PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Osowa. Trwa budowa nowego układu drogowego. Od 20 kwietnia zmiany w organizacji ruchu

Osowa. Trwa budowa nowego układu drogowego. Od 20 kwietnia zmiany w organizacji ruchu
Na ul. Koziorożca widać już elementy nowej jezdni oraz ronda. Na ul. Zeusa powstają kolejne metry nowych chodników. Prace nie ustają, a kolejne ich etapy powodują wprowadzanie zmian w organizacji ruchu kołowego w okolicy - najnowsza nastąpi w poniedziałek, 20 kwietnia. Zobaczcie zdjęcia z placów budowy!

 

Na ul. Koziorożca trwają prace brukarskie na chodnikach i zatokach postojowych
Na ul. Koziorożca trwają prace brukarskie na chodnikach i zatokach postojowych
Fot. Krzysztof Wojciechowski / DRMG

 

Co obecnie dzieje się na ul. Koziorożca i Zeusa?

- Na ul. Zeusa dobiegają końca prace brukarskie związane z budową chodników oraz prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych. Na ul. Koziorożca trwa budowa kanalizacji deszczowej w rejonie skrzyżowania ul. Junony i ul. Koziorożca - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ponadto kontynuowane są prace brukarskie na chodnikach i zatokach postojowych. Wykonawca przystąpił także do zagospodarowania zieleni.

W ostatnich tygodniach na obu ulicach układano kolejne warstwy podbudowy jezdni.

 

ZOBACZ PRZEBUDOWĘ UL. ZEUSA Z LOTU PTAKA

 

Zmiany w ruchu

W poniedziałek, 20 kwietnia, w godzinach porannych ul. Jednorożca zostanie zamknięta na odcinku od ul Koziorożca do okolic skrzyżowania z ul. Diany. Dojazd do pawilonów handlowych będzie odbywał się jak dotychczas: ul. Koziorożca i ul. Niedziałkowskiego. Dojście i dojazd do posesji będą zachowane. Utrudnienia potrwają około miesiąca.

 

Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Od dwóch tygodni obowiązuje nowa, tymczasowa organizacja ruchu na ul. Junony. Ruch pojazdów na skrzyżowaniu ul. Junony z ul. Koziorożca odbywa się objazdem poprowadzonym wzdłuż ul. Junony, obok istniejącego ronda.

Taka organizacja ruchu utrzyma się co najmniej do końca maja 2020 r.

 

Na ul. Koziorożca trwa budowa kanalizacji deszczowej w rejonie skrzyżowania ul. Junony i ul. Koziorożca
Na ul. Koziorożca trwa budowa kanalizacji deszczowej w rejonie skrzyżowania ul. Junony i ul. Koziorożca
Fot. Krzysztof Wojciechowski / DRMG

 

Prace potrwają do końca grudnia br.

Inwestycja na ul. Koziorożca prowadzona jest na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca. Trwa tutaj budowa jezdni o szerokości sześciu metrów. Powstają też dwa z zaplanowanych rond na skrzyżowaniach: ul. Koziorożca z ul. Junony, ul. Koziorożca z ul. Jednorożca i z ul. Nową Koziorożca, ul. Nowej Koziorożca i z ul. Niedziałkowskiego. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Niedziałkowskiego z ul. Starą Koziorożca. W ramach inwestycji położone zostaną obustronne chodniki na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Junony, a na pozostałym fragmencie ulicy - chodnik jednostronny po wschodniej stronie. Po zachodniej stronie powstanie zaś ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

 

ZOBACZ PRZEBUDOWĘ UL. KOZIOROŻCA Z LOTU PTAKA

 

W ramach inwestycji ułożono też instalację wodociągową, kanalizację deszczową, gazową i teletechniczną. Wzdłuż ul. Koziorożca pojawią się elementy małej architektury i oświetlenie uliczne.

Na ul. Zeusa, na odcinku od ul. Junony do Nowego Świata, mieszkańcy zyskają nie tylko nową nawierzchnię jezdni o szerokości 5,5 m i chodniki, ale także kanalizację deszczową i oświetlenie.

 

  Aleja Pawła Adamowicza. Jak bardzo zaawansowane są prace przy budowie drogi?

 

Prace realizuje firma STRABAG. Cała inwestycja zakończy się w grudniu 2020 r.

 

Program przeciwpowodziowy

Inwestycja ta jest elementem projektu „System gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - miasto Gdańsk”. Około 15 tys. metrów sześc. wynosi pojemność zbiornika retencyjnego Osowa II, który powstał w 2018 roku przy ul. Koziorożca w ramach tego samego projektu. Teren wokół niego na co dzień jest wykorzystywany jako miejsce rekreacji mieszkańców. Wybudowano tam bowiem ścieżkę rekreacyjną, zamontowano oświetlenie i małą architekturę.

W ramach tego projektu powstało także około 1600 metrów ulicy Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową. Prace prowadzone były na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa.

W latach 2016-2017 wybudowano z kolei kanalizację deszczową wzdłuż ul. Keplera i drogę technologiczną w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy.

Wszystkie zadania inwestycyjne koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl