PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rowerowy Maj. Rusza siódma edycja rowerowej zabawy skierowana do najmłodszych

Rowerowy Maj. Rusza siódma edycja rowerowej zabawy skierowana do najmłodszych
Po rocznej przerwie, kampania Rowerowy Maj organizowana przez Miasto Gdańsk powraca z większym zaangażowaniem, zasięgiem i subtelną zmianą w regulaminie. Start 4 maja - meta 24 maja (tuż przed egzaminami ósmoklasistów).
Prawdziwy tłum gdańskich przedszkolaków na rowerach, hulajnogach i `tuptusiach`, zdjęcie archiwalne
Prawdziwy tłum gdańskich przedszkolaków na rowerach, hulajnogach i `tuptusiach`, zdjęcie archiwalne
Fot. Roman Jocher/RMA UMG

 

Kampania Rowerowy Maj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wprawdzie nie wszystkie publiczne szkoły podstawowe oraz przedszkola w Gdańsku dołączyły do zabawy, ale jeśli chodzi o liczbę uczestników ogółem, pobiliśmy w tym roku rekord gdańskich placówek zgłoszonych do Rowerowego Maja - informuje Monika Borkowska, koordynator kampanii w Gdańsku. - W tegorocznej edycji udział weźmie aż 176 placówek (92 przedszkola i 84 szkół podstawowych). Dla porównania, w roku 2019 liczba zgłoszonych placówek wynosiła 152, a w 2018 - 144.

Ogólnopolska kampania skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Łączy zabawę z rywalizacją, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia i zrównoważonej mobilności wśród dzieci.

W tym roku akcja wyjątkowo będzie trwała trzy tygodnie, od 4 do 24 maja. Zasady są bardzo proste, każdy uczestnik, który w trakcie kampanii dotrze na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Co w przypadku, gdy placówka edukacyjna będzie zamknięta?

Sytuacja pandemiczna wymusiła na organizatorze zmiany polegające na premiowaniu dojazdów. Jeśli uczniowie odbywają lekcje w trybie zdalnym, za podróże punktowane w rywalizacji uznawane będą przejazdy do dowolnego celu, które trwają minimum 30 minut. 

- Nie narzucamy żadnego sposobu weryfikacji takich przejazdów przez nauczycieli i koordynatorów szkolnych. Tę zasadę opieramy na prawdomówności i zaufaniu do uczestników. Jest to kwestia wewnętrzna placówki, w jaki sposób nastąpi weryfikacja - zaznacza Monika Borkowska.

Przypomnijmy: obecnie przedszkola są otwarte; a do szkół podstawowych na zajęcia hybrydowe uczęszczają uczniowie klas I - III. Od 15 maja naukę w systemie hybrydowym podjąć mają także uczniowie klas IV-VIII, a uczniowie klas I-III mają od tego dnia już normalnie chodzić do szkoły. Wynika z tego, że każdy uczestnik, choć przez kilka dni będzie mógł dotrzeć na lekcje na rowerze/hulajnodze/rolkach/deskorolce.

Maj to miesiąc, w którym szczególnie łatwo pokochać rower ;-)
Maj to miesiąc, w którym szczególnie łatwo pokochać rower ;-)
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Nagrody

Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, że zdrowa rywalizacja i zasada "fair play" to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody zarówno indywidualnej, jak i klasowej.

Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, kręgielni czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych czy finansowych.

Nagrody pieniężne 2021:

 

  • 30 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "dużych"
  • 20 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "średnich"
  • 10 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "małych"
  • 5 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych przedszkoli
     

Jak co roku, przygotowano także nagrody indywidualne oraz grupowe (z przedłużonym terminem realizacji), które są zaprezentowane na gdańskiej podstronie kampanii RM.

- W 2019 roku w Gdańsku, liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln aktywnych podróży do szkół i przedszkoli. Czy w tym roku uda się pobić ostatni wynik? Trzymamy kciuki za wszystkie przedszkola i szkoły! Największą satysfakcją dla nas jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które nie pustoszeją po zakończeniu zabawy - podkreślają organizatorzy zabawy z Referatu Mobilności Aktywnej UMG. 

 

A w kraju?

W skali ogólnopolskiej, gmin realizujących kampanię będzie mniej niż w poprzednich edycjach, ale pojawiło się kilka nowych, które organizują Rowerowy Maj po raz pierwszy - Brwinów, Sztutowo, Wąbrzeźno, Kartuzy, Kętrzyn, Reda i Szczytno. W tym roku zasięg kampanii objął 36 gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich.

W ramach bezkosztowej umowy współpracy, zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony organizatora głównego, czyli gminy Miasta Gdańska.

Samorządy realizujące kampanię według gdańskiego pomysłu, na własną rękę pozyskują sponsorów oraz zapewniają nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli.

Rowerowy Maj 2021 plakat szkolny
Rowerowy Maj 2021 plakat szkolny
RMA UMG
Patroni medialni: Onet.pl, trojmiasto.pl, gdansk.pl, Radio Eska

Partnerzy kampanii: Movement Arena, Skate Arena, GIWK, Helios, Hevelianum, Mural Centrum Wspinaczkowe, Play Ground Arena, Loopys World, Miejski Teatr Miniatura, Decathlon, Stadion Gdańsk, Kart Center, mk Bowling

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl