Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Powstaną zielone strefy rekreacyjne - przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

- Obecnie we wszystkich dokumentach studialnych analizujemy możliwość dostępu mieszkańców do terenów zielonych. Docelowo chcemy, by każdy gdańszczanin miał dogodny dostęp do takich terenów, w 15 minut drogi od domu. Tereny zielone wpływają na jakość życia, a my chcemy ją podnosić. Nie zawsze jest czas, by podjechać do któregoś z dużych miejskich parków, dlatego alternatywą mają być m.in. strefy buforowe - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Powstaną zielone strefy rekreacyjne - przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
A
A
data publikacji: 11 maja 2017 r.

Przy ul. Kiepury powstać ma strefa buforowa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Przy ul. Kiepury powstać ma strefa buforowa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na przedłużeniu ul. Kiepury, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, powstać ma atrakcyjna strefa rekreacyjna. Jednak, by tak się stało, zmienić trzeba zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W środę odbyła się dyskusja publiczna poświęcona projektowi nowego planu opracowanego przez Biuro Rozwoju Gdańska. 

Przy Kiepury już wybudowano plac zabaw, a powstać ma tu także ogólnodostępna toaleta publiczna (zapisy w nowym planie umożliwią budowę obiektu o maksymalnej powierzchni 20 metrów kw.). Pojawią się też ławki i kosze na śmieci.

Będzie to jedno z 15 zaplanowanych w Gdańsku miejsc buforowych, których zadaniem będzie przyciąganie mieszkańców chcących spędzić wolny czas w lesie. Chodzi o to, by gdańszczanie i turyści wchodzili do TPK przede wszystkim w wyznaczonych do tego miejscach, a nie wytyczonych indywidualnie ścieżkach. Takie rozwiązanie ma się przyczynić m.in. do ochrony miejscowej przyrody.

W przypadku dwóch lokalizacji dla wspomnianych "buforów" BRG musi zmienić plany miejscowe, by można było takie strefy urządzić. Jedna z nich ma powstać przy ul. Kiepury, na terenie gminnym o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Dzisiaj jest to teren zielony, niezabudowany, ale też nie do końca zagospodarowany.

By mogło powstać takie miejsce potrzebne są zmiany w miejscowym planie zagospodarowania
By mogło powstać takie miejsce potrzebne są zmiany w miejscowym planie zagospodarowania
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- W obowiązującym obecnie planie jest to teren pod funkcje mieszkaniowo-usługowe. W projekcie nowego planu został on przeznaczony pod zieleń ogólnodostępną. Chodziło o to, by zabezpieczyć teren gminny przed ewentualnymi planami w przyszłości sprzedaży tego terenu i zabudowania go - tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, dodając, że Rady Dzielnic sąsiadujacych z TPK już współrealizują miejsca buforowe głównie dzięki środkom, którymi dysponują. Przy ul. Kiepury, dzięki aktywności radnych Strzyży, w ubiegłym roku powstał plac zabaw dla dzieci. W tej dzielnicy powstaną w sumie dwie strefy buforowe: na przedłużeniu ul. Kiepury oraz przedłużeniu ul. Ludowej.

- Ul. Kiepury zaczęliśmy już sami zagospodarowywać jako Rada Dzielnicy - zaznacza Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża. - Mieszkańcy dzielnicy chętnie zaglądają do pobliskiego lasu. Przed trzema laty zrobiliśmy siłownię na świeżym powietrzu przy ul. Arciszewskiego, w pobliżu wejścia do lasu przy ul. Ludowej. Od tamtego czasu pojawia się tam masa ćwiczących osób. Widać więc, że była potrzeba powstania takiego miejsca.

Przewodniczący Witkiewicz był jedną z zaledwie dwóch osób biorących udział w środowej dyskusji. Nie miał uwag do samej koncepcji.

Docelowo powstać ma tu m.in. toaleta publiczna
Docelowo powstać ma tu m.in. toaleta publiczna
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Miejscowy plan trzeba też zmienić dla terenu dawnego poligonu znajdującego się w granicach Jasienia, o powierzchni 40 hektarów. Jest on obecnie na etapie koncepcji. Jest pomysł, by powstały tam m.in. place zabaw, miejsca piknikowe, a także wybiegi dla psów i zagospodarowanie zielenią wysoką i niską.

- Obecnie we wszystkich dokumentach studialnych analizujemy możliwość dostępu mieszkańców do terenów zielonych. Docelowo chcemy, by każdy gdańszczanin miał dogodny dostęp do takich terenów, w 15 minut drogi od domu. Tereny zielone wpływają na jakość życia, a my chcemy ją podnosić. Nie zawsze jest czas, by podjechać do któregoś z dużych miejskich parków, dlatego alternatywą mają być m.in. strefy buforowe - zaznacza Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Większość takich stref powstanie na granicy z terenami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od strony zabudowy mieszkaniowej. W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy zaznaczali, że nie potrzeba w tych miejscach dużych ingerencji. Proponowali głównie uporządkowanie zieleni i postawienie ławek oraz koszy na śmieci. W "buforach" pojawią się też stoły piknikowe, zadaszenia i tablice informacyjne.

Pierwszych pięć stref powstanie w 2018 r.: prz ul. Abrahama (VII Dwór), Michałowskiego (VII Dwór), Ludowej (Strzyża), Niedźwiednik (Brętowo) i Leśnej Górze (Brętowo).

Zagospodarowanie strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to wspólny projekt gminy Gdańsk, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora