PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bazylika Mariacka, Żuraw, Dwór Artusa. Posłuchaj o ciekawostkach gotyku ceglanego w Gdańsku

Bazylika Mariacka, Żuraw, Dwór Artusa. Posłuchaj o ciekawostkach gotyku ceglanego w Gdańsku
Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała cykl audiobooków poświęconych gotykowi w Gdańsku z udziałem znanej lektorki  - Krystyny Czubówny.  Audiobooki można posłuchać na stronie visitgdansk.com
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek z czerwonej cegły
Bazylika Mariacka to jeden z architektonicznych symboli Gdańska, należący do najciekawszych zabytków ceglanego gotyku w Europie
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Europejski Szlak Gotyku Ceglanego rozciąga się od Danii przez Niemcy po Polskę, a prowadzi nas śladami gotyku ceglanego. Oczywiście nie wspominalibyśmy o Szlaku Gotyku Ceglanego, gdyby nie znajdował się na nim Gdańsk. Jedno z najważniejszych miast średniowiecznej, potężnej Hanzy do tej pory może poszczycić się wieloma fascynującymi zabytkami architektury gotyckiej i to pomimo ogromnych zniszczeń wojennych. 

Bazylika Mariacka, Żuraw, Dwór Artusa to architektoniczne symbole Gdańska, należące do najciekawszych zabytków ceglanego gotyku w Europie. Od 2008 roku Gdańsk należy do stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego EuRoB. Szlak prowadzi przez 7 państw i 26 miast od Szwecji przez Danię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Styl ceglanej architektury gotyckiej charakteryzujący się kolorem wypalonej gliny, surowymi powierzchniami ścian i olbrzymią różnorodnością form architektonicznych powstał na bazie prostych, jednolitych kształtów cegieł. 

Gdańska Organizacja Turystyczna zaprasza do wysłuchania 20 ciekawostek związanych ze Szlakiem Gotyku Ceglanego w Gdańsku, autorstwa Katarzyny Czaykowskiej. Czyta Krystyna Czubówna.


Audiobooki można posłuchać na stronie visitgdansk.com

 

(opr. AK)