PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Premiera "Wehikułu czasu" w Operze Bałtyckiej przełożona na 21 sierpnia. Próby do spektaklu już trwają

Premiera "Wehikułu czasu" w Operze Bałtyckiej przełożona na 21 sierpnia. Próby do spektaklu już trwają
Zaplanowana na piątek, 29 maja, prapremiera opery dla dzieci "Wehikuł czasu" Justyny Skoczek i Francesco Bottigliero odbędzie się Operze Bałtyckiej w nowym terminie - 21 sierpnia 2020 roku. W teatrze już od dwóch tygodni odbywają się próby, a jak trudno dziś pracuje się nad spektaklem ilustrują zdjęcia Krzysztofa Mystkowskiego z Kosycarz Foto Press.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Wehikuł czasu to opera dla młodszej widowni. Główny bohater opowieści piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Nz. reżyser Tomasz Man i autorka scenografii Zuzanna Kubicz
"Wehikuł czasu" to opera dla młodszej widowni. Główny bohater opowieści piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Nz. reżyser Tomasz Man i autorka scenografii Zuzanna Kubicz
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej o pandemii: “To czas wielkiej tęsknoty”

 

Na zdjęciach widzimy śpiewaków w przyłbicach, muzyków maseczkach, obsługę techniczną w jednorazowych rękawiczkach. Tak teraz zespół Opery Bałtyckiej przygotowuje się do premiery, która nie zniknęła z powodu pandemii z repertuaru Opery Bałtyckiej, lecz przesunięto jej termin na koniec wakacji.

Praca nad materiałem “Wehikułu czasu”, który zajął drugie miejsce w Konkursie na Operę dla dzieci ogłoszonym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Teatr Wielki – Operę Narodową, jest w trakcie. Nowy termin wejścia na scenę ustalono na 21 sierpnia.

 

Znany repertuar w nowych aranżacjach i z domowych pieleszy - Opera Bałtycka znów gra

 

Kompozytor Francesco Bottigliero. Czy w operze może występować fizyka? Czy da się podróżować w czasie? No i czy karaluch może być postacią operową?
Kompozytor Francesco Bottigliero. Czy w operze może występować fizyka? Czy da się podróżować w czasie? No i czy karaluch może być postacią operową?
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

- Działaliśmy mocno już od początku pandemii, łudząc się i wierząc, że restrykcje nieco szybciej będą łagodzone, że być może szybciej wyjdziemy z domów - mówi Anna Niwińska, rzecznik prasowa Opery Bałtyckiej. - Pracy nie przerywała też krakowska firma odpowiedzialna za scenografię i Francesco Bottigliero, kompozytor, ale też realizator muzyczny dzieła. Francesco orkiestrował i przysyłał nam co jakiś czas gotowe fragmenty utworu. Scenografia autorstwa Zuzanny Kubicz jest już więc gotowa. Została zdezynfekowana ozonem i ustawiona na scenie. Dezynfekcję robimy zresztą co jakiś czas, ale tak, aby jej nie zepsuć.

 

Nz.: Julia Jarmoszewicz i Sebastian Mach podczas prób
Nz.: Julia Jarmoszewicz i Sebastian Mach (w środku) podczas prób
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się również pierwsze próby zespołu z reżyserem Tomaszem Manem oraz próby z kompozytorem i dyrygentem. Wszystkie pomieszczenia teatru są na bieżąco dezynfekowane i wyposażone w odkażające płyny. W maseczkach i przyłbicach trudno jednak o komfort.

- Atmosfera jest bardzo sympatyczna, ale trudna artystyczna - zdradza Anna Niwińska. - Wszyscy starają się zachowywać dobry nastrój, Francesco Bottigliero żartuje, ale pojawia się pewien poziom frustracji, gdy trzeba powtarzać fragment utworu czy polecenie dyrygenta, bo nie są zrozumiałe, a mocny głos śpiewaczki więźnie w przyłbicy i nie słychać go w połowie.

 

Reżyserem Wehikułu czasu  jest Tomasz Man
Reżyserem "Wehikułu czasu" jest Tomasz Man
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Czy termin 21 sierpnia jest więc realny?

- Weszliśmy już na scenę, więc - tak. Dołożymy wszelkich starań, aby spotkać się tego dnia z naszymi widzami w gmachu opery.

 

Próba do opery Wehikuł czasu  w reż. Tomasza Mana. Nz. Magdalena Wachowska
Próba do opery "Wehikuł czasu" w reż. Tomasza Mana. Nz. Magdalena Wachowska
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W Międzynarodowy Dzień Tańca, o budowaniu postaci na scenie mówi Sayaka Haruna z Opery Bałtyckiej

 

Decyzją rządu, już od 6 czerwca zniesione zostaną ograniczenia dotyczące kultury i przy zachowaniu reżimu sanitarnego otwierać mogą się kina, filharmonie i teatry. Wracają nawet koncerty plenerowe, z ograniczeniem do 150 osób. Te obostrzenia to połowa widzów na sali i obowiązkowe maseczki.

 - Jesteśmy przygotowani do otwarcia sezonu choćby od poniedziałku, ale czekamy jeszcze na reakcje ludzi - tłumaczy Niwińska. - Chcemy być przekonani, że będzie bezpiecznie. Przygotowujemy się do wypożyczenia bądź zakupu maseczkomatów, dezynfektorów, plansz infograficznych, jak dbać o siebie podczas pandemii.

 

 Wehikuł czasu . Nz. Marcin Marzec, Tomasz Tracz
"Wehikuł czasu". Nz. Marcin Marzec, Tomasz Tracz
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Widzowie będą mile zaskoczeni nie tylko z powodów artystycznych. W budynku teatru podczas przestoju odbywały się niewielkie remonty i wielkie sprzątanie. Na powitanie widzów zostało nawet odmalowane foyer.

 

WEHIKUŁ CZASU

 

Francesco Bottigliero kierownictwo muzyczne

Justyna Skoczek libretto

Tomasz Man reżyseria

Zuzanna Kubicz scenografia i kostiumy

 

Antek Sebastian Mach / Tomasz Tracz

Monika Magdalena Wachowska / Julia Jarmoszewicz

Pan Teofil / Witelon Piotr Płuska / Leszek Holec

Ochroniarz Paweł Faust

Karaluch Marcin Marzec

 

PREMIERA
29 maja 2020.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze