PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Ponad 150 tys. roślin. GZDiZ podsumował ogrodnicze i leśne nasadzenia w 2018 r.

Ponad 150 tys. roślin. GZDiZ podsumował ogrodnicze i leśne nasadzenia w 2018 r.
Dokładnie 156 086 szt. roślin na terenach miejskich, w administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni! Taki jest bilans ubiegłorocznych nasadzeń drzew, krzewów, bylin i pnączy. Najwięcej było kwiatów - ponad 77 tysięcy. Prace wykonane w zeszłym roku przeniosą efekty także wiosną.
Akcja sadzenia drzew w miejskich terenach leśnych (pas nadmorski, w sąsiedztwie Paru Reagana)
Akcja sadzenia drzew w miejskich terenach leśnych (pas nadmorski, w sąsiedztwie Paru Reagana)
GZDiZ


To imponująca statystyka, ale - trzeba podkreślić - że ujmuje jedynie dużą część wszystkich nasadzeń roślin, jakie w zeszłym roku wykonano w Gdańsku. Liczba 156 tys. 086 sztuk dotyczy jedynie terenów miejskich, którymi opiekuje się GZDiZ: parków, zieleńców, pasów drogowych, lasów komunalnych.

Być może drugie tyle roślin posadzono w 2018 r. z inicjatywy osób prywatnych, firm, zarządców nieruchomości prywatnych, a także administracji lasów państwowych. Statystyka GZDiZ nie ujmuje m.in. roślin nasadzonych na terenie gdańskich szkół i przedszkoli.

- Barwne kwiaty w wielu odmianach krok po kroku zmieniały oblicze Gdańska. Warto podkreślić, że ubiegłoroczna praca przyniesie efekty także wczesną wiosną, kiedy w parkach, na zieleńcach i rabatach będzie można podziwiać przyrodę w pełnym rozkwicie - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.  - Drzewa filtrują powietrze, tłumią hałas, dają cień, stanowią naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Są niezbędną częścią miejskiego ekosystemu. Dlatego dbamy o to, by co roku Gdańsk wzbogacał się o nowe rośliny.


Kompozycja kwiatowa, przedstawiająca herb Gdańska - można ją było podziwiać w pasie drogowym al. Grunwaldzkiej, na Żabiance
Kompozycja kwiatowa, przedstawiająca herb Gdańska - można ją było podziwiać w pasie drogowym al. Grunwaldzkiej, na Żabiance
GZDiZ


Według statystyk GZDiZ w 2018 r. udało się nasadzić  16 095 szt. drzew - w tej liczbie:


 • Nasadzenia wykonane przez inwestorów w ramach kompensacji zieleni (nasadzenia zastępcze) - 1 183 szt.
 • Nasadzenia wykonane przez GZDiZ w ramach kompensacji zieleni (nasadzenia zastępcze) - 63 szt.
 • Nasadzenia uzupełniające wykonane przez GZDiZ na terenie parków - 49 szt.
 • Nasadzenia uzupełniające wykonane przez GZDiZ w lasach komunalnych - 3500 szt. (w ramach akcji "Posadź z nami drzewo").
 • Nasadzenia wykonane przez GZDiZ w lasach komunalnych w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego - 9300 szt.
 • Nasadzenia wykonane przez DRMG w lasach komunalnych w ramach wycinek prowadzonych podczas inwestycji Nowa Bulońska - 2000 szt.


Dzięki wymienionym wyżej nasadzeniom zrealizowano 65 zgłoszeń mieszkańców w aplikacji BAND. Z tego 435 drzew (15 wniosków) i 9400 sadzonek leśnych (50 wniosków).


Prace ogrodnicze w Śródmieściu, przy Hucisku - widok od strony pomnika Jana III Sobieskiego
Prace ogrodnicze w Śródmieściu, przy Hucisku - widok od strony pomnika Jana III Sobieskiego
GZDiZ


Więcej niż drzew nasadzono krzewów, pnącz i bylin. W sumie prawie 18,5 tys.

- To wieloletnie ozdoby, które nie wymagają dużego nakładu pracy i dodatkowych środków finansowych - podkreśla Magdalena Kiljan. - Takie rośliny sprawdziły się na terenach zieleni jako, harmonijne kompozycje, które rozkwitają kolejno zdobiąc nieprzerwanie rabaty. W ubiegłym roku z uwagi na zalety tych roślin posadziliśmy ich znaczne więcej niż w poprzednich latach:


 • Krzewów i pnączy - 12 208 szt.
 • Bylin - 6 212 szt.

Najwięcej, bo aż  77 161 szt. było kwiatów. Zdobiły Gdańsk od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni - roślinny wystrój miejskich rabat i kwietników zmieniał się, w zależności od pory roku.


 • 42 087 szt. kwiatów wykorzystano do obsadzenia kwietników sezonowych
  i dekoracji kwiatowych na terenie miasta (wiosną: 11 176 szt., latem: 30 227 szt., jesienią: 684 szt.),
 • 3 694 szt. kwiatów ozdobiło kwiatowe wieże (30szt.), pozostałe przyozdobiły konstrukcje na słupach latarni oraz skrzynki ozdobne(101 szt.),
 • 2 508 szt. kwiatów stworzyło napis kwiatowy w pasie zieleni na alei Vaclava Havla,
 • 28 872 szt. kwiatów posadziliśmy w trzech cyklach tj. wiosna-lato-jesień
  w zabytkowym Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza.


Celowo stosowano biało-czerwone kompozycje kwiatowe - po to, by przypominały o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Latarnie na ul. Długiej, przyozdobione wiszącymi kwietnikami - kwiaty na przemian: białe i czerwone
Latarnie na ul. Długiej, przyozdobione wiszącymi kwietnikami - kwiaty na przemian: białe i czerwone
GZDiZ


Na jakie efekty ubiegłorocznych prac można liczyć wiosną? Na zielonych terenach w administracji GZDiZ posadzono 44 410 szt. cebul kwiatowych. Tylko w obrębie Głównego Miasta na wiosnę czeka ich aż 30 500 szt. Są oczywiście ukryte w ziemi. Pośród nich: kilka odmian tulipanów, krokusy, narcyzy, szafirki, ozdobne czosnki, hiacynty i cebulice syberyjskie. Pierwsze kwiaty pojawią się już na początku marca, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl