PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oto zwycięzcy tegorocznego "Dominika"

Oto zwycięzcy tegorocznego "Dominika"
Goście mieli do dyspozycji 1000 stoisk, mogli uczestniczyć w 30 koncertach. W ciągu trzech tygodni przez imprezę przewinęło się 6 mln osób. W niedzielę zakończył się Jarmark św. Dominika - jedna z największych atrakcji turystycznych Gdańska.

Jerzy Pinkas

 

Ostatniego dnia nagrodzeni zostali producenci, którzy wystawiali najlepsze i najoryginalniejsze wyroby. Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2015 za najatrakcyjniejszą ofertę w kategorii produktu rzemieślniczego otrzymała Pracownia rzeczy niezwykłych Monika Pestka-Brzykowska z Rybitw za kolekcję przytulanek „strachy na wróble i inne takie…”.

- Inne takie, czyli przytulale, ptaki i zwierzaki: parzystokopytne i nieparzystokopytne, brodzące i grzebiące - do usypiania, utulania i cieszenia - precyzuje Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

Wyróżnieniem w tej samej kategorii konkursowej nagrodzono firmę Natalia Bielawska EkoUbranka z Rudzicy za ekonomiczne, ekologiczne i rosnące razem z dzieckiem ubranka oraz Pracownię Artystyczną Matecznik z Warszawy za rozwijającą wyobraźnię bajkową kolekcję kocyków i pościeli dla dzieci Blanket Story.

Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2015 za najlepszy produkt spożywczy otrzymała firma Fragola Tomasz Królikowski z Jarkowic za ręcznie wyrabiane owoce w czekoladzie. Wyróżnieniem nagrodzono także Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „Figa"  Waldemar i Tomasz Maziejuk z Tylawy za wyrabiane ręcznie i w oparciu o stare tradycje pasterskie, ekologiczne sery z mleka niepasteryzowanego. 

- Było barwnie i gwarno - podsumowuje "Dominika" Joanna Czuderna-Szreter. - I było w czym wybierać. Rzemieślnicy, artyści i antykwariusze oferowali wyciągnięte z lamusa przedmioty z duszą, towary egzotyczne, zwyczajne i niezwyczajne - przywiezione, jak w dawnych czasach, z dalekiego świata: Turcji, Maroka, Egiptu, Węgier, Niemiec, Austrii czy Litwy i z całkiem niedalekich stron – z Kaszub, Kociewia i Żuław. Smakoszy przyciągnęły festyny kulinarne: Święto Chleba i Wielkie grillowanie z łososiem norweskim.

Organizatorzy imprezy podkreślają, że jarmarkowe atrakcje przyciągały tłumy nawet po zamknięciu kramów. Brama licząca przechodzące pod nią osoby działała non stop. Ostatniego dnia na jej wyświetlaczu pojawiła się liczba ponad 320 tysięcy osób! Stojące nieopodal (tylko w czasie Jarmarku) szumiące morzem i pięknie iluminowane koliste ławki były szczególnie oblegane wieczorami. Bywało, że ustawiała się kolejka do zdjęć. Ogromnym powodzeniem cieszyło się Gdańskie Koło Widokowe. Wieczorami Targ Węglowy rozbrzmiewał muzyką. Na scenie Jarmarku wystąpili m.in.: Brodka, Mela Koteluk, Renata Przemyk, Julia Marcell, Fisz Emade Tworzywo, Pablopavo, Pogodno Haile Silesia, Ikenga Drummers i - na koniec - Bednarek. Melomani tłumnie wypełniali widownię podczas Koncertów pod Gwiazdami, których wielkim i porywającym finałem był Koncert sześciu tenorów.

- W niedzielę 16 sierpnia, po 23 dniach świętowania klucze do bram miasta zostały zwrócone prezydentowi - dodaje Czauderna-Szreter. - Ostatnim akcentem ceremonii zakończenia było, tradycyjnie już, 250 poduszek, które rozrzucono ze sceny do publiczności na znak, że Jarmark zasypia na kolejny rok. Wiadomo już jednak, że "Dominik" Anno Domini 2016 będzie trwał od 30 lipca do 21 sierpnia.PARTNERZY JARMARKU św. DOMINIKA w roku 2015:

Miasto Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna

SPONSOR GŁÓWNY: 

Producent Marki Tyskie

SPONSOR:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny

PARTNERZY PROJEKTÓW SPECJALNYCH:

Samorząd Województwa Pomorskiego, Olivia Business Centre, Ekodynamic , Norweska Rada ds. Eksportu Ryb i Owoców Morza, Cech Piekarzy i Cukierników Gdańsk, Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP

PATRONAT MEDIALNY:

Wirtualna Polska, Polska Dziennik Bałtycki / NaszeMiasto.pl, trójmiasto.pl / trójmiasto TV,

Radio RMF FM

WSPÓŁPRACA:

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel, Wendre, Poczta Polska SA

ORGANIZACJA:

Międzynarodowe Targi Gdańskie SA


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze