• Start
  • Wiadomości
  • Rejestracja samochodów używanych - 180 dni na zgłoszenie kupna i sprzedaży

Rejestracja samochodów używanych - 180 dni na zgłoszenie kupna i sprzedaży

W dniu 31 marca 2020 roku wprowadzono przepisy wydłużające z 30 dni na 180 dni terminy dotyczące obowiązku zgłoszenia kupna, sprzedaży oraz rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej.
( Publikacja: 03.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czas na zarejestrowanie samochodów używanych został wydłużony do 180 dni
Czas na zarejestrowanie samochodów używanych został wydłużony do 180 dni
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Przepisy obowiązują dla pojazdów sprowadzonych i umów zawartych po 1 marca 2020 roku. 

Osoby, które po tym dniu kupiły bądź sprzedały samochód używany mają 180 dni na dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku w w/w terminie, to zostaną ukarane finansowo.

- W tej chwili rejestrujemy samochody nowe kupione w Polsce oraz ściągnięte z zagranicy, czyli takie, które nie mają tablic rejestracyjnych - tłumaczy Grzegorz Bystry, dyrektor Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Te samochody, które mają tablice rejestracyjne mogą jeździć. Najważniejsze są przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Jeżeli komuś skończyło się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na pieczątkę za przegląd techniczny, to proszę się nie przejmować. Przegląd jest zarejestrowany w systemie a po wymianę dowodu rejestracyjnego będzie można przyjść, jak już się sytuacja unormuje. 


A co z rejestrowanymi obecnie samochodami, czyli nie posiadającymi tablic rejestracyjnych?

- Najlepiej najpierw zadzwonić do nas. Pracownicy wszystko wyjaśnią, powiedzą jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji, kiedy je przynieść - tłumaczy dyr. Bystry. - W innych miastach preferowana jest droga pocztowa, która jednak wydłuża czas rejestracji. U nas przed urzędem jest wystawiona urna, do której można wrzucać przygotowane dokumenty. Odbieramy je, rejestrujemy samochód a gdy wszystko jest gotowe, dzwonimy do właściciela, że może odebrać dowód rejestracyjny i tablice. 


Telefony kontaktowe: 58 323 69 13, 58 323 71 70.