• Start
  • Wiadomości
  • Plama GAK wydała płytę. Jest wielokulturowo i energetycznie. Są nawet motywy kaszubskie

Plama GAK wydała płytę. Jest wielokulturowo i energetycznie. Są nawet motywy kaszubskie

6 różnorodnych utworów, stworzonych przez artystów z Trójmiasta, Białorusi, Ukrainy i Afryki Południowej - zarówno uznanych, jak i debiutujących - znalazło się na płycie „Migrants Culture Association Project i Ciepłe Popołudniowe Kakao”. Album został wydany przez Plamę - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, można go odsłuchać bezpłatnie na YouTubie.
16.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Płyta „Migrants Culture Association Project i Ciepłe Popołudniowe Kakao”, którą wydała Plama - Gdański Archipelag Kultury, to energetyczna mieszanka różnych muzycznych wpływów kulturowych
Płyta „Migrants Culture Association Project i Ciepłe Popołudniowe Kakao”, którą wydała Plama - Gdański Archipelag Kultury, to energetyczna mieszanka różnych muzycznych wpływów kulturowych
mat. Plamy GAK

 


Tej inicjatywy nie pokrzyżowała nawet pandemia - uczestnicy międzynarodowego projektu „Twój wymarzony dom kultury: muzyczne spotkania”, organizowanego przez Plamę - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, pracowali przez wiele tygodni nad autorskim muzycznym materiałem. W wyniku współpracy muzyków, zarówno dobrze znanych i od dawna koncertujących, jak i tych dopiero stawiających pierwsze kroki na scenie, powstała płyta zatytułowana „Migrants Culture Association Project i Ciepłe Popołudniowe Kakao”.

- Mimo, że zespół był mocno zróżnicowany, wszyscy od początku dobrze się ze sobą zgraliśmy - cieszy się biorąca udział w projekcie Aneta Wadowska, wokalistka i autorka tekstów, na co dzień należąca m.in. do zespołu Lazarus. - Każdy wyniósł coś z projektu, a wspólne tworzenie muzyki było wyjątkowym doświadczeniem. Dwoje najmłodszych uczestników po raz pierwszy pracowało w zespole i miało okazję obserwować, jak skomponowane przez nich utwory nabierają kształtu, jak są aranżowane na różne instrumenty.

Muzyka na płycie jest połączeniem jazzu i bluesa, popu oraz folkowych brzmień. Stanowi ciekawy miks współczesności z tradycjami - takim przykładem jest na przykład utwór zatytułowany „Miejski Kaszeba”, w którym nawiązania do melodii ludowych towarzyszą nieskrępowanym współczesnym improwizacjom. Dziesięcioosobowy zespół poprowadził Ignacy Jan Wiśniewski - ceniony pianista jazzowy, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. On także odpowiada za aranże piosenek zaproponowanych przez biorących udział w projekcie artystów.

- Muzyka na tym krążku zaskakuje swoją różnorodnością. Jest wzruszająca, czasem zabawna, pełna niuansów, piękna i od początku do końca bardzo energetyczna - opowiada Ignacy Jan Wiśniewski.

 

Muzyków poprowadził Ignacy Jan Wiśniewski, który odpowiada na płycie także za instrumenty klawiszowe i aranżacje. Artysta był m.in. nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury
Muzyków poprowadził Ignacy Jan Wiśniewski, który odpowiada na płycie także za instrumenty klawiszowe i aranżacje. Artysta był m.in. nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury
fot. Iwona Wojdowska

 

W projekcie wzięły udział nie tylko osoby o różnym stopniu doświadczenia muzycznego, ale mogące się także pochwalić dorastaniem w różnych kręgach kulturowych i czerpiących z wielu muzycznych inspiracji. Uczestnicy wywodzą się z kilku krajów - dwie osoby pochodzą z Białorusi, jedna z Ukrainy, a jedna z Surinamu w Południowej Afryce.

I właśnie na tej międzynarodowej energii i otwartości na drugiego człowieka, i zaciekawianiu jego światem, zdaniem Anety Wadowskiej, polega siła tego projektu. - Praca w międzynarodowym i wielokulturowym projekcie była świetnym doświadczeniem. Miło było patrzeć, jak mimo wielu różnic odnajdujemy się nawzajem w muzyce - opisuje artystka. - Sama wybrałam do projektu wybrałam pełną zadumy piosenkę „Ulotni”, która długo „leżała w szufladzie”. Dzięki uczestnikom projektu ujrzała światło dzienne, z czego się bardzo cieszę.

Uczestnicy projektu: Olek Gluszczenko (gitara, elektronika), Piotr Jacek Jacewicz (perkusja), Robert Bolec Kamiński (syntezatory, wokal), John Leysner (gitara basowa), wokal, Uładzimier Łazarčyk (gitara), Raman Ščerbaŭ (gitara, wokal), Małgorzata Szandrach (gitara akustyczna), Aneta Wadowska (wokal, ukulele), Adam Walentkowski (gitara) oraz Ignacy Jan Wiśniewski (instrumenty klawiszowe, koordynacja i aranżacje).

Albumu „Migrants Culture Association Project i Ciepłe Popołudniowe Kakao” można bezpłatnie posłuchać na YouTubie: na kanale Plamy.

Zrealizowano przez Plamę GAK w ramach projektu „Twój wymarzony dom kultury: Muzyczne spotkania”.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej