Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rady Dzielnic - rozmawialiśmy przed niedzielnymi wyborami

W czwartki na stronie www.gdansk.pl odbywają się wideoczaty pod wspólnym hasłem: Wszystkie Strony Miasta. W dniu 2 czerwca 2016 r. tematem spotkania były wybory do Rad Dzielnic w Matarni i Przymorzu Wielkim, które w tych miejscach odbędą się po raz pierwszy w historii. SPRAWDŹ o czym rozmawialiśmy z zaproszonymi gośćmi.

Rady Dzielnic - rozmawialiśmy przed niedzielnymi wyborami
A
A
data publikacji: 02 czerwca 2016 r.


Wybory do Rad Dzielnic w Matarni i Przymorzu Wielkim odbędą się w niedzielę, 5 czerwca. Naszymi gośćmi podczas wideoczatu byli Krzysztof Skrzypski - kandydat na radnego dzielnicy Przymorze Wielkie, Zbigniew Bogucki - kandydujący w Matarni oraz Wioletta Gaczoł - sekretarz miejskiej komisji ds. wyborów w jednostkach pomocniczych w Gdańsku.

Program prowadził Roman Daszczyński, redaktor naczelny portalu www.gdansk.pl

O czym rozmawiano?
 

Uczestnicy wideoczatu. Od lewej: Wioletta Gaczoł - sekretarz miejskiej komisji ds. wyborów w jednostkach pomocniczych w Gdańsku, prowadzący program Roman Daszczyński - redaktor naczelny portalu www.gdansk.pl, Krzysztof Skrzypski - kandydat na radnego dzielnicy Przymorze Wielkie, Zbigniew Bogucki - kandydujący w Matarni
Uczestnicy wideoczatu. Od lewej: Wioletta Gaczoł - sekretarz miejskiej komisji ds. wyborów w jednostkach pomocniczych w Gdańsku, prowadzący program Roman Daszczyński - redaktor naczelny portalu www.gdansk.pl, Krzysztof Skrzypski - kandydat na radnego dzielnicy Przymorze Wielkie, Zbigniew Bogucki - kandydujący w Matarni
www.gdansk.pl

Dlaczego Krzysztof Skrzypski i Zbigniew Bogucki kandydują do Rad Dzielnic?

Zbigniew Bogucki: - Jesteśmy przedstawicielami dwóch dzielnic, którzy nie mają przedstawicieli w Radzie Miasta. Będzie to taki łącznik między Radą Miasta a społecznością lokalną. (...) Radni dzielnicy są po to żeby przedstawić lokalne problemy.

Krzysztof Skrzypski: - Kandyduję, bo to lubię, wiem że jest taka potrzeba. (…) Brakuje łącznika między władzami miasta a spółdzielnią mieszkaniową. Stąd powstał prawie dwa lata temu pomysł, żeby zawalczyć o Radę Dzielnicy.


Żeby powstała Rada Dzielnicy w wyborach musi wziąć udział co najmniej pięć procent osób uprawnionych do głosowania.

Wioletta Gaczoł: - W Matarni w wyborach powinno uczestniczyć minimum 240 wyborców a na Przymorzu Wielkim co najmniej 1220 głosujących osób. Jest to stan na dzień 24 maja 2016 roku.


Ilu kandydatów wejdzie w skład Rady Dzielnicy?

Wioletta Gaczoł: - W przypadku Matarni, jeśli zostanie osiągnięty próg frekwencji, do Rady wejdzie piętnastu kandydatów, którzy otrzymali najwięcej ważnych głosów. W przypadku Przymorza Wielkiego będzie to 21 radnych.


W jakich godzinach można oddać głos i czy obowiązuje cisza wyborcza?

Wioletta Gaczoł: - Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Kandydaci mogą prowadzić kampanię wyborczą maksymalnie do piątku do godziny 24.

Krzysztof Skrzypski: - Cisza wyborcza obowiązuje w całym mieście Gdańsku a nie tylko na Przymorzu Wielkim i na Matarni. Cisza obowiązuje także w internecie.


Na czym polega prawidłowe głosowanie?

Wioletta Gaczoł: - Głosujemy stawiając znak X w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko i wyłącznie jednego kandydata. Po zagłosowaniu wkładamy kartę do urny.


Im więcej głosów, tym więcej pieniędzy na realizację swoich projektów będzie miała do dyspozycji Rada Dzielnicy.

Wioletta Gaczoł: - Jeżeli zostanie przekroczony minimalny próg, to na działalność Rady budżet miasta przeznacza środki w wysokości czterech złotych na mieszkańca. Im wyższa frekwencja, tym ta stawka jest większa. Przy frekwencji wynoszącej od czternastu do szesnastu procent, jest to sześć złotych.

Krzysztof Skrzypski: - Rada nie obraca gotówką, wszystkie sprawy są załatwiane bezgotówkowo przez jednostki Miasta Gdańska.


Jakie mogą to być kwoty?

Krzysztof Skrzypski: - Na Przymorzu Wielkim przy progu pięciu procent byłoby to około 120 tysięcy złotych, przy najwyższym progu 180 tysięcy złotych.

Zbigniew Bogucki: - W Matarni przy minimalnym progu będzie to kwota dwudziestu kilku tysięcy.

Krzysztof Skrzypski: - Kandydaci są mieszkańcami dzielnicy, w której kandydują. To są sąsiedzi, których łatwo znaleźć.


Tak jak w przypadku każdych innych wyborów, prezydent Gdańska zapewnia dowóz do lokalu wyborczego dla osób niepełnosprawnych i mających problem z dotarciem na miejsce głosowania.

Wioletta Gaczoł: - Będziemy dysponowali odpowiednim samochodem, osobami do pomocy. (…) Proszę dzwonić do miejskiej komisji, która będzie pełniła dyżur. Numer telefonu 58 323 62 06 dostępny będzie w niedzielę w godzinach od 7 do 20.


Udział w wyborach mogą wziąć mieszkańcy obu dzielnic, którzy mają czynne prawo wyborcze. W Matarni oddać głos będzie można w dwóch lokalach wyborczych, a na Przymorzu Wiekim dostępnych będzie w sumie sześć obwodów głosowania. 


Obejrzyj i posłuchaj całego wideoczata z dnia 2 czerwca 2016