazd na Lawendowe Wzgórze od ul. Jabłoniowej

  • 15 października / piątek

11.00-14.00 – zbiornik Augustowska

15.00-18.00 – zbiornik Jeleniogórska

  • 16 października / sobota

10.00-13.00 – skrzyżowanie ul. Przywidzkiej i ul. Czermińskiego

14.00-17.00 – zbiornik Świętokrzyska II (przy mostku nad potokiem)

  • 17 października / niedziela

10.00-13.00 – skrzyżowanie ul. Kolorowej i ul. Srebrnej

14.00-17.00 – skrzyżowanie ul. Płockiej i ul. Koszalińskiej

 

Kolejne etapy

Zaproszenie mieszkańców do rozmów w punktach konsultacyjnych jest pierwszym etapem długiego procesu włączania ich w dyskusję nad kształtem Parku Południowego. Kolejnym będą spacery krajobrazowe. Po ich zakończeniu powstanie raport zawierający wnioski początkowe. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie warsztatów realizowanych w poszczególnych dzielnicach. Po tej części nastąpi podsumowanie dotychczasowych działań i przedstawione zostaną wstępne wyniki. Ostatnim elementem będzie zaproszenie mieszkańców do ankiety satysfakcji projektów i procesu konsultacyjnego. Efektem powyższych działań będą m.in. rekomendacje do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Nowa zielona przestrzeń na Południu Gdańska

Park Południowy to projekt, który powstaje w południowo-zachodniej części Gdańska. Docelowo zajmie 77 hektarów i będzie drugim co do wielkości parkiem w mieście (po Parku Reagana). Tworzony jest w oparciu o istniejące zasoby krajobrazowo-przyrodnicze i system zbiorników retencyjnych. Powstawać on będzie wieloetapowo i potrwa to wiele lat. Realizacja tego zamierzenia wymaga między innymi: uporządkowania planistycznego, regulacji spraw własnościowych terenów parku oraz koordynacji z projektem zwiększenia retencji wód opadowych na Górnym Tarasie miasta.

 

PlakatPark
źródło: UMG
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze