PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Remont Domu Pomocy Społecznej "Polanki". Odnaleziono kamień węgielny

Remont Domu Pomocy Społecznej "Polanki". Odnaleziono kamień węgielny
Podobnie jak w pierwszym etapie prac, przebudowane zostanie wnętrze budynku. Nowoczesny wygląd zyska także jego elewacja. Cała inwestycja w DPS „Polanki” służy przede wszystkim poprawie warunków i jakości życia przebywających tam seniorek i seniorów. Z placówki korzystają także uczestnicy zajęć Klubu Seniora „Prometeusz” i Klubu Samopomocy, które działają w ramach DPS. Remont przebiega sprawnie, a przy okazji prac natrafiono na kamień węgielny.
Tak wygląda odnowiona już część gmachu DPS
Tak wygląda odnowiona już część gmachu DPS
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Budowlańcy odnaleźli kamień węgielny DPS "Polanki"

Podczas trwającego remontu w Domu Pomocy Społecznej "Polanki" natrafiono na niezwykłe znalezisko. Była to tuba, zawierająca pochodzący z 1971 r. akt erekcyjny.

Remont Domu Pomocy Społecznej Polanki . Akt erekcyjny odkryty podczas prac
Remont Domu Pomocy Społecznej "Polanki". Akt erekcyjny odkryty podczas prac
źródło: Facebook/Piotr Kowalczuk


O odkryciu, jako pierwszy poinformował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. "To nie pocisk, to kamień węgielny z 4.12.1971 r. (choć budowa zaczęła się w 1973)" - napisał na swoim facebookowym profilu Piotr Kowalczuk.Remont Domu Pomocy Społecznej "Polanki" - na czym polega

Metamorfozie ulegnie zarówno wnętrze budynku, jak i elewacja, która zostanie dostosowana do tej, którą wykonano w poprzednim etapie. W ramach inwestycji przebudowane zostaną pokoje i łazienki, z których korzystają mieszkańcy budynku. Pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łazienki zostaną wyposażone w system przywoławczy, a na każdym piętrze powstaną miejsca, dzięki którym seniorzy będą mogli samodzielnie zaparzyć kawę, herbatę czy przygotować posiłek.

W obiekcie zamontowana zostanie winda i wymienione okna. Wykonawca przebuduje także instalację grzewczą, gazową i elektryczną.Zmieni się też otoczenie oliwskiego DPS Co istotne, pomimo prowadzonych robót budowlanych placówka funkcjonuje bez większych zmian.

- Na terenie budynku prowadzone są obecnie prace rozbiórkowe. Trwa demontaż drzwi, posadzek i wyposażenia pomieszczeń - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję.

Umowa na realizację prac została podpisana z firmą ECOZET Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 4.433.787,90 zł. Roboty potrwają 11 miesięcy od daty podpisania umowy, a więc do końca bieżącego roku.

 

Rozpoczął się drugi etap gruntownego remontu Domu Pomocy Społecznej 'Polanki'
Rozpoczął się drugi etap gruntownego remontu Domu Pomocy Społecznej 'Polanki'
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

DPS mieści się przy ul. Polanki 121. W ostatnich latach jego wygląd wskazywał, iż czasy świetności ma on już dawno za sobą. Władze Gdańska zdecydowały więc o gruntownym remoncie, który podzielono na dwa etapy, by w komfortowych warunkach mogli przebywać w nim podopieczni Domu Pomocy Społecznej. Po rozstrzygnięciu przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska przetargu pod koniec 2017 r., w styczniu 2018 roku przystąpiono do pierwszych prac.

Kompleksowa modernizacja zakładała m.in. przebudowę pokoi seniorów i wyposażenie łazienek w system przywoławczy. Wyremontowana i nowocześnie wyposażona została główna kuchnia placówki. 

W ramach inwestycji przebudowano pomieszczenia na wszystkich czterech kondygnacjach budynku. Rozebrano też istniejące ściany zewnętrzne podłużne i balustrady loggii. Dobudowano ściany osłonowe, a także podłużne, zewnętrzne istniejących loggii wraz ze stolarką okienną.
Na parterze budynku zbudowano oranżerię, a także windę towarową. Odnowiona i nowocześnie wyposażona została też siłownia z grillem w ogrodzie.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl