PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otwarcie muzeum bursztynu już 24 lipca. Wielki Młyn ponownie będzie dostępny dla mieszkańców i turystów

Otwarcie muzeum bursztynu już 24 lipca. Wielki Młyn ponownie będzie dostępny dla mieszkańców i turystów
To będzie ponowne otwarcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, ale w nowej lokalizacji. Mieszkańcy, a także goście naszego miasta, będą mogli zobaczyć nową bursztynową przestrzeń muzealną już w sobotę, 24 lipca, od godz. 10. Poza możliwością zwiedzenia nowej wystawy, na zewnątrz obiektu przygotowanych będzie wiele atrakcji, których motywem przewodnim będzie bursztyn.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarcie Muzeum Bursztynu już za tydzień, 24 lipca
Otwarcie Muzeum Bursztynu już za tydzień, 24 lipca
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


-  Za tydzień ponownie otwieramy Muzeum Bursztynu, które 15 lat temu zostało zainaugurowane w Zespole Przedbramia. Dziś Wielki Młyn, największy taki młyn w średniowiecznej Europie, dostaje nowe życie. Nowe życie zatopione w bursztynie – mówiła podczas piątkowej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Miejsca historyczne, które być może straciły swoją dawną świetność, staramy się przywracać ludziom. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj zostanie otwarte Muzeum Bursztynu. Eksponaty, które w nim zobaczymy, to w dużej mierze przedmioty otrzymane od darczyńców. Sama nie mogę się doczekać, gdy będą one pokazane w ostatecznej formie. Bursztyn to jeden z naszych symboli. Tak, jak jesteśmy dumni z naszej bursztynowej areny, tak samo będziemy dumni z tego miejsca.


Wyjątkowy zabytek. Dostępny dla każdego

– Mam nadzieję, że ten obiekt spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Mieszkańcy, jak i turyści, będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało zarówno ideę kolekcjonowania bursztynu, jak i bursztynu jako marki naszego miasta. Wielki Młyn to wspaniały zabytek, duża część historii naszego miasta. To, co przetrwało zniszczenia wojenne, zostało w szczególny sposób poddane renowacji. Zostały wykonane elementy konstrukcyjne przybliżające nam wygląd Wielkiego Młyna, wraz z chorągiewką na jego szczycie. W ramach działań termomodernizacyjnych został wymieniony dach, została wykonana stolarka okienna i podłączono budynek do centralnego ogrzewania. To wszystko, aby maksymalnie obniżyć koszty użytkowania – wyliczał Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia. Nowe wnętrze Wielkiego Młyna robi już jednak wrażenie
Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia. Nowe wnętrze Wielkiego Młyna robi już jednak wrażenie
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Wielki Młyn będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. Na poszczególne poziomy, na których przygotowano wystawy, będzie można bowiem dostać się za pomocą windy. Wejście i wyjście z budynku, dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, znajduje się od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach, pomiędzy Wielkim Młynem a Domem Młynarza.

 

W piątek, 16 lipca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z dyrektorem Muzeum Gdańska, Waldemarem Ossowskim i kierownik Muzeum Bursztynu Renatą Adamowicz, potwierdziła, że otwarcie obiektu nastąpi, zgodnie z zapowiedziami, czyli 24 lipca
W piątek, 16 lipca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z dyrektorem Muzeum Gdańska, Waldemarem Ossowskim i kierownik Muzeum Bursztynu Renatą Adamowicz, potwierdziła, że otwarcie obiektu nastąpi, zgodnie z zapowiedziami, czyli 24 lipca
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wyjątkowe eksponaty. Na wystawie również historia Wielkiego Młyna

Nowa wystawa stała będzie zajmować ponad 1000 mkw. powierzchni, czyli ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej lokalizacji. Najcenniejsze skarby gdańskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie. 

- Ogromnie cieszymy się, że już za tydzień wszyscy będą mogli zobaczyć nową stałą wystawę bursztynu w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu - nie ukrywała Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. – O bursztynie opowiemy niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze zostanie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze - bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz współczesną kolekcję, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie.

W dawnym średniowiecznym kominie, zlokalizowanym na pierwszym poziomie, zostanie zaprezentowana z kolei historia Wielkiego Młyna.   


Bursztynowy weekend na skwerze Heweliusza

W weekend otwarcia (23–25 lipca) wokół Wielkiego Młyna zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, pod hasłem „Bursztynowy weekend”. 

Przez trzy wieczory, każdorazowo o godz. 21, zabrzmi muzyka, a o godz. 22.00 – na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna. 

– Myśląc o bursztynie cofam się do lat młodości, kiedy zbierałem jego bryłki w lesie na Stogach. Bursztyn był czerwony, mleczny, ale najbardziej utkwił mi w pamięci ten przezroczysty, przez który można patrzeć na świat, albo szukać świata w jego wnętrzu – mówił Robert Sochacki, autor wielkoformatowej projekcji o bursztynie, twórca aktywny w różnych przestrzeniach artystycznych. – Projekcja to opowieść o patrzeniu na świat i szukaniu istoty lasu bursztynowego. Do artystycznej ekspresji zaprosiłem muzyka Piotra Kalickiego, znanego pod pseudonimem Hatti Vatti, który na tę okazję skomponował muzykę.

„Bursztynowy weekend” to czas bursztynu widzianego z różnych perspektyw. Zaplanowano także m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbystą - poławiaczem bursztynu.

- Powspominamy, jak społecznym entuzjazmem przed 15 laty otwarto Muzeum Bursztynu w Gdańsku i zdradzimy tajemnice Wielkiego Młyna. Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach, a także architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów - zapowiada Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska. 

Partnerem głównym otwarcia Muzeum Bursztynu i partnerem „Bursztynowego weekendu” jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.       


Zobacz całą konferencję:

 

Zwiedzaj bez kolejek! Kup bilet online

Sprzedaż biletów online do nowego Muzeum Bursztynu rozpocznie się 19 lipca. Poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!” będzie można kupić bilety w terminie 24 lipca – 15 sierpnia. Każdego dnia w puli będzie dostępnych 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, począwszy od godz. 10.00, a skończywszy na godz. 18.00. Stacjonarnie, w kasie, będzie dostępnych 270 biletów dziennie, po 30 na każdą godzinę.  

Podczas „Bursztynowego weekendu” obowiązują bezpłatne wejściówki, rezerwacja również przez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!”. Pula bezpłatnych wejściówek online w dniach 24-25 lipca wynosi 630 dziennie. W kasie będzie ich znacznie mniej – jedynie 270 biletów na dzień.  

 

GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU

sezon letni / 24 lipca – 18 września 2021

▪ 7 dni w tygodniu, codziennie 10 - 19

sezon zimowy / 19 września 2021 – 17 czerwca 2022

▪  6 dni w tygodniu (we wtorki zamknięte), codziennie 10–16

▪ środy: wstęp wolny

 

CENY BILETÓW

bilet indywidualny / normalny: 20 zł, ulgowy: 10 zł

bilet rodzinny (max 8 osób, w tym 1–2 osoby dorosłe, dzieci i młodzież w wieku 7–18) / 45 zł

karnet indywidualny Muzeum Gdańska (90 dni, wszystkie oddziały) / normalny: 80 zł, ulgowy: 50 zł

Przedstawiony schemat dystrybucji biletów będzie obowiązywać do 15 sierpnia 2021. Po tym terminie zostanie utrzymany lub zmieniony, w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej. Prosimy śledzić informacje na stronie: muzeumgdansk.pl

Oprac. KG

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze