• Start
  • Wiadomości
  • “Politechnika Wielu Pokoleń” - otwarty uniwersytet PG dla przedszkolaka, pracującego i seniora

“Politechnika Wielu Pokoleń” - otwarty uniwersytet PG dla przedszkolaka, pracującego i seniora

W październiku rozpocznie się projekt “Politechnika Wielu Pokoleń”, realizowany przez Politechnikę Gdańską. Będzie to pierwszy na Pomorzu otwarty uniwersytet z ofertą bezpłatnych, praktycznych zajęć edukacyjnych dla osób w różnym wieku. Przykładowe kierunki nauczania (z 50! planowanych): matematyka, przedsiębiorczość, komunikacja, ochrona środowiska.
23.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Politechnika Gdańska, gmach główny
Politechnika Gdańska, gmach główny
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

“Politechnika Wielu Pokoleń” to unikatowa inicjatywa skierowana do osób w różnym wieku: przedszkolaków, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dorosłych i seniorów. Projekt powstał na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z Hevelianum i Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym.

Pierwsza edycja zajęć odbędzie się w semestrze zimowym (październik 2019 – luty 2020). Zapisy ruszają 1 października - decyduje kolejność zgłoszeń (szczegóły poniżej).


Praktyczne zajęcia dla różnych grup wiekowych

Oferta “Politechniki Wielu Pokoleń” jest różnorodna, dostosowana do wieku i poziomu wiedzy uczestników - zapewniają twórcy projektu. - Obejmuje około 50 przedmiotów związanych z naukami ścisłymi i techniką oraz naukami społeczno-ekonomicznymi.

Przyszli słuchacze, w ramach oferty proponowanej dla danej kategorii wiekowej, będą mieli  możliwość wyboru dowolnej liczby zajęć z różnych dziedzin, zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

Uczniowie będą więc mogli np. jednocześnie uczyć się podstaw mechaniki i produkcji żywności, osoby pracujące programowania oraz prawa i finansów, a seniorzy – obsługi programów komputerowych i komunikacji.

Zajęcia będą realizowane w formie warsztatów, wykładów, konwersatoriów, laboratoriów, a także zajęć w terenie i kursów online (dla zapracowanych dorosłych). Poprowadzą je specjaliści od danych przedmiotów i nauczyciele akademiccy z PG.

Uczestnicy będą przeprowadzać doświadczenia, rozwiązywać problemy, tworzyć przedmioty codziennego użytku, projektować konstrukcje - jednym słowem, czynnie angażować się w zajęcia.

 

Oferta dla rodzin i zajęcia dla całych klas szkolnych

Szczególnie interesująco zapowiadają się zajęcia wielopokoleniowe, czyli warsztaty i wykłady, w których uczestniczyć będą mogli rodzice z dziećmi oraz dziadkowie z wnukami. Jakie atrakcje przewiduje program międzypokoleniowy? Np: wycieczkę na budowę, warsztaty kreatywnego myślenia, zajęcia z podstaw ekonomii.

Przygotowano także laboratoria z fizyki dedykowane młodzieży szkolnej o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz klasom wraz z nauczycielami. 

Zapisy na pierwszy semestr zajęć odbędą się w dniach 1-6 października drogą elektroniczną. Decyduje kolejność zgłoszeń, a o wynikach rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani do dnia 8 października.

Pierwszy semestr wystartuje w połowie października. Zajęcia będą odbywały się w czwartki i piątki w godzinach popołudniowych oraz w soboty do godziny 14 na Politechnice Gdańskiej (każdy przedmiot według indywidualnego harmonogramu).

W lutym 2020 r. odbędzie się nabór na letni semestr zajęć, a oferta edukacyjna zostanie poszerzona o nowe przedmioty, m.in. warsztaty językowe, zajęcia z zakresu technologii kosmicznych czy kolarstwa.

“Politechnika wielu pokoleń” to projekt z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi ponad 2 mln 308 tys. zł, z czego dofinansowanie to przeszło 2 mln 239 tys. zł.

O TYM:
Politechnika Wielu Pokoleń. Zobacz nasz program Wszystkie Strony Miasta, środa 25 września, godz. 12.30

TV

Światowa stolica bursztynu