PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Posłanka Agnieszka Pomaska (PO): Polska Agencja Kosmiczna musi zostać w Gdańsku
Posłanka Agnieszka Pomaska (PO): Polska Agencja Kosmiczna musi zostać w Gdańsku
Poseł Agnieszka Pomaska (Platforma Obywatelska) zaapelowała do wszystkich polityków z Pomorza - również z Prawa i Sprawiedliwości - o wspólne działanie na rzecz pozostawienia Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku. To reakcja na informację, że rząd Mateusza Morawieckiego chce przenieść centralę tej instytucji do Warszawy.
Posłanka Agnieszka Pomaska (PO) podczas konferencji prasowej w sprawie Polskiej Agencji Kosmicznej
Posłanka Agnieszka Pomaska (PO) podczas konferencji prasowej w sprawie Polskiej Agencji Kosmicznej
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Niekorzystną dla Gdańska nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej przegłosowano na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek, 27 listopada.


WIĘCEJ: Rząd PiS: Polska Agencja Kosmiczna przeniesie się z Gdańska do Warszawy


To nie oznacza jeszcze, że Agencja na pewno zostanie przeniesiona do stolicy - mówi Agnieszka Pomaska. - Ostateczna decyzja jest w rękach parlamentarzystów i pośrednio w rękach polityków, zwłaszcza z partii rządzącej. Jest więc jeszcze nadzieja.

Konferencję w tej sprawie posłanka Pomaska zwołała w środę, 28 listopada, w pomorskiej siedzibie Platformy Obywatelskiej we Wrzeszczu. Mówiła m.in.:

- Chciałam w pierwszej kolejności zaapelować do posłów, senatorów z Pomorza. Nie tylko z Platformy Obywatelskiej, z Koalicji Obywatelskiej i .Nowoczesnej, ale do wszystkich. Zwłaszcza z partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości, aby włączyli się do tego frontu obrony i utrzymania sedziby Polsy (skrótowa nazwa PAK - przyp. red.) w Gdańsku.


ZOBACZ KONFERENCJĘ AGNIESZKI POMASKIEJ:


Swój apel Agnieszka Pomaska skierowała nie tylko do parlamentarzystów PiS, ale też do trzech nowych gdańskich radnych, którzy mają bezpośredni dostęp do liderów Prawa i Sprawiedliwości.

- Mam nadzieję że wszystkim nam leży na sercu dobro Gdańska i wszyscy chcemy, żeby nadal firmy związane z przemysłem kosmicznym mogły się tutaj na Pomorzu rozwijać.

Treść interpelacji, którą posłanka Pomaska skierowała do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz:

"Szanowna Pani Minister,

Zgodnie z treścią komunikatu zamieszczonego we wtorek, 27 listopada na stronie internetowej Ministerstwa Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Zgodnie z nowelizacją ustawy zmieni się siedziba centrali agencji i zostanie ona przeniesiona z Gdańska do Warszawy. Według treści komunikatu „jest to pewnego rodzaju usankcjonowanie stanu faktycznego, ponieważ większość etatów Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczy osób wykonujących pracę w siedzibie dotychczasowego Oddziału Terenowego w Warszawie”.

Jako argument za przeniesieniem siedziby POLSY podawane są także „kwestie logistyczne związane z realizacją bieżących zadań - konieczność stałej współpracy Agencji z ministerstwami i urzędami centralnymi, jak również utrzymywanie kontaktów międzynarodowych”.

Komunikat informuje ponadto, iż Agencja zachowa możliwość posiadania oddziałów terenowych. Należy zauważyć, iż dzięki zlokalizowaniu siedziby POLS-y w Trójmieście powstał międzyuczelniany kierunek studiów – technologie kosmiczne i satelitarne. Powstały też firmy działające w obrębie przemysłu technicznego.

Mając na uwadze powyższe kierujemy do Pana Ministra następujące pytania:

Dlaczego faktyczną siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej – z uwagi, iż większość etatów dotyczy osób wykonujących pracę w oddziale w stolicy – jest Warszawa, skoro zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o Polskiej Agencji Kosmicznej jej siedzibą jest nadal Miasto Gdańsk?

Czy Polska Agencja Kosmiczna zachowa swój oddział w Gdańsku? Jeśli tak, jakie konkretne działania będzie realizować, ilu pracowników będzie zatrudniać, jakim budżetem będzie dysponować?

Jakie skutki związane z przeniesieniem siedziby Agencji dla studentów oraz kadry naukowej międzyuczelnianego kierunku studiów – technologie kosmiczne i satelitarne – przewiduje Ministerstwo?

Czy Ministerstwo jest przygotowane na zapobieganie negatywnym skutkom dla studentów oraz kadry naukowej?

Jakie skutki związane z przeniesieniem siedziby Agencji dla powstałych w Trójmieście i na Pomorzu firm działających w obrębie przemysłu kosmicznego przewiduje Ministerstwo? Czy Ministerstwo jest przygotowane na zapobieganie negatywnym skutkom dla w/w firm?

Z poważaniem,"

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl