PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rębiechowo. Węzeł integracyjny niemal gotowy - 387 miejsc parkingowych

Rębiechowo. Węzeł integracyjny niemal gotowy - 387 miejsc parkingowych
Mamy dobrą wiadomość dla kierowców, którzy przesiadają się bądź planują przesiadki z samochodu do pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dobiega końca budowa węzła integracyjnego w Rębiechowie, w ramach którego powstał m.in. duży parking dla zmotoryzowanych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Węzeł integracyjny w Rębiechowie niemal gotowy
Węzeł integracyjny w Rębiechowie niemal gotowy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


- Inwestycja jest niemal gotowa. Trwają tam ostatnie prace wykończeniowe. W pierwszej połowie stycznia 2019 r. powinna rozpocząć się procedura odbiorowa - potwierdza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przystanek PKM Rębiechowo jest jednym z nielicznych, przy którym każdego dnia można zauważyć zaparkowane dziesiątki samochodów. Oznacza to, że mieszkańcy tej części Gdańska, jak i okolicznych miejscowości wolą podjechać i zostawić samochód w takim miejscu, a następnie przesiąć się na pociąg PKM, którym wygodnie dojadą do pracy bądź szkoły. Auta, póki co, stawiane są wzdłuż istniejącej drogi dojazdowej. Niebawem się to zmieni.

Zobacz relację wideo:


W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie po południowej stronie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina, Miasto wybudowało parking dokładnie dla 387 pojazdów osobowych. Zabezpieczono na nim m.in. miejsca dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji powstała również cała infrastruktura techniczna łącznie z chodnikami oraz oświetleniem.

Koszt budowy węzła wyniósł 9 mln zł.
Koszt budowy węzła wyniósł 9 mln zł.
źródło: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Budowa nowego węzła rozpoczęła się w maju br. Na początku trzeba było wzmocnić grunt. Część ziemi wywieziono, a na jego miejsce sprowadzono inny. Następnie wykonano kanalizację deszczową, potem zbiornik retencyjny i instalację elektryczną. Na koniec położono nawierzchnię bitumiczną - ten etap prac był uzależniony od warunków atmosferycznych. Nie można bowiem kłaść tego typu nawierzchni przy silnych mrozach bądź intensywnych opadach deszczu.

W ramach inwestycji zainstalowano także monitoring parkingu, który składa się z ośmiu kamer obrotowych i dwóch stałych (na wjeździe i wyjeździe) oraz stojaków dla rowerów z wiatą (jest to 25 stojaków w kształcie odwróconej litery "U"). Te elementy wykonano w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszej kolejności wykonawca musiał opracować projekty, a dopiero po ich sporządzeniu przystąpił do ich realizacji. Wykonano też odwodnienie terenu i wybudowano niewielki zbiornik retencyjny.

Powstanie parkingu przy stacji PKM w Rębiechowie (to następny przystanek w kierunku Kaszub za przystankiem PKM znajdującym się przy lotnisku) ma zachęcić kolejnych mieszkańców, by to tam zostawiali samochody oraz rowery i przesiadali się na kolej metropolitalną.

Koszt tej inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Prace zrealizowała firma MTM S.A. z Gdyni.

Partnerem tego projektu jest gmina Żukowo, która w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa (około 750 m), Słoneczna (około 2,4 km) oraz Czaple (około 800 m). Do nowego węzła powstaną także trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 kilometrów tras rowerowych.
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze