• Start
  • Wiadomości
  • Polsko-chińskie warsztaty taneczne „Silkroad Expression” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Finał w środę

Polsko-chińskie warsztaty taneczne „Silkroad Expression” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Finał w środę

Kończy się druga edycja letnich warsztatów tanecznych „Silkroad Expression” 2019. Spotkania uczniów i nauczycieli szkół tanecznych z Polski oraz Chin rozpoczęły się 29 lipca 2019 r., a zakończą się pokazami w środę, 7 sierpnia, podczas gali finałowej o godz. 16.
06.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ja i Moja Ojczyzna
Ja i Moja Ojczyzna - ten spektakl to efekt pracy podczas warsztatów tanecznych w 2018 roku
Mat. GTS

 

Trwające dziesięć dni letnie warsztaty taneczne, odbywające się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, były dla młodzieży okazją nie tylko do uczestnictwa w zajęciach artystycznych, ale również do zapoznania się z kulturą i sztuką obu krajów - Polski i Chin. Warsztaty organizują GTS, Fundacja Theatrum Gedanense, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny - Sobczak w Gdańsku oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Szanghaju (CSIAF), którego zadaniem jest popularyzacja edukacji artystycznej w szkołach.

Uczniowie i nauczyciele z Szanghaju oraz Gdańska brali udział w wycieczkach po Gdańsku i okolicy, poznawali muzykę, sztukę tańca obu krajów, ale też nawiązali relacje, które - być może - w przyszłości zaowocują wspólnymi projektami.

 

Córki wody
Spektakl "Córki wody" z 2018 roku 
Mat. GTS

 

Warsztaty taneczne (29 lipca - 7 sierpnia 2019) prowadzili cenieni choreografowie: Tatyana Chakava, Sergey Zelenkov oraz Andrzej Morawiec.

Tatyana Chakava z Ukrainy jest absolwentką Rivne State University of Humanities Folk Choreography Department (Ukraina), pedagożką, choreografką, tancerką i  nauczycielką tańca współczesnego. Możemy ją podziwiać jako wykonawczynię głównych ról w jednoaktowych baletach współczesnych: „Czas jest wolny?”, „Anna na szyi”, „Cztery obrazy grzechu”. Jest założycielką i choreografką Tabile Modern School w Kijowie. Tworzy choreograficzne miniatury, kompozycje i przedstawienia.

Sergey Zelenkov również pochodzi z Ukrainy, reżyseruje, organizuje warsztaty i jest solistą Lwowskiego Teatru Opery i Baletu, Kijowskiego Teatru Operetkowego i Teatrium (OAU). Pracuje też jako nauczyciel tańca klasycznego w Kijowskiej Dziecięcej Akademii Sztuki i firmie Tabile-CECH i jest dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Klasycznej i Współczesnej Choreografii MYSL-POTOK w Kijowie.

Andrzej Morawiec to tancerz, pedagog i choreograf. Absolwent bytomskiej Państwowej Szkoły Baletowej (1986) oraz Leningradzkiego Instytutu Kultury na wydziale Choreografii i Pedagogiki Baletu (1990). Tańczył w zespole baletu Państwowej Opery Śląskiej i Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. Wykłada metodykę nauczania tańca współczesnego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i taniec współczesny w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu, a od 2001 roku w Gdańsku. Pod jego czujnym okiem uczniowie zdobywają pierwsze miejsca na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tańca.

Spektakl Silk Road Expression  to efekt współpracy podczas warsztatów tanecznych w 2018 roku
Spektakl "Silk Road Expression" z 2018 r.
Mat. GTS

 

Uczestnicy warsztatów zaprezentują autorski spektakl tańca współczesnego oraz tradycyjne polskie i chińskie etiudy taneczne. Na występ obowiązywać będą bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w kasie teatru.

Pokaz finałowy współorganizowany jest przez stowarzyszenie Shanghai Student Dance Alliance i realizowane przez Międzynarodowe Centrum Studenckie - Shanghai International Student Service Centre.

CZYTAJ:

11. Gdański Festiwal Tańca. O “Ciele i duszy” opowiedzą tancerze w Klubie Żak

11. Gdański Festiwal Tańca. "Motus Animi Continuum" Ewy Wycichowskiej. ROZMOWA

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim