Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rowerowy nokaut - Gdańsk znów bierze wszystko!!!

Oficjalnie European Cycling Challenge zakończy się o północy 31 maja, ale nieoficjalnie można już wznosić gromkie okrzyki radości! Nie dość, że gdańscy rowerzyści bez trudu obronili tytuł najbardziej rowerowego miasta Europy i przejechali w miesiąc najwięcej kilometrów ze wszystkich drużyn, to jeszcze o niebo pobili wszystkie swoje zeszłoroczne statystyki!!!

Rowerowy nokaut - Gdańsk znów bierze wszystko!!!
A
A
data publikacji: 30 maja 2016 r.

Finał ECC w Gdańsku w 2015 r.
Finał ECC w Gdańsku w 2015 r.
Piotr Połoczański/www.gdansk.pl

Na bieżąco liczone osiągnięcia rowerzystów z przeszło pięćdziesięciu europejskich miast mówią same za siebie. Przypomnijmy, że uczestnicy kampanii liczą kilometry korzystając z aplikacji mobilnej European Cycling Challenge. Wystarczy rzut oka na stronę internetową ECC 2016 (dane z godz. 17.30, 30 maja):

  • liczba uczestników rowerowej rywalizacji miast Europy w Gdańsku - 4147. W najbliższym Wrocławiu: 1921.
  • liczba przejechanych kilometrów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców: w Gdańsku - 1652, w kolejnym (szwedzkim) mieście Umeå - 1304.
  •  i wreszcie - bezwzględna liczba wykręconych na rowerach kilometrów: w Gdańsku - 763 tysiące, Wrocław - 306 tys.

- Do połowy maja można było jeszcze mówić o jakiejś rywalizacji z Wrocławiem i Umeå, ale później nie było już najmniejszych szans na odebranie nam zwycięstwa - mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator ECC z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zadziałała wzmożona promocja akcji i pewnie także dobre opinie zeszłorocznych uczestników na jej temat. Zbudowaliśmy najmocniejszą drużynę, w dodatku dużo większą niż w 2015 roku. Wtedy dla Gdańska jeździło 2600 osób, w tym roku o ponad połowę więcej.

Zwycięstwo na europejskim poziomie jest już jasne, ale do końca maja trwać będzie zaciekła walka w “poddrużynach”. W ramach kampanii "Rowerem do pracy" konkurują ze sobą teamy złożone z pracowników gdańskich firm i instytucji, w oddzielnej klasyfikacji jeżdżą uczniowie z większości miejskich gimnazjów. O miano zwycięzców wśród firm walczyć można w wielu kategoriach: od mikroprzedsiębiorstwa do korporacji. Zarówno dodatkowa kampania dla gimnazjów jak i dla firm to autorskie pomysły z Gdanska, "zebrane" w ten sposób kilometry wliczane są także w ogólną rywalizację w ramach ECC.

- Wyniki poszczególnych teamów będą znane na początku czerwca. Musimy ręcznie przeliczyć liczbę przejechanych kilometrów na liczbę pracowników poszczególnych firm - tłumaczy Krzysztof Perycz-Szczepański.

Swoistą honorową walkę toczą też ze sobą dwie uczelnie: Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska. W zeszłym roku PG rozłożyła UG na łopatki, teraz uniwersytet tak łatwo nie odda zwycięstwa.

Warto dodać, że wszyscy gdańscy rowerzyści, którzy przekroczyli pułap tysiąca kilometrów (a i tutaj mamy znaczny wzrost: 2015 - 43 osoby; 2016 - 120!), na bieżąco otrzymują unikalne gdańskie “koszulki leaderów”.
 

Takie koszulki dostaną w tym roku wszyscy rowerzyści, którzy przejechali ponad tysiąc kilometrów w gdańskiej drużynie ECC.
Takie koszulki dostaną w tym roku wszyscy rowerzyści, którzy przejechali ponad tysiąc kilometrów w gdańskiej drużynie ECC.
Referat Mobilności Aktywnej UMG

Oficjalne zakończenie ECC w Gdańsku i wręczenie nagród odbędzie się 12 czerwca, podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego.

Wśród wszystkich osób, które w ciągu maja wykręciły w ramach kampanii przynajmniej 10 km, rozlosowane zostaną nagrody ufundowane przez gdańskie sklepy rowerowe. Jest ich pięćdziesiąt: główna to rower, pozostałe - wysokiej klasy gadżety dla cyklistów.
 

Jedno z dwóch trofeów ECC 2015 r.  - dla Gdańska. W tym roku dojdą kolejne.
Jedno z dwóch trofeów ECC 2015 r. - dla Gdańska. W tym roku dojdą kolejne.
Referat Mobilności Aktywnej UMG

Do końca zbliża się także kampania Rowerowy Maj, w której rywalizują z kolei gdańskie przedszkola i szkoły podstawowe. Wynik będą znane około 6 czerwca.

Czytaj więcej na temat pozostałych nagród:

Rowerowa rywalizacja miast - Gdańsk znów bije rekordy-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora