PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Ruch turystyczny w Gdańsku. Rok 2018 okazał się rekordowy
Ruch turystyczny w Gdańsku. Rok 2018 okazał się rekordowy
W 2018 roku Gdańsk odwiedziło ponad 3,1 mln gości. To imponujący, bo aż 17 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2017. Kto odwiedza nas najczęściej? Jakie miejsca są najchętniej wizytowane przez turystów?
Czy różni się turysta od odwiedzającego? Turysta choć jedną noc spędził w naszym mieście. Odwiedzający wizytował Gdańsk, ale bez noclegu. Natomiast pierwsi i drudzy to goście
Czym różni się turysta od odwiedzającego? Turysta choć jedną noc spędził w naszym mieście. Odwiedzający wizytował Gdańsk, ale bez noclegu. Natomiast pierwsi i drudzy to goście
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Od kilku lat Gdańska Organizacja Turystyczna współpracuje z Pomorskim Instytutem Naukowym im. Prof. Brunona Synaka przy prowadzeniu badań ruchu turystycznego w Gdańsku. Badanie turystyki gdańskiej prowadzone jest w okresach kwartalnych. Każde z czterech badań sondażowych podsumowywane jest w odrębnym raporcie, dzięki czemu po zakończeniu roku dane można zsumować i wyodrębnić raport roczny. Przyszedł zatem czas na statystyczne podsumowanie 2018 roku. Na podstawie badań oszacowano, że w 2018 roku Gdańsk odwiedziło łącznie 3 110 755 gości! 69 proc. tej liczby stanowili stanowili Polacy, 31 proc. to goście zagraniczni. Badania przeprowadzane są w formie indywidualnych wywiadów z gośćmi, którzy odwiedzają nasze miasto. Wspierane są one także danymi publikowanymi przez GUS. Wyniki za rok 2018 wyglądają obiecująco. Dla porównania - w roku 2015 liczba osób, które odwiedziły Gdańsk wyniosła 2 mln, w 2016 roku nieco ponad 2 mln.

- Cieszymy się ogromnie, że po raz kolejny udało się uzyskać rekordowy wynik, 17proc. to ogromny wzrost, który świadczy o tym, że moda na Gdańsk trwa - mówi  Łukasz Wysocki, prezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - Dodatkowy powód do dumy to bardzo wysokie oceny wystawiane przez gości punktom informacji turystycznej i ogólnie pobytowi w Gdańsku. Wiemy też, że turyści bardzo chętnie do nas wracają.

 

Infografika została przygotowana przez Pomorski Instytut Naukowy im. Profesora Brunona Synaka
Infografika została przygotowana przez Pomorski Instytut Naukowy im. Profesora Brunona Synaka
visitgdansk.pl

 

Z infografiki przygotowanej przez Pomorski Instytut Naukowy im. Profesora Brunona Synaka odczytać możemy m.in. informacje dotyczące najchętniej odwiedzanych miejsc, ulubionych form spędzania czasu, a także narodowości osób, które przyjeżdżają do Gdańska najczęściej.

Jak nasi goście spędzali czas? W pierwszej kolejności wymieniano spacer (56.4 proc.), na drugim miejscu pojawiło się zwiedzanie (46 proc). Na trzecim miejscu robienie zakupów (36.3 proc.).

 
Molo w Brzeźnie wygrało w ubiegłym roku z zabytkami. Właśnie tam swoje kroki goście kierowali najchętniej
Molo w Brzeźnie wygrało w ubiegłym roku z zabytkami. Właśnie tam swoje kroki goście kierowali najchętniej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Co ciekawe, najchętniej odwiedzane miejsca charakteryzują się zmiennością. W ubiegłym roku goście zaskoczyli. Na przodzie listy miejsc, gdzie kierowali swe kroki znalazły się: Molo w Brzeźnie (16.3 proc.), Westerplatte (14.4 proc.), i Park Oliwski (13.5 proc.). Warto dodać, że w roku 2016 - Park Oliwski był na pierwszym miejscu (22.9 proc.). Z 12 zaprezentowanych obiektów na trzech ostatnich, ale nadal wśród najchętniej odwiedzanych miejsc, znalazły się: Stadion Energa Gdańsk (6.3 proc.), zoo (6.1 proc.) oraz Hevelianum (4.2 proc.). Co ciekawe, na 6. pozycję spadł Ratusz Głównego Miasta, który zazwyczaj był w czołówce.

 

Bazylika Mariacka tym razem znalazła się na 4. pozycji najchętniej odwiedzanych miejsc (13.1 proc.)
Bazylika Mariacka tym razem znalazła się na 4. pozycji najchętniej odwiedzanych miejsc (13.1 proc.)
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

69 proc. naszych gości, to osoby mieszkające w Polsce. Najwięcej z nich przybyło do nas z woj. pomorskiego (28 proc.), Mazowieckiego (12.4 proc.) oraz Warmińsko-Mazurskiego (8.5 proc.). Wśród turystów zagranicznych na pierwszej pozycji od lat znajdują się Niemcy (31 proc.), choć ich przewaga nad Skandynawami, których z roku na rok odwiedza Gdańsk coraz więcej, spadła do zaledwie 1.2 proc. Skandynawowie znaleźli się zatem na drugim miejscu listy (30.2 proc.), wyprzedzając tym samym gości z Wielkiej Brytanii (18.4 proc.).

Czołówka tych trzech państw od lat jest niezmienna, ale pojawiają się rotacje między Skandynawią a Wielką Brytanią. Kto wie, może Skandynawowie w tym roku zaskoczą i w 2020 roku dowiemy się, że wyprzedzili Niemców? Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze