PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Mamy do omówienia ważne sprawy dla Gdańska i Polski" - prezydent Dulkiewicz spotka się z premierem Morawieckim

"Mamy do omówienia ważne sprawy dla Gdańska i Polski" - prezydent Dulkiewicz spotka się z premierem Morawieckim
“Przyjęłam zaproszenie na spotkanie od premiera Mateusza Morawieckiego. Widzimy się we wtorek” - poinformowała w środę, 5 czerwca 2019 r., prezydent Gdańska. "Cieszę się na tę rozmowę, bo mamy do omówienia ważne sprawy dla Gdańska i Polski" - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Mateusz Morawiecki, premier Polski
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Mateusz Morawiecki, premier Polski
fot. Grzegorz Mehring (www.gdansk.pl) / Kancelaria Premiera RP

Spotkanie z premierem to efekt zdarzenia, które miało miejsce w poniedziałek, 3 czerwca podczas Święta Solidarności i Wolności w Gdańsku.  Tego dnia w Gdańsku trwały obchody rocznicy wyborów z 1989 roku, równocześnie NSZZ "Solidarność" zorganizowała 3 czerwca w Sali BHP obchody 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Na tę uroczystość, w której oprócz władz związku uczestniczyli też parlamentarzyści i gdańscy radni PiS, przyjechał premier RP Mateusz Morawiecki. Prezydent Dulkiewicz zapowiadała wcześniej, że będzie chciała przywitać premiera i zaprosić go do rozmowy przy okrągłym stole, który stanął przed ECS (choć wcześniej, jeszcze w kwietniu, zostało skierowane zaproszenie pisemne, na które premier nie udzielił odpowiedzi). 

Kiedy szef rządu przechodził z sali BHP pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970 prezydent Dulkiewicz wyszła go przywitać, towarzyszył jej sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Bogdan Lis.

- Dzień dobry panie premierze. Witam pana serdecznie w Gdańsku. Dziękuję, że jest pan na Święcie Wolności i Solidarności. Zapraszam do okrągłego stołu - przywitała prezydent Dulkiewicz premiera Morawieckiego. 

Nie została jednak dopuszczona do premiera przez ochronę. We wtorek (4 czerwca), w rozmowie z Polsat News szef rządu tłumaczył, że prezydent Gdańska zauważył w ostatnim momencie. Podkreślił, że chciałby żeby z prezydent Gdańska traktowali się poważnie. "Reprezentujemy bardzo poważne urzędy i takie zaczepianie, takie happeningi na ulicy myślę, że nie przystoją troszeczkę pani prezydent" - zaznaczył.

"Ja bardzo serdecznie zapraszam panią prezydent na kawę do kancelarii, do mnie. Proponowałbym tylko, żeby nie brała ze sobą kamer, żeby ta rozmowa była taka bardzo poważna" - podkreślił premier Morawiecki.

W środę Alksandra Dulkiewicz odpowiedziała na zaproszenie. "Przyjęłam zaproszenie od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Widzimy się we wtorek! Dziękuję i cieszę się na rozmowę, bo mamy ważne sprawy dla Gdańska i Polski" - napisała na Twitterze prezydent Gdańska. 


Mamy już Rodzinne Zdjęcie Polaków - kto był wtedy na Długim Targu, znajdzie siebie na fotografii

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl