PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska zaprasza na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. WIDEO ZAPROSZENIE

Prezydent Gdańska zaprasza na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. WIDEO ZAPROSZENIE
- Zapraszam wszystkich: Polki, Polaków i przyjaciół Polski. Bądźmy razem - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca do wspólnego udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w dniu 1 września 2019 roku oraz do odwiedzenia pikniku historycznego organizowanego przez Muzeum Gdańska.

 

zaproszenie


W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W Gdańsku obchody rozpoczną się w niedzielę, 1 września, o godz. 4.45 na Westerplatte.

- Zapraszam wszystkich: Polki, Polaków i przyjaciół Polski do wspólnych obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bądźmy razem. 

www.gdansk.pl/westerplatte - specjalna strona internetowa dedykowana rocznicy porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej


Do Gdańska przyjechać mają delegacje zagraniczne z 24 miast dotkniętych drugą wojną światową. Swoją obceność na Westerplatte potwierdzili m.in.: Sadiq Khan - burmistrz Londynu, Rabbi DovHayun - wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli - sekretarz stanu z Berlina czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będą premier RP Mateusz Morawiecki i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.


ZOBACZ WIDEO ZAPROSZENIE NA 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

 

Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają wszystkich także na trzecią edycję festiwalu „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się tradycyjnie na półwyspie w dniach 31 sierpnia i 1 września (sobota-niedziela). Celem wydarzenia jest przybliżenie bohaterskiej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte oraz umundurowania, uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu drugiej wojny światowej.

Głównymi atrakcjami będą pokazy rekonstrukcyjne walk toczonych na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku, nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych.

Dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, podczas wydarzenia pojawią się również współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy. 

Dla rodzin z dziećmi przygotowano m.in. wielkoformatowe gry historyczne, stanowiska edukacyjne oraz możliwość nieodpłatnego zwiedzenia Wartowni nr 1 na Westerplatte, czy też nieodpłatnego udziału w zwiedzaniu półwyspu w ramach projektu „Szlak Pamięci”. 

CZYTAJ TAKŻE: 

W niedzielę, 1 września, uroczystości na Westerplatte - uruchomiono bezpłatną komunikację miejską. WYKAZ LINII I MAPA

1 września o godz. 4.45 - w Gdańsku odezwą się nie tylko syreny, ale i kościelne dzwony

Wystawa “Gdańszczanie 1939” - ponad sto obiektów ze zbiorów 20 placówek muzealnych i kolekcji prywatnych

Festiwal historyczny na Westerplatte. Sobota i niedziela w Wojskowej Składnicy Tranzytowej

Koncerty muzyki poważnej i dawnej z okazji rocznic podpisania porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ

Victoriaschule - symbol męczeństwa Polaków. 1 września g. 10.00 oddamy im hołd ofiarom PROGRAM

Frans Timmermans, Gabor Demszky, Myrosław Marynowycz - w sobotę w Gdańsku otrzymają Medale Wdzięczności

„Obrońcy Poczty” - dokument o losach obrońców placówki prapremierowo w Dworze Artusa. W sobotę

39. rocznica Porozumień Sierpniowych. W sobotę przejdź Bramą nr 2 z bohaterami strajku

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl