PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Pusty Staw na Stogach z roku na rok coraz atrakcyjniejszy dzięki pieniądzom z BO

Pusty Staw na Stogach z roku na rok coraz atrakcyjniejszy dzięki pieniądzom z BO
Zakończono budowę drewnianego pomostu, rok wcześniej zainstalowano tu zabawki dla dzieci i urządzenia siłownię dla dorosłych, a w tym roku zamontowana zostanie fontanna. Pusty Staw na Stogach to miejsce, które zmienia się od kilku lat dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu jednego z mieszkańców dzielnicy: pana Ryszarda Krawczyńskiego

Ryszard Krawczyński od pierwszej edycji budżetu Obywatelskiego zgłasza projekty poświęcone Pustemu Stawowi na Stogach
Ryszard Krawczyński od pierwszej edycji budżetu Obywatelskiego zgłasza projekty poświęcone Pustemu Stawowi na Stogach
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Bardzo dużo osób korzysta z tego miejsca. Szczególnie widać to, kiedy wyjdzie odrobina słońca. Niemal od razu pojawia się tu mnóstwo ludzi. W końcu zniknęło błoto, dzięki jednemu z projektów w Budżecie Obywatelskim staw można przejść dookoła suchą nogą. To na pewno zachęca - zaznacza Ryszard Krawczyński.

Pan Ryszard składa wnioski do gdańskiego BO każdego roku, od jego pierwszej edycji, a projekty za każdym razem dotyczą terenu Pustego Stawu na Stogach. Mieszkańcy chętnie oddają na nie głosy, a efekty tego każdy może zobaczyć.

- To miejsce jeszcze kilka lat temu było bardzo zaniedbane. Poza tym brakowało jakiejkolwiek infrastruktury. Nie było tu oświetlenia, nie było drogi, dzięki której można by się przespacerować po deszczach czy po śnieżnej zimie. Tam były tylko ławki, które zresztą... nadawały się do wymiany - wspomina.

W ramach ubiegłorocznego BO na terenie Pustego Stawu wybudowano pomost
W ramach ubiegłorocznego BO na terenie Pustego Stawu wybudowano pomost
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego przygotowano przede wszystkim kompleksowy projekt, który określał docelowe zagospodarowanie tego miejsca. Pieniędzy (było to wówczas około 500 tys. złotych) wystarczyło też na wykonanie ścieżki spacerowej. W kolejnej edycji pan Ryszard zaproponował montaż oświetlenia wokół Pustego Stawu - był to jeden z elementów wspomnianego opracowania projektowego. Mieszkańcy tłumnie zagłosowali, więc i ten pomysł został zrealizowany. W kolejnych edycjach złożył wniosek dotyczący montażu zabawek w ramach placu zabaw dla najmłodszych oraz urządzeń z siłowni zewnętrznej. Wszystkie te elementy rozmieszczono w różnych zakątkach parku.

- Idea, która mi przyświecała, była taka, że dorosły, który idzie z dzieckiem na spacer, nie powinien nudzić się po drodze. I dziecko ma mieć zabawkę, by nie uparło się i nie siedziało w jednym miejscu, by można było mu powiedzieć: "chodź, tu są drabinki, ale tam jest jeszcze huśtawka". I dorosły ma mieć zajęcie, dlatego rozmieszczono różne urządzenia siłowni - zaznacza Ryszard Krawczyński.

W ramach ubiegłorocznej edycji BO zbudowano pomost z solidnymi niebieskimi barierkami. Procedura odbiorowa inwestycji zakończyła się przed kilkoma dniami. Trzeba jeszcze zagospodarować teren przy nim i stworzyć odpowiednie dojście. Te prace planowane są w późniejszym terminie. Sam pomost warto jednak już dziś "sprawdzić": rozpościera się z niego fantastyczny widok na Pusty Staw.

To jednak nie koniec zmian i - co ważne - pomysłów pana Ryszarda na to miejsce.


Nie brakuje tu też urządzeń do zabawy dla dzieci, a także do ćwiczeń dla dorosłych
Nie brakuje tu też urządzeń do zabawy dla dzieci, a także do ćwiczeń dla dorosłych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W ramach tegorocznego BO mieszkańcy poparli pomysł instalacji na stawie podświetlanej fontanny. Wniosek ten zdobył ponad 2,2 tysiące punktów, pozostawiając daleko w tyle pozostałe zgłoszone w tej dzielnicy projekty.

- Najwyraźniej podoba im się to, co się tu dzieje i jak zmienia się to miejsce - ocenia.

Pan Ryszard sam wymyśla kolejne projekty, ale zanim je oficjalnie zgłosi pyta sąsiadów o opinie na ich temat, czy np. są potrzebne i czy są dobrym rozwiązaniem.

Co ciekawe, ma już pomysł na kolejną edycję BO, na rok 2019. Zamierza zgłosić tym razem budowę skateparku na asfaltowym boisku.

- To miejsce jest dziś naprawdę śliczne. Zachęcam do spacerów, zwłaszcza, kiedy zrobi się cieplej - proponuje.


Za realizację kolejnych wniosków zgłoszonych do BO odpowiada Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Głównym celem tego projektu było stworzenie ogólnodostępnego terenu wypoczynkowo - rekreacyjnego z trasami spacerowymi, przy których znajdują się urządzenia zabawowe oraz urządzenia siłowni zewnętrznej.

Jak przypomina DRMG: w 2014 roku w ramach złożonego do BO wniosku wykonana została dokumentacja projektowa oraz częściowe zagospodarowanie terenu. W 2015 roku wykonano oświetlenie wzdłuż powstałych tras spacerowych, natomiast w 2016 r . zagospodarowanie obejmowało dostawę i montaż urządzeń siłowni zewnętrznej, budowę ścieżki zdrowia do ćwiczeń intensywnych, dostawę i montaż urządzeń zabawowych dla dzieci oraz wydzielenie miejsca piknikowego ze stolikami przystosowanymi do gier planszowych.Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze