PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Osowa. Jest pomysł na park wytchnieniowy dedykowany niepełnosprawnym mieszkańcom

Osowa. Jest pomysł na park wytchnieniowy dedykowany niepełnosprawnym mieszkańcom
Rada Dzielnicy Osowa pochyliła się nad potrzebami osób niepełnosprawnych, cierpiących głównie na choroby psychiczne, mieszkających na terenie tej dzielnicy. Z myślą o nich powstanie zielony teren rekreacyjny, w którym będą mogły odpocząć, ale też aktywnie spędzić czas. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla takiego miejsca.
Park dedykowany osobom zależnym powstać ma w Osowej
Park dedykowany osobom zależnym powstać ma w Osowej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

To będzie pierwszy taki park w Gdańsku. Powstać ma na terenie miejskim przy ul. Niedziałkowskiego. Radę dzielnicy zainspirowała jedna z radnych poprzedniej kadencji, która zawodowo zajmuje się osobami niepełnosprawnymi i starszymi.

 

 

- To ona zwróciła nam uwagę, że w naszej dzielnicy jest dość dużo takich osób, które nie mają gdzie udać się na spacer, bo nie mają swoich bezpiecznych przestrzeni, dedykowanych tylko im. Zaproponowała utworzenie parku, w którym osoby zależne oraz ich opiekunowie, którzy nierzadko zajmują się nimi przez całą dobę, będą czuć się swobodnie i bezpiecznie. W takim parku będą mogły, chociaż na chwilę, znaleźć wytchnienie poza domem, na świeżym powietrzu, ponieważ osoby zależne trzeba bardziej pilnować: mogą one bowiem nagle wybiec na ulicę, ale mogą też nie chcieć gdzieś wejść - tłumaczy Bartosz Stefański, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa.

 

W tym miejscu zaplanowano powstanie parku wytchnieniowego w Osowej
W tym miejscu zaplanowano powstanie parku wytchnieniowego w Osowej
Mat. Dokumentacja przetargowa

 

W związku z koniecznością zachowania bezpieczeństwa osób przebywających w takim parku, jego przestrzeń na pewno będzie ogrodzona. Z myślą o osobach zależnych, teren ten wyposażony będzie też w specjalne urządzenia i miejskie meble.

- Urządzenia na pewno będą kolorowe, niektóre mogą przypominać nawet zabawki dziecięce. Chodzi bowiem o to, by czymś zająć, zainteresować takie osoby, borykające się często z chorobami psychicznymi. Muszą to być też urządzenia bezpieczne dla tych użytkowników. Dopasowane muszą być też meble miejskie, a więc powinny to być proste ławki i proste kosze na śmieci - wyjaśnia Bartosz Stefański.

 

 

Park ten ma być dedykowany i dostępny wyłącznie dla osób zależnych i ich opiekunów. Wejście do niego będzie bowiem możliwe jedynie przy użyciu kluczyka bądź karty magnetycznej. Osoby zależne potrafią otwierać drzwi, chodzi więc o to, by w takim parku było to niemożliwe bez użycia właśnie klucza bądź karty.

- Dlatego chcielibyśmy, aby tam osoby postronne nie wchodziły. Zależy nam na tym, by osoby zależne i ich opiekunowie mieli pewność, że mają tę przestrzeń tylko dla siebie. Przypominam jednocześnie, że po drugiej stronie ulicy powstanie ogólnodostępny park leśny, z którego korzystać będzie mógł każdy. Jego realizacja sfinansowana będzie ze środków Budżetu Obywatelskiego - zaznacza Bartosz Stefański.

 

Pierwszy w Gdańsku park wytchnieniowy zaplanowano przy ul. Niedziałkowskiego
Pierwszy w Gdańsku park wytchnieniowy zaplanowano przy ul. Niedziałkowskiego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wykonanie dokumentacji projektowej zostanie sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy. Kiedy będzie znany już kosztorys prac, wówczas radni zdecydują, czy wykonanie parku również uda się sfinansować z tej puli środków, czy też trzeba będzie szukać ich gdzieś indziej, np. w Budżecie Obywatelskim.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze