Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ostatnie dni gdańskiego „Bestiarium” - Duńczycy przygotują performans

W niedzielę, 6 maja, w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa odbędzie się finisaż wystawy „Bestiarium”. Po raz ostatni będzie można oglądać rysunki i rzeźby noblisty poświęcone zwierzętom oraz inspirowane nimi dzieła artystów współczesnych. Zakończenie ekspozycji uczczą duńscy artyści Jørgen Callesen i Carlo Størup, performansem „Skin Amnesia. (Nie)pamięć skóry”. Wstęp wolny.

Ostatnie dni gdańskiego „Bestiarium” - Duńczycy przygotują performans
A
A
data publikacji: 05 maja 2018 r.
„Skin Amnesia. (Nie)pamięć skóry”
„Skin Amnesia. (Nie)pamięć skóry”
Ole V. Wagner

Wystawa „Bestiarium”, którą od 16 lutego 2018 r. można oglądać w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (Gdańsk, ul. Szeroka 37), nawiązuje do iluminowanej księgi, w której tradycyjnie zawierano przedstawienia zwierząt - prawdziwych i fantastycznych - wraz z dydaktycznymi komentarzami.

W gdańskim „Bestiarium” znalazły się przede wszystkim prace Güntera Grassa - rysunki i rzeźby, których tematem są zwierzęta.

- W twórczości Güntera Grassa, będącej dla tej wystawy punktem wyjścia, zwierzęca metaforyka pojawia się często i pełni istotną rolę - mówi Anna Ciabach, kuratorka wystawy. - Jego literacki i plastyczny świat, pełen jest psów, szczurów, ryb, ptaków i przedstawicieli innych gatunków, które tworzą własny mikrokosmos równoległy wobec ludzkiego. Grassowski zwierzyniec bardziej przypomina jednak bohaterów z Baśni Braci Grimm niż z dydaktycznych bajek Ezopa, a rysunki i grafiki przywodzą na myśl dzieła północnoeuropejskich mistrzów średniowiecznych bestiariuszy.

Zofia Gramz Stawianie sobie wysoko poprzeczki
Zofia Gramz "Stawianie sobie wysoko poprzeczki"
mat. prasowe

Wystawę tworzą ponadto prace współczesnych artystów, w których pojawiają się motywy zwierzęce, odnoszące się do ludzkich cech, sytuacji i emocji: Rafała Wilka, Basi Bańdy, Zofii Gramz, Ireny Kalickiej, Czekalskiej + Golca, Katarzyny Kozyry, Wojciecha Doroszuka i Arta Spiegelmana.

Prace można oglądać do niedzieli, 6 maja, 2018 r. Zakończenie wystawy uczci performans „Skin Amnesia. (Nie)pamięć skóry”, podejmujący tematykę wspomnień, doświadczeń zmysłowych oraz obecności ciała w nieznanym otoczeniu. Duńscy artyści: Jørgen Callesen i Carlo Størup poszukiwać będą odpowiedzi na pytania, czy skóra posiada wspomnienia? I co się z nią staje, jeśli zostawimy ją za sobą?

Rafał Wilk Pierwsza piątka. Wróżba kumaka
Rafał Wilk "Pierwsza piątka. Wróżba kumaka"
mat. prasowe

Nie będzie to pierwszy wspólny występ tego duetu - Jørgen Callesen i Carlo Størup od 2007 roku tworzą wspólne instalacje, projekty dźwiękowe i performanse, występując na festiwalach muzycznych, w galeriach sztuki. Jørgen Callesen (Miss Fish) ma na swoim koncie liczne akcje, performanse, wykłady i instalacje artystyczne, zadające istotne pytania o ewoluujące normy i estetykę związaną z zagadnieniami płci i tożsamości. Swoje działania prezentuje w rozmaitych formach i miejscach od akademii artystycznych, poprzez galerie, festiwale teatralne, wywiady telewizyjne, koncerty muzyki elektronicznej, sety DJskie, interwencje w przestrzeni publicznej, itp. Carlo Størup jest performerem, malarzem i kompozytorem. Carlo Størup zrealizował wiele projektów interaktywnych jako performer, projektant kostiumów i artysta wizualny. Jego działania angażują dźwięk, performens, instalacje, live painting, poruszając wątki nieznanego, kondycji ludzkiej, pamięci i zapominania.

Początek o godz. 18.30. Wstęp wolny.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora