PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rada dzielnicy Chełm zaprasza na aktywny wrzesień. W programie dużo ciekawych wydarzeń. Sprawdź!

Rada dzielnicy Chełm zaprasza na aktywny wrzesień. W programie dużo ciekawych wydarzeń. Sprawdź!
Ćwiczenia na polanie „Zadbaj o swoje plecy” to tylko jedno z cyklicznych wydarzeń, które organizują radni gdańskiego Chełmu. Przed mieszkańcami jeszcze pierwszy dzielnicowy festyn, a także zajęcia taneczno-fitnessowe w szkolnej sali gimnastycznej. Jednym słowem jest w czym wybierać. A najważniejsze, że blisko i bezpłatnie!
Rada dzielnicy Chełm przygotowała dla mieszkańców aktywny wrzesień - zajęcia fitness, zdrowe plecy, festyn. A wszystko za darmo!
Rada Dzielnicy Chełm przygotowała dla mieszkańców aktywny wrzesień - zajęcia fitness, zdrowe plecy, festyn. A wszystko za darmo!
www.gdansk.pl

 

W każdą niedzielę września (8, 15 i 22.09), w godz. 13.00 - 14.00, o ile tylko dopisze pogoda, kontynuowane będą w plenerze ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

- W siedzącym trybie życia, który ma dzisiaj większość z nas, plecy są przeciążane, także poprzez napięcie emocjonalne wywołane samą pracą czy szybkim tempem życia. Pojawiają się napięcia mięśni, które powodują urazy kręgosłupa - wyjaśnia trenerka Monika Stryjewska, która od sierpnia w każdą niedzielę prowadzi zajęcia.

Ćwiczenia są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania. Mają na celu usprawnianie całego ciała, odciążenie kręgosłupa izapobieganie bólom pleców.

- Są to ćwiczenia dość spokojne, relaksacyjne i pozwalają utrzymać maksymalnie długo sprawność ciała. Powiedziałabym nawet, że to zajęcia fizyczno - mentalne - wyjaśnia Monika Stryjewska. - Trzeba ze sobą wziąć maty do ćwiczeń, ewentualnie ręcznik, wygodny strój i wodę.  Tyle wystarczy. 

Uczestnicy spotykają się na Starym Chełm, a dokładnie na zmodernizowanym Placu Styp-Rekowskiego (dawny Buczka). Miejsce po rewitalizacji zachęca do spędzania wolnego czasu. Jest tam sporo zieleni, siłownia pod chmurka i plac zabaw. Oczywiście wydarzenie uzależnione jest od pogody - w razie ulewnego deszczu zostanie ono odwołane. Póki co nie było takiej konieczności i organizatorzy mają nadzieję, że tak pozostanie.

Przyjemne z pożytecznym, czyli festyn z eko akcentem

Zanim jednak mieszkańcy ruszą na zajęcia, by zadbać o swoje plecy, będą mogli wziąć udział w pierwszym dzielnicowym festynie w Jarze Wilanowskim. Impreza już w tę sobotę, 7 września, w godz. 11:00 do godz. 15:00.

W programie gry i zabawy dla dzieci, m.in. jenga xxl, torowiska, gry zręcznościowe i zespołowe, malowanie buziek dla najmłodszych, balon i balonowe animacje, dmuchańce.

Tego dnia Rada dzielnicy Chełm zaplanowała także w ramach festynu wspólne sprzątanie Jaru Wilanowskiego oraz w ramach tych działań eko warsztaty. Uczestnicy będą mogli pomalować torby na zakupy, czy posadzić narcyzy.

Z pewnością wielką atrakcją będą pokazy robotów przygotowane przez młodych robotyków, a także wspólne grillowanie i czas na rozmowy, konsultacje z radnymi. Każda dzielnica to mała ojczyzna, w której jak w domu, zawsze jest coś do zrobienia, ulepszenia i zmiany.

 

1 września na gdańskim Starym Chełmie odbył się festyn dla mieszkańców. teraz czas na nową część dzielnicy. Już 7 września festyn i sprzątanie Jaru Wilanowska.
1 września na gdańskim Starym Chełmie odbył się festyn dla mieszkańców. teraz czas na nową część dzielnicy. Już 7 września festyn i sprzątanie Jaru Wilanowska.
fot. Natalia Wacławek/ Rada dzielnicy Chełm

 

- Gdy część mieszkańców gdańskiego Chełmu będzie w Jarze Wilanowskim, tych, którzy nie mogą zbyt daleko ruszać się z domu, a zamieszkują starszą część dzielnicy – tzw. Stary Chełm, zapraszamy na pierwszy „Pchli targ” na placu Styp-Rekowskiego (Buczka) w godz. 10.00 do 13.00. - mówi Joanna Leszczyńska, radna dzielnicy Gdańsk Chełm. - Zapraszamy do zgłaszania chęci wystawienia swojego stoiska, którą można przesyłać na adres isechelm@fundacjanova.org.pla w temacie maila wpisać "Pchli targ". Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Mamy już kilka zgłoszeń. Przynieście z domu swoje ubrania, zabawki, naczynia i wszystko inne, czego nie używacie, co jest w dobrym stanie, a co chcielibyście sprzedać bądź się wymienić, formuła dowolna. Organizatorem wydarzenia jest Inkubator Sąsiedzkiej Energii Chełm - dodaje Leszczyńska.

Fitness w rytmie salsy

A w każdą środę aż do 11 grudnia o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej nr. 8 przy ul. Dragana 2 odbywają się darmowe zajęcia taneczno-fitnessowe dla dorosłych, które trwają dwie godziny. Salsation to taniec i ćwiczenia jednocześnie. W ćwiczeniach nacisk położony jest na muzyczną interpretację poszczególnych choreografii połączonych z zabawą. Zawiera elementy treningu funkcjonalnego, dzięki czemu wzmacnia i wysmukla całe ciało.

Na zajęcia nie ma zapisów. Spotkanie zaczyna się od kompleksowej rozgrzewki, czyli izolacji ciała oraz dynamicznych ruchów. Gdy ciało jest już idealnie przygotowane - zaczyna się "taniec", a właściwie połączenie tańca i fitnessu.  Ćwiczenia kończą się częścią relaksacyjną „cool-down”, poświęcone prozdrowotnym ćwiczeniom, czyli tzw. "automasażowi". Te cykliczne spotkania są otwarte dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i profesjonalistów. Wystarczy zabrać wygodny strój treningowy, obuwie sportowe, butelkę wody i ręcznik i dobry nastrój. (Wydarzenie na Feacebooku)

Wszystkie wydarzenia finansowane są przez Radę Dzielnicy Chełm z budżetu na 2019 r. Pod koniec marca tego roku odbyły się wybory do 35. gdańskich Rad Dzielnic. Można by rzec,w pewnym sensie,przełomowe.Bowiem, od nowej kadencji Rady dysponują trzykrotnie wyższymi budżetami niż dotychczas.

Pula środków uzależniona jest od frekwencji w wyborach. Dzięki tej zmianie radni dzielnicy pieniądze z budżetu RD mogą wydać m.in. na działania integracyjne, organizację festynów dla mieszkańców, działania sportowe i zdrowotne oraz na, tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placu zabaw lub siłowni "pod chmurką".

RADA DZIELNICY - sprawdź aktualności!

Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze
Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze