• Start
  • Wiadomości
  • Kultura carillonowa na liście UNESCO? Carillonistka miejska składa deklarację

Kultura carillonowa na liście UNESCO? Carillonistka miejska składa deklarację

Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka miejska złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklarację potwierdzającą chęć zgłoszenia zjawiska z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego z terytorium Polski na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
16.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stanowisko miejskiego carillonisty zostało przywrócone w Gdańsku we wrześniu 2018 roku. Od początku zajmuje je Monika Kaźmierczak
Stanowisko miejskiego carillonisty zostało przywrócone w Gdańsku we wrześniu 2018 roku. Od początku zajmuje je Monika Kaźmierczak
fot. Krzysztof Mystkowski/gdansk.pl

 

- Choć kolebką carillonów są Niderlandy, to głos w sprawie ich wpisu na międzynarodową listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości wychodzi z Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - To tutaj instrumenty pojawiły się w 1561 roku, a do 1945 roku tradycja gry carillonowej była przekazywana w sposób ciągły. Dzisiaj czynne są trzy instrumenty: carillon w wieży kościoła św. Katarzyny, w wieży Ratusza Głównego Miasta oraz carillon mobilny „Gdańsk”. 

 

Pod koniec 2020 r. gdańska kultura carillonowa znalazła się na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. W przeprowadzonym na potrzeby uzyskania wpisu badaniu ankietowym mieszkańcy podkreślali wyjątkowość muzyki carillonowej. Padały twierdzenia, iż „nie ma Gdańska bez carillonu”. Instrumenty te były także stawiane na równi z najważniejszymi symbolami miasta, jak fontanna Neptuna, Dwór Artusa czy Bazylika Mariacka.

- Kultura carillonowa wpisała się już na stałe w miejską audiosferę, tworząc niepowtarzalny krajobraz dźwiękowy miasta - przypomina Monika Kaźmierczak. - Do dzisiaj odbyły się już 22 edycje Gdańskiego Festiwalu Carillonowego z udziałem kompozytorów z całego świata. Istnieje też grupa osób komponujących muzykę specjalnie na carillon. Świadectwem wagi, jaką w Gdańsku przykłada się do rozwoju i kultywowania dawnych tradycji, jest przywrócenie funkcji miejskiego carillonisty, który wykonuje cotygodniowe oraz okazjonalne koncerty. W Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2007 roku prowadzone jest nauczanie gry na tych instrumentach.

Carillon na wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny
Carillon na wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny
fot. Dariusz Kula.pl



Deklaracja wpisu na reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości, którą w imieniu gdańszczanek i gdańszczan złożyła carillonistka miejska Monika Kaźmierczak, będzie rozpatrywana i procedowana dalej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Transmisje online z koncertów można znaleźć na profilu facebookowym Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska. Każdy z piątkowych i sobotnich koncertów można wysłuchać także na żywo w okolicy kościoła św. Katarzyny – w piątki o 11:00 oraz w okolicy Długiej i Długiego Targu – w soboty o 12:05.

Więcej informacji o historii gdańskich carillonów można zasięgnąć dzięki Gedanopedii oraz przewodnika po gdańskich carillonach autorstwa prof. Danuty Popinigis wydanego przez Muzeum Gdańska.

oprac. AU

TV

Światowa stolica bursztynu