PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oryksy szablorogie zagrożone są wyginięciem - w gdańskim zoo urodziła się samiczka

Oryksy szablorogie zagrożone są wyginięciem - w gdańskim zoo urodziła się samiczka
W ogrodzie zoologicznym w Oliwie urodziła się samiczka oryksa szablorogiego - gatunku uznanego za wymarły w naturze. To córka Pyzy, urodzonej w gdańskim ZOO oraz samca Widged, który przyjechał z Knowsley Safari. To wyjątkowe wydarzenie, gratka dla zoologów i publiczności.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rodzina gdańskich oryksów: urodzona dwa tygodnie temu samiczka z mamą Pyzą i tatą Widgedem
Rodzina gdańskich oryksów: urodzona dwa tygodnie temu samiczka z mamą Pyzą i tatą Widgedem
Zoo w Oliwie

 

Gdańskie ZOO, podobnie jak inne licencjonowane ogrody zoologiczne spełnia ważną misję - ratuje gatunki zagrożone wygięciem w naturze. Narodziny samiczki zagrożonego gatunku jest dużym sukcesem. Oryksy szablorogie kiedyś powszechnie występowały na terenach pustynnych i półpustynnych Afryki Północnej. Na skutek polowań dla ich pięknych wygiętych rogów, skóry i mięsa, pod koniec XIX wieku, gatunek został uznany za wymarły w naturze (Czerwona Księga IUCN). Wówczas ogrody zoologiczne i prywatne hodowle podjęły działania reintrodukcji - czyli przywracania do naturalnego środowiska osobników żyjących w hodowlach. To bardzo skomplikowany, powolny proces, wymagający cierpliwości, specjalistycznej wiedzy, a także dużego zaangażowania sztabu ludzi i środków finansowych.

- Także gdańskie ZOO ma swój udział w tym ważnym procesie - opowiada Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO. - Nasze dwie najpiękniejsze samice zasiliły stado w przejściowym ośrodku rehabilitacyjnym w Arabii Saudyjskiej, a ich dzieci wyjechały do naturalnego środowiska, rezerwatu OROA w Czadzie.

Po 20 latach reintrodukcji można mówić o sukcesie - oryksy tworzą samodzielne stada w naturalnym środowisku. Przynajmniej na jakiś czas, bo mimo że są objęte ochroną, nadal pozostają celem kłusowników.

- Samiczka urodziła się dwa tygodnie temu. Zarówno maluch, jak i matka, są w bardzo dobrej kondycji – opowiada Andrzej Gutowski, kierownik sekcji zwierząt kopytnych gdańskiego ZOO. – Początkowo dorosłe osobniki osłaniały ją przed czujnym okiem pracowników i gości ogrodu. Teraz już młoda coraz śmielej dokazuje, zapoznaje z wybiegiem i staje coraz bardziej samodzielna.

Młode oryksy umaszczeniem różnią się od dorosłych osobników. Płowa sierść sprawia, że doskonale wtapiają się w pustynny krajobraz. Dzięki temu nie są łatwym do wypatrzenia celem dla drapieżników. 

- Narodziny gatunku zagrożonego wyginięciem są dla nas wielką dumą i radością - dodaje Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO. - Staramy się zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, bezpieczeństwo i profesjonalną opiekę, której pozbawione są w naturalnym środowisku. Każdy maluch zwiększa nadzieję na ocalenie przed wyginięciem. 

Ogród jest czynny codziennie, przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, biletach i atrakcjach dostępne są na stronie ZOO w zakładce Wizyta w ZOO.