PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomnik i skwer nie dla księdza Jankowskiego. Co z honorowym obywatelstwem Gdańska?

Pomnik i skwer nie dla księdza Jankowskiego. Co z honorowym obywatelstwem Gdańska?
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zwrócił się do Komitetu Społecznego o usunięcie pomnika księdza Jankowskiego, radni biorą też pod uwagę usunięcie nazwy skweru księdza Jankowskiego z przestrzeni miejskiej. Czy ksiądz Jankowski straci też honorowe obywatelstwo Gdańska, radni zdecydują najprawdopodobniej na kolejnej, styczniowej sesji Rady Miasta.
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego, zmarłego w 2010 roku kapelana Solidarności  i wieloletniego proboszcza Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2012 roku
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego, zmarłego w 2010 roku kapelana "Solidarności" i wieloletniego proboszcza Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku 31 sierpnia 2012 roku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Prezydent Adamowicz na wtorkowej, 11 grudnia 2018 roku, sesji RMG powiedział, że gdańszczanie są zasmuceni “sprawą ksiedza Jankowskiego” i wszyscy oczekują prawdy.

- Tę sprawę trzeba wyjaśnić, nawet jeśli zajmie to miesiące albo i lata - powiedział Adamowicz. - W przeciwnym razie Gdańsk będzie podzielony na tych, którzy uznają go winnym i tych, którzy uważają, że to "tylko artykuł". Zwróciłem się do Komitetu Społecznego o usunięcie przez niego pomnika księdza Jankowskiego. Zwróciłem się też w liście do abp Głódzia z prośbą o zajęcie się tą sprawą przez archidiecezję gdańską. Myślę, że będzie to dobrze służyło kościołowi i nam wszystkim.

Nie włączono do porządku dzisiejszych obrad projektu uchwały Komitetu Obywatelskiego w sprawie odebrania tytułu Honorowego Obywatelstwa Gdańska księdzu  Henrykowi Jankowskiemu. Radni zdecydowali, że zajmą się tym podczas kolejnej sesji RMG w styczniu 2019 roku.

Jak powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko Dla Gdańska nikt z członków klubu nie uchyla się przed kolejnymi krokami w sprawie księdza  Jankowskiego. - Chcemy kierować się zasadą "odważnie, ale z rozwagą" - powiedziała Dunajewska.

Piotr Borawski, przewodniczący klubu KO powiedział, że szanuje dzisiejszą decyzję radnych w sprawie odłożenia głosowania nad projektem uchwały dotyczącej odebrania honorowego obywatelstwa księdzu Jankowskiemu.

- Dla nas to jednoznaczna sprawa, by usunąć pomnik księdza Jankowskiego i nazwę skweru z jego imieniem z przestrzeni miejskiej - podkreślił Borawski. - Dla nas jako radnych ta sprawa jest trudna. Po długiej dyskusji na klubie Koalicji Obywatelskiej, zdecydowaliśmy że jasnym świadectwem posługi księdza Jankowskiego będzie odbudowany kościół św. Brygidy. I nikt mu tego nie zabierze. Ale istniała też ciemna strona jego życia. I trzeba się skupić na ofiarach ks. Jankowskiego.


Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze