Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pierwsza taka szkoła podstawowa w Polsce. Gdzie powstanie?

To pierwszy taki projekt w Polsce: placówka edukacyjna, którą współtworzyć będą aż trzy gminy! Wniosek o pozwolenie na budowę jest już złożony. Prace powinny rozpocząć się, zgodnie z planem, we wrześniu, a zakończyć pod koniec 2018 r. Obecnie trwają też przygotowania do realizacji szkoły i przedszkola przy ul. Jabłoniowej.

Pierwsza taka szkoła podstawowa w Polsce. Gdzie powstanie?
A
A
data publikacji: 27 maja 2016 r.

Tak będzie wyglądać szkoła metropolitalna, która powstanie w Kowalach.
Tak będzie wyglądać szkoła metropolitalna, która powstanie w Kowalach.
materiały prasowe DRMG

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, w imieniu samorządów Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego, złożyła już wniosek do Starosty Powiatu Gdańskiego o pozwolenie na budowę metropolitalnej szkoły podstawowej w Kowalach.

- Pod koniec czerwca zamierzamy ogłosić przetarg ograniczony, w sierpniu wyłonić wykonawcę, a we wrześniu rozpocząć budowę placówki – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która w imieniu trzech gmin poprowadzi realizację tej inwestycji.

Szkoła w Kowalach ma pomieścić tysiąc uczniów i 125 przedszkolaków z Gdańska oraz gmin Kolbudy i Pruszcz Gdański.

Projekt wzorowany jest na szkole, która powstała w Kokoszkach, przy ul. Azaliowej.
Projekt wzorowany jest na szkole, która powstała w Kokoszkach, przy ul. Azaliowej.
materiały prasowe DRMG

Działka, na której powstanie, o powierzchni 1,56 ha, jest własnością gminy Kolbudy. Znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy granicy z Gdańskiem i w pobliżu granicy z Pruszczem Gdańskim.

Placówka realizowana będzie na bazie projektu szkoły przy ul. Azaliowej w Kokoszkach, która powstała w 2014 r. W jego ramach powstanie budynek dydaktyczny z 24 oddziałami, budynek sali gimnastycznej oraz budynek basenu. Poza tym wybudowany zostanie kompleks boisk szkolnych oraz infrastruktura techniczna.

W nowym kompleksie powstać ma też pierwsza wspólna dla trzech gmin biblioteka publiczno-szkolna. Podobne rozwiązanie przyjęto z powodzeniem w szkole w Kokoszkach. Szacunkowy koszt inwestycji to blisko 40 mln zł brutto.


Szkoła przy ul. Jabłoniowej

Trwają też przygotowania do budowy szkoły przy ul. Jabłoniowej. Na początku maja br. DRMG ogłosiło przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej gmachów szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym tygodniu otwarto oferty czterech zainteresowanych firm. Obecnie są one analizowane pod kątem formalno – prawnym.

W ramach inwestycji powstaną budynki szkoły podstawowej z 25 oddziałami szkolnymi i gimnazjum z 21 oddziałami, a także sala gimnastyczna z aulą widowiskowo-konferencyjną, bibilioteka z czytelnią dostępna także dla mieszkańców dzielnicy oraz boisko do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne do piłki koszykowej, siatkowej i tenisa.

Prace projektowe tego kompleksu powinny zakończyć się pod koniec stycznia 2017 r.

- Rozpoczęcie realizacji inwestycji planujemy w połowie 2017 r., a 1 września 2018 r. zamierzamy otworzyć tą szkołę – informuje dyrektor Bartosiewicz.


Przedszkole przy ul. Jabłoniowej

W pobliżu szkoły przy ul. Jabłoniowej, na działce od strony ul.Warszawskiej o powierzchni 1,2 ha, powstać ma także przedszkole. Będzie to obiekt modułowy o konstrukcji drewnianej, 10-oddziałowy, w którym opiekę znajdzie 250 dzieci.

Obecnie trwają przygotowania projektowe budynku. Dokumentacja powinna być gotowa w grudniu 2016 r.  

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora