PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rejestracja samochodów używanych - 180 dni na zgłoszenie kupna i sprzedaży

Rejestracja samochodów używanych - 180 dni na zgłoszenie kupna i sprzedaży
W dniu 31 marca 2020 roku wprowadzono przepisy wydłużające z 30 dni na 180 dni terminy dotyczące obowiązku zgłoszenia kupna, sprzedaży oraz rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej.
Czas na zarejestrowanie samochodów używanych został wydłużony do 180 dni
Czas na zarejestrowanie samochodów używanych został wydłużony do 180 dni
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Przepisy obowiązują dla pojazdów sprowadzonych i umów zawartych po 1 marca 2020 roku. 

Osoby, które po tym dniu kupiły bądź sprzedały samochód używany mają 180 dni na dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku w w/w terminie, to zostaną ukarane finansowo.

- W tej chwili rejestrujemy samochody nowe kupione w Polsce oraz ściągnięte z zagranicy, czyli takie, które nie mają tablic rejestracyjnych - tłumaczy Grzegorz Bystry, dyrektor Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Te samochody, które mają tablice rejestracyjne mogą jeździć. Najważniejsze są przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Jeżeli komuś skończyło się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na pieczątkę za przegląd techniczny, to proszę się nie przejmować. Przegląd jest zarejestrowany w systemie a po wymianę dowodu rejestracyjnego będzie można przyjść, jak już się sytuacja unormuje. 


A co z rejestrowanymi obecnie samochodami, czyli nie posiadającymi tablic rejestracyjnych?

- Najlepiej najpierw zadzwonić do nas. Pracownicy wszystko wyjaśnią, powiedzą jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji, kiedy je przynieść - tłumaczy dyr. Bystry. - W innych miastach preferowana jest droga pocztowa, która jednak wydłuża czas rejestracji. U nas przed urzędem jest wystawiona urna, do której można wrzucać przygotowane dokumenty. Odbieramy je, rejestrujemy samochód a gdy wszystko jest gotowe, dzwonimy do właściciela, że może odebrać dowód rejestracyjny i tablice. 


Telefony kontaktowe: 58 323 69 13, 58 323 71 70.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl