PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otwarto pierwszą nitkę wiaduktu Biskupia Górka. Samochody już ruszyły w kierunku centrum

Otwarto pierwszą nitkę wiaduktu Biskupia Górka. Samochody już ruszyły w kierunku centrum
We wtorek, 13 sierpnia 2019 r., kilka minut po godz. 12, otwarto wschodnią część - od strony Pruszcza Gdańskiego - nowo budowanej estakady, nazywanej powszechnie Wiaduktem Biskupia Górka. Nowym obiektem, w kierunku centrum Gdańska, przejechał jako pierwszy... rowerzysta - pracownik firmy Budimex, która realizuje inwestycję.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsza nitka nowego wiaduktu w centrum Gdańska już otwarta dla kierowców
Pierwsza nitka nowego wiaduktu w centrum Gdańska jest już otwarta dla kierowców
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W oficjalnym otwarciu obiektu wzięli udział: Alan Aleksandrowicz, zastępca Prezydent Gdańska; Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję z ramienia Miasta oraz posłanka Agnieszka Pomaska, Radni Miasta Gdańska - Teresa Wasilewska, Jan Perucki i Łukasz Bejm oraz kilkudziesięciu pracowników, którzy przez ostatni rok budowali estakadę. 

- W ubiegłym tygodniu obiekt przeszedł pomyślne próby obciążeniowe prowadzone wspólnie ze specjalistami z Politechniki Gdańskiej - powiedział wiceprezydent Alan Aleksandrowicz. - Projekt nowego wiaduktu jest dość skomplikowany, ponieważ jest to główna arteria łącząca Pruszcz Gdańska z centrum Gdańska. Dziś otworzyliśmy wschodnią nitkę wiaduktu. Teraz będziemy mogli przystąpić do rozebrania starego wiaduktu. To będzie także skomplikowana operacja, bo trzeba będzie utrzymać przejezdność pociągów w trakcie rozbiórki. Na dziś, inwestycja przebiega zgodnie z planem. Jednocześnie chciałbym prosić kierowców o cierpliwość przy dalszej jej realizacji.

- Dziś przełomowy moment, bo możemy uruchomić nowy fragment konstrukcji. Przez ubiegłoroczne odkrycia archeologiczne założony harmonogram jest opóźniony mniej więcej o rok. Przystępujemy obecnie do zakończenia projektu zamiennego planowanego parkingu i układu drogowego. W środę powinniśmy otrzymać decyzje na realizację dalszych kontraktów, więc w zasadzie wszystkie elementy tego projektu zostały już załatwione (pod kątem formalnym - dop. red.) - podkreślił dyrektor DRMG Włodzimierz Bartosiewicz.

Otwarcie pierwszej nitki nowej estakady, póki co, niewiele zmieni w sposobie poruszania się kierowców w tej części miasta.

- Utrzymujemy wahadłowy ruch, a więc dwa kierunki w stronę Pruszcza Gdańskiego lub centrum Gdańska - w zależności od pory dnia. Przystępujemy też do rozbiórki obecnego obiektu, do etapu prac bardzo skomplikowanego, związanego z utrudnieniami w ruchu kolejowym. Mamy ograniczony czas realizacji tego kontraktu, jedynie w godzinach zamknięć torowych, w nocy. Będzie to żmudna robota, wymagająca cierpliwości - wyjaśniał dyrektor Bartosiewicz.

 

Część wiaduktu oddana do użytku kierowcom ma rozpiętość 104 m i szerokość 17,5 m. Ruch kołowy odbywa się po trzech pasach jezdni
Część wiaduktu oddana do użytku kierowcom ma rozpiętość 104 m i szerokość 17,5 m. Ruch kołowy odbywa się po trzech pasach jezdni
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zamknięta ul. Zaroślak

W nocy 12 / 13 sierpnia (z poniedziałku na wtorek) wyłączony z ruchu kołowego został most nad Kanałem Raduni w ciągu ul. Zaroślak. Dojazd do ul. Zaroślak możliwy będzie od strony ul. Stoczniowców i Brzegi oraz od strony ul. Biskupiej i Na Stoku. Ruch pieszy i rowerowy odbywać się będzie bez zmian.

Ulica ta pozostanie zamknięta do końca budowy nowej estakady, a więc do października 2020 r.

- Niestety, nie da się skomunikować tego miejsca. Autobusy komunikaji miejskiej poprowadzono przez ul. Pohulanka i Chełm. Ul. Zaroślak musi być wyłączony z ruchu. Tam do skończenia jest duża budowla (most nad kanałem Raduni-red.), która złączona zostanie z nową, zachodnią nitką wiaduktu. Nie da się tego inaczej, technologicznie, zrobić. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość okolicznych mieszkańców - wyjaśniał dyrektor Bartosiewicz.

 

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z otwarciej nowej nitki wprowadzono także zmiany w kursowaniu autobusów linii 108, 118, N4. Przystanek „Toruńska” [1005] dla linii autobusowych w kierunku Oruni zostanie cofnięty o około 100m do wysokości peronu przystanku SKM Śródmieście.

Linia 108 będzie funkcjonować na skróconej trasie okólnej: Chełm Witosa – Cienista – Worcella – Reformacka – Stoczniowców – Cienista – Sikorskiego – Dragana – Witosa – Cieszyńskiego – Więckowskiego – Cieszyńskiego – Chełm Witosa.

Linie 118 i N4: Dwukierunkowo, pomiędzy przystankami „Buczka”/ „Worcella” [1252, 1663] a „Brama Wyżynna” [1028, 1033] będzie obowiązywał objazd ulicami: ... - Chałubińskiego – Sikorskiego – Armii Krajowej – Okopowa - ... i dalej stałą trasą. Na trasie objazdu będzie obowiązywała obsługa przystanków: „Grabowskiego” [1243], „Chałubińskiego” [1254,1255], „Drwęcka” (n/ż) [1253], „Odrzańska” [1250, 1251], „Pohulanka” [1248, 1249], „Śródmieście SKM” [1003, 1018]. Dla linii N4 wszystkie ww. przystanki będą posiadały status warunkowy „na żądanie”. Przystanek „Drwęcka” (n/ż) [1253] nie będzie obsługiwany przez linię 118.

 

133100

 

Część wiaduktu, oddana do użytku kierowcom, ma rozpiętość 104 m i szerokość 17,5 m. Ruch odbywa się po trzech pasach jezdni. Po zakończeniu budowy całej inwestycji, na jednym z pasów utworzony zostanie buspas. Wzdłuż obiektu przewidziano także ciąg pieszo-rowerowy. Budowa drugiej, zachodniej nitki rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Będzie ona połączona z już wybudowanym fragmentem estakady, tworząc docelowo jedną całość.

 

Tak docelowo będzie wyglądał nowy wiadukt przebiegający w sasiedztwie urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego
Tak docelowo będzie wyglądał nowy wiadukt przebiegający w sasiedztwie urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Nowy wiadukt nad torami w ciągu Traktu św. Wojciecha oparty będzie na trzech stalowych dźwigarach łukowych (obecnie są już dwa dźwigary), do których podwieszone będą pomosty (osobne pod każdą z jezdni), składające się ze stalowych rusztowań zespolonych z żelbetową płytą. Budowa obiektu rozpoczęła się od strony wschodniej.

Inwestycja ma poprawić połączenie centrum Gdańska z południowymi dzielnicami miasta oraz drogą krajową nr 91.

Koszt inwestycji to blisko 147 mln złotych, z czego 114 milionów złotych pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Głównym wykonawcą robót jest firma Budimex S.A. Budowa powinna się zakończyć w październiku 2020 roku.

Inwestycja zakłada nie tylko budowę samego wiaduktu (a w zasadzie dwóch wiaduktów), ale też odcinków dojazdowych do niego. W ramach projektu powstanie nowy układ drogowy, który obejmie rejon od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. Będzie bardziej "przejezdny" i komfortowy zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Równocześnie przy ulicy Okopowej budowany będzie parking kubaturowy.

WIĘCEJ:

Pierwsza nitka wiaduktu Biskupia Górka gotowa! Przeprowadzono już próby obciążeniowe obiektu

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze