PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rusza świąteczny tramwaj. Na pokładzie orangutanica ROZKŁAD JAZDY

Rusza świąteczny tramwaj. Na pokładzie orangutanica ROZKŁAD JAZDY
W czwartek, 20 grudnia, na tory wyjeżdża przyozdobiony lampami świąteczny tramwaj. Będzie przypominał i wprowadzał pasażerów w świąteczny nastrój. Przejażdżka jest darmowa, ale warto wesprzeć Fundację Hospicyjną, bo jej wolontariusze w tramwaju zbierać będą datki. To nie wszystko: w czasie podróży może się do nas przysiąść proekologiczna orangutanica...
Świąteczny tramwaj znów jeździ
Świąteczny tramwaj znów jeździ
zdj. D. Werner/GAiT


Mamy swój świąteczny tramwaj

Są takie w różnych miastach świata - w Budapeszcie, Amsterdamie czy Zurichu. Nawet po Istambule jeździ świątecznie rozświetlony tramwaj. Gdańsk nie jest gorszy. Od kilku lat bowiem Gdańskie Autobusy i Tramwaje przygotowują nie lada atrakcję przed Bożym Narodzeniem. Na nasze tory wyrusza pięknie przyozdobiony pojazd. W tym roku do jego oświetlenia użyto ponad 150 metrów lampek choinkowych.

Start już w najbliższy czwartek. Kursowanie rozpoczyna zabytkowa N-ka, która będzie jeździć codziennie, po zmroku od 20 do 23 grudnia oraz przed Nowym Rokiem od 27 do 30 grudnia. Przejazdy są bezpłatne, jednak każdy z pasażerów będzie mógł drobnymi datkami wesprzeć tych najbardziej potrzebujących. Pieniądze w tramwaju na potrzeby Fundacji Hospicyjnej będą zbierać wolontariusze. 


Zobacz szczegółowy rozkład jazdy (kliknij w rozkład, by powiększyć)

rozklad

      *UWAGA – rozkład jazdy w dni powszednie różni się od rozkładu w soboty i niedziele

Ratujmy orangutany

W tym roku w N-ce pojawi się specjalna atrakcja. Będzie to orangutanica Raja, a dokładnie naturalnych rozmiarów maskotka przedstawiająca to sympatycze zwierzę. Jej podróż w świątecznym tramwaju nie jest przypadkowa. Przez masową produkcję oleju palmowego wycinane są lasy, w których mieszkają orangutany i gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Szacuje się, że do 2025 roku 86% tych zwierząt może wyginąć. Jedyne orangutany w Polsce żyją w naszym Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Maskotka orangutanicy Rai to nowa tegoroczna atrakcja
Maskotka orangutanicy Rai to nowa tegoroczna atrakcja
źródło: Gdański Ogród Zoologiczny


Czytaj też:
#olejolej. Gdańskie ZOO walczy o życie orangutanów i zdrowie ludzi

Wystarczy, że będziemy uważnie czytać etykiety w sklepach i unikać artykułów zawierających olej palmowy. Zmniejszenie zużycia tego składnika przyczyni się do ratowania orangutanów. Poza tym - jak przypominają dietetycy - zrobimy dużo dobrego dla naszego zdrowia. Tego wszystkiego dowiemy się od Rai w świątecznym tramwaju.

#CHRISTMASTRAM - weź udział w konkursie

Przy okazji Gdańskie Autobusy i Tramwaje zaprasza wszystkich miłośników komunikacji miejskiej i fotografii do udziału w tradycyjnym już konkursie fotograficznym „Świąteczny tramwaj GAiT”.

Zrób zdjęcie tramwaju - weź udział w konkursie
Zrób zdjęcie tramwaju - weź udział w konkursie
zdj. D. Werner/GAiT


Wystarzy zrobić zdjęcia przedstawiające tegoroczną gdańską N-kę przyozdobioną świątecznymi światełkami, opublikować je na portalach społecznościowych i koniecznie oznaczyć #christmastram oraz #gaitgdansk.

Do 5 stycznia autorzy 5 najlepszych zdjęć otrzymają specjalne noworoczne upominki przygotowane przez GAiT.oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl