PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Para taneczna na piątkę. W perspektywie mistrzostwa Polski, Europy i świata

Para taneczna na piątkę. W perspektywie mistrzostwa Polski, Europy i świata
Justyna Plutowska i Jeremie Flemin to łyżwiarze figurowi Stoczniowca Gdańsk. Parę taneczną tworzą od trzech lat. W silnie obsadzonych zawodach cyklu ISU Challenger Series Alpen Trophy w Innsbrucku zajęli piąte miejsce i pobili swój rekord życiowy aż o 21 punktów. Najbliższy cel to zdobycie mistrzostwa Polski.
Justyna Plutowska i Jeremie Flemin podczas treningu na lodowisku w hali Olivia
Justyna Plutowska i Jeremie Flemin podczas treningu na lodowisku w hali Olivia
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Justyna Plutowska i Jérémie Flemin są rówieśnikami, urodzili się w 1991 roku. Ona jest Polką urodzoną w Gdyni, on Francuzem. Mają jedną wspólną pasję - łyżwiarstwo figurowe. Od listopada 2015 roku tworzą parę taneczną, startują w krajowych zawodach, reprezentują Polskę w międzynarodowych imprezach (Flemin otrzymał specjalne pozwolenie na reprezentowanie Polski). Są wicemistrzami Polski, w tym roku na mistrzostwach Europy zajęli 21. miejsce.

Para reprezentuje Stoczniowca Gdańsk, często trenuje zagranicą, ale też w hali Olivia. W czerwcu przebywali w Montrealu, gdzie ćwiczyli pod okiem Romain Haguenauer, jednego z najlepszych trenerów na świecie.

W dniach 11-18 listopada Plutowska i Flemin brali udział w silnie obsadzonych zawodach cyklu ISU Challenger Series Alpen Trophy w Innsbrucku. Zajęli tam piąte miejsce. Uzyskali łącznie 152,49 punktów, poprawili swój rekord życiowy o ponad 21 punktów!

- Podsumowując nasz pierwszy start w tym sezonie, możemy być z siebie zadowoleni. Szóste miejsce po rytm dance oraz czwarte miejsce po tańcu dowolnym, dało nam ostatecznie piątą lokatę i rekordowy wynik w łącznej punktacji. Obydwa programy są jeszcze młode i potrzebują wielu godzin pracy, ale dobrze prognozują na resztę sezonu - przyznaje Plutowska.


Przed parą taneczną Stoczniowca Gdańsk start w zawodach w Warszawie, w grudniu mistrzostwa Polski, w 2019 roku mistrzostwa Europy i świata
Przed parą taneczną Stoczniowca Gdańsk start w zawodach w Warszawie, w grudniu mistrzostwa Polski, w 2019 roku mistrzostwa Europy i świata
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Polsko-francuska para od wtorku, 20 listopada, trenuje w hali Olivia. Między 23-25 listopada wystartują w Warszawie w międzynarodowych zawodach Warsaw Cup 2018.

- Ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy na treningach w Kanadzie, gdzie wspólnie z najlepszymi parami świata przygotowywaliśmy się do nowego sezonu. Dziennie na lodowisku spędzaliśmy po trzy-cztery godziny, do tego dochodziły balet, tańce i trening na siłowni - przypomina łyżwiarka Stoczniowca. - Okres budowania formy na cały sezon nie należy do najłatwiejszych. Nasze oba programy są już ułożone, teraz je szlifujemy i dopieszczamy, aby ostateczna wersja była tą najlepszą. Wierzę, że wracamy na lód w nowej, świeżej odsłonie.

W planach startowych Plutowska i Flemin mają jeszcze:

  • 14-16 grudnia mistrzostwa Polski seniorów w Budapeszcie (Węgry - tak, to nie pomyłka)
  • 21-27 stycznia 2019 mistrzostwa Europy w Mińsku (Białoruś)
  • 18-24 marca 2019 mistrzostwa świata w Saitamie (Japonia)


- Jeśli chodzi o mistrzostwa kraju, to zamierzamy powalczyć o złoty medal. W przypadku imprez międzynarodowych celem jest oczywiście kwalifikacja i pokazanie się w tym doborowym towarzystwie z jak najlepszej strony - mówi Flemin. - Chcemy cały czas podnosić swoje umiejętności i zaskakiwać nowymi elementami w naszych układach.oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl