PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ponad pół wieku historii klasztoru i miasta. Pomóż wydać „Wspomnienia brata Wilhelma”

Ponad pół wieku historii klasztoru i miasta. Pomóż wydać „Wspomnienia brata Wilhelma”
Gdańscy dominikanie zamierzają w 2021 r. wydać w formie książkowej „Wspomnienia brata Wilhelma”. Apelują o finansowe wsparcie tej niezwykłej książki, w której brat Wilhelm Paściak spisał powojenne dzieje gdańskiego klasztoru.
źródło: Facebook/Dominikanie Gdańsk - Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie

 

Kościół św. Mikołaja oo. Dominikanów w Gdańsku to miejsce niezwykłe. Ocalał z zawieruchy II wojny światowej. Jest on najstarszą świątynią w naszym mieście, a przez to jednym z najważniejszych świadków historii. Równie ciekawa są losy ludzi, którzy byli z nim związani, szczególnie ważni dla powojennych czasów.

Dominikanie, którzy wrócili do Gdańska po wojnie, po 112 latach przerwy, pochodzili głównie ze Lwowa. Przywieźli ze sobą średniowieczną ikonę Matki Bożej Zwycięskiej, patronki tego miasta. Do dziś ikona znajduje się w kościele. Ze Lwowa dotarł też do Gdańska w 1946 r. dominikanin ojciec Wilhelm Stanisław Paściak. Mieszkał w tutejszym klasztorze i pracował w Gdańsku aż do swojej śmierci w 2005 r. Przez wiele lat był ekonomem klasztoru i organistą bazyliki.

 Ikona Matki Bożej Zwycięskiej w kościele św. Mikołaja w Gdańsku przywieziona została ze Lwowa
Ikona Matki Bożej Zwycięskiej w kościele św. Mikołaja w Gdańsku przywieziona została ze Lwowa
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Na stronie dominikanie.pl artykuł o nim napisała Elżbieta Wiater. Tak opisuje dlaczego trafił do Gdańsk:

Po przyjeździe do Krakowa i urlopie w 1946 roku Wilhelm dostał od prowincjała trzy propozycje miejsca pracy. I jak brat się decydował? „We Wrocławiu była szkoła muzyczna, ale nie było organów. W Prudniku były organy, ale nie było szkoły. Wybrałem Gdańsk, bo tam były organy i w Sopocie otwierano szkołę muzyczną”. Może niezbyt duchowe, ale jakże szczere i jasne rozeznanie.


Teraz gdańscy dominikanie chcieliby wydać w formie książkowej "Wspomnienia br. Wilhelma". Swoje wspomnienia z przedwojennego pobytu w klasztorze lwowskim oraz lata spędzone w Gdańsku spisał on pod koniec swojego życia. Barwnie i z humorem opisał powojenne losy gdańskich dominikanów oraz naszego miasta. Dominikanie zapraszają też przyjaciół i krewnych brata Wilhelma Paściaka do udostępniania archiwalnych fotografii oraz wspomnień na potrzeby publikacji.

Rok 2018. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku jeszcze przed remontem
Rok 2018. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku jeszcze przed remontem
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Proszą też o pomoc finansową na pokrycie kosztów druku książki. Każdy, kto chciałby wesprzeć wydanie wspomnień brata Wilhelma może to zrobić wpłacając datek na konto dominikańskiej Fundacji Centrum św. Jacka:


15 1090 1098 0000 0001 0275 9068
ul. Świętojańska 72, 80-840 Gdańsk
SWIFT: WBKPPLPP
KRS 0000 214 749
z dopiskiem "Wspomnienia br. Wilhelma"

Szczegóły związane z publikacją książki także pod adresem mailowym: przeor.gdansk@dominikanie.pl.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl