Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rodzice, ruszajcie! Nabór do przedszkoli i szkół rozpoczęty!

W poniedziałek, 14 marca 2016 r., rozpoczęła się rekrutacja elektroniczna do gdańskich przedszkoli, a także klas zerowych i pierwszych w szkołach podstawowych. Dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców Ujeściska i Jasienia: nie musicie szukać miejsca dla swoich pociech w innych dzielnicach!

Rodzice, ruszajcie! Nabór do przedszkoli i szkół rozpoczęty!
A
A
data publikacji: 14 marca 2016 r.

w przedszkolach publicznych w Gdańsku przygotowano 6150 miejsc. Przedszkola niepubliczne, a w tym upublicznione (czyli ponad 1000 miejsc wykupionych przez gdański samorząd), oferują 7650 miejsc
w przedszkolach publicznych w Gdańsku przygotowano 6150 miejsc. Przedszkola niepubliczne, a w tym upublicznione (czyli ponad 1000 miejsc wykupionych przez gdański samorząd), oferują 7650 miejsc
Fotolia/farmveldman

Na złożenie wniosków rodzice mają czas do 30 marca, do godz. 15. Rekrutacja prowadzona jest także poprzez Gdańską Platformę Edukacyjną

Rekrutację do przedszkola publicznego przy ul. Damroki prowadzi komisja rekrutacyjna w przedszkolu nr 84 przy ul. Burgaskiej 5. Z kolei zapisy do nowo budowanej placówki przy ul. Dąbka, która rozpocznie swoją działalność 15 października br., powinny ruszyć 16 maja.

Władze Gdańska, zdając sobie sprawę, że decyzja rodziców o tym, czy posłać dzieci do szkoły czy do przedszkola, nie jest łatwa, od lat dbają m.in. o to, by każdy z nich mógł osobiście sprawdzić ofertę gdańskich placówek publicznych.

- Wychodzimy z założenia, że rodzic, by mógł podjąć dobrą decyzję, potrzebuje pełnej wiedzy. Ta jest możliwa z obserwacji domowych i z tego, że rodzic jest pierwszym wychowawcą. Ale mówimy też: dajcie szansę zobaczenia waszego dziecka przez innych specjalistów w grupie dziecięcej i zobaczcie, że może ono potrzebować o wiele więcej niż wam się wydaje - zachęca Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Kowalczuk zapewnia, że szkoły dają maluchom o wiele więcej.

- Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że jest wyższa subwencja na dzieci w szkołach niż na te przebywające w przedszkolach. W szkołach pracują specjaliści, znajdują się tam przestrzenie sportowo-rekreacyjne, których nie da się zrobić w przedszkolu. A to dlatego, że są to na ogół kilkuoddziałowe miejsca, których rozbudowa jest niemożliwa. Dlatego warto też spojrzeć pod tym kątem, każdy kto mówi, że najważniejsza jest przestrzeń do ruchu, powinien wziąć to pod uwagę - zaznacza Piotr Kowalczuk.

Na rok szkolny 2016/2017 w przedszkolach publicznych w Gdańsku przygotowano 6150 miejsc. Przedszkola niepubliczne, a w tym upublicznione (czyli ponad 1000 miejsc wykupionych przez gdański samorząd), oferują 7650 miejsc.

W placówkach upublicznionych rodzice nie będą ponosili kosztów czesnego. Będą one funkcjonowały na zasadach obowiązujących w przedszkolach publicznych, czyli pierwsze pięć godzin, podczas których będzie realizowana podstawa programowa, będzie darmowe. Za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej 5 godzin pobierana będzie opłata w wysokości 1 zł. Do tego doliczyć trzeba opłaty za wyżywienie.

Co ważne, dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w tych placówkach mają zapewnione w nich miejsca bez potrzeby udziału w rekrutacji elektronicznej.

W nowym roku szkolnym dla zerówkowiczów zapewnionych będzie 3,5 tys. miejsc, a dla pierwszoklasistów 4,3 tys. miejsc w szkołach podstawowych.
 

ZNAJDŹ

Wykaz placówek upublicznionych

Szczegóły dotyczące rekrutacji

 

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora