PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Puchar Recyklingu dla Gdańska. Za gospodarkę odpadami i edukację ekologiczną

Puchar Recyklingu dla Gdańska. Za gospodarkę odpadami i edukację ekologiczną
Aż dwie nagrody zdobył Gdańsk w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie „Puchar Recyklingu”, który docenia najlepsze samorządy i przedsiębiorstwa w zakresie efektywności gospodarki odpadami oraz edukacji ekologicznej. Kapituła Konkursu przyznała nagrodę główną Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich - Gminie Miasta Gdańsk. Gdańsk zdobył również „Szklaną Statuetkę” za osiągnięcia w odzysku frakcji szklanej.
Delegacja Gdańska odbiera nagrodę
Delegacja Gdańska odbiera nagrodę
źródło: Facebook/Piotr Grzelak


Konkurs „Puchar Recyklingu” jest organizowany już od 20 lat i jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Każdego roku finał konkursu odbywa się podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON Environment w Poznaniu. Nagrodę wraz z całym zespołem pionu Gospodarki Komunalnej odebrał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

- Jestem niezwykle dumny z otrzymanej nagrody. Wprowadzenie pełnego systemu segregacji było dla nas nie lada wyzwaniem, dziś możemy powiedzieć, że zdaliśmy ten egzamin. Bez żadnej kurtuazji chciałbym podkreślić, że to nagrody, na które zapracowaliśmy wszyscy wspólnie, zarówno urzędnicy zajmujący się na co dzień gospodarką odpadami, pracownicy spółek miejskich jak i mieszkańcy Gdańska. Szczególnie ważne, że to eksperci przyznają nagrody i wyrażają tym samym uznanie dla efektywności naszego systemu oraz działań, które realizujemy - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Oprócz konkretnych inwestycji infrastrukturalnych, zmian w organizacji systemu coraz większą rolę odgrywa obecnie edukacja ekologiczna i na to również kładli nacisk organizatorzy konkursu.

- Jesteśmy świadomi, że podnoszenie kompetencji mieszkańców w aspekcie ograniczenie wytwarzania odpadów i ich segregowania to długofalowy proces, który pozwala na osiągnięcie celu jakim jest społeczeństwo recyklingu – wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Konkurs jest organizowany przez miesięcznik „Przegląd Komunalny”, czasopismo zajmujące się administracją rządową i samorządową oraz branżą komunalną i ochroną środowiska. Więcej informacji o konkursie na www.pucharrecyklingu.pl.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze