PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lepsze warunki dla gdańskich seniorów. Dom Pomocy Społecznej „Polanki” przeszedł kolejny etap modernizacji

Lepsze warunki dla gdańskich seniorów. Dom Pomocy Społecznej „Polanki” przeszedł kolejny etap modernizacji
Wyremontowane pokoje z łazienkami, przebudowana kuchnia, pomieszczenia dla opiekunów na każdym piętrze – to kilka z wielu zmian, które zaszły w Domu Pomocy Społecznej „Polanki” dzięki drugiemu etapowi modernizacji budynku. W środę, 18 września, w towarzystwie zaproszonych gości i podopiecznych placówki, zaprezentowano nowe przestrzenie.
W prawej części DPS Polanki  została wykonana kompleksowa modernizacja. Na remont czeka kolejna część budynku, widoczna na zdjęciu po lewej stronie
W prawej części DPS "Polanki" została wykonana kompleksowa modernizacja. Na remont czeka kolejna część budynku - po lewej stronie
gdansk.pl

 

Dom Pomocy Społecznej „Polanki” wybudowany został w 1978 roku. W 1994 roku budynek rozbudowano o czwarte piętro dzięki czemu liczba mieszkańców placówki zwiększyła się z 84 do 104 osób. Kolejna modernizacja DPS „Polanki” miała miejsce w 2005 roku, ale największa przebudowa placówki rozpoczęła się w 2016 roku. Drugi etap modernizacji, który właśnie się zakończył, jest kontynuacją remontu sprzed trzech lat.

  • Dokładnie rok temu, 18 września, prezydent Paweł Adamowicz dokonał przecięcia wstęgi, umożliwiając 24 seniorom zamieszkanie w zmodernizowanych pokojach z nowoczesnym systemem przywoławczym i łazienkami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb - mówi Danuta Podogrodzka-Oleńko, dyrektor DPS „Polanki”. - Zapewnialiśmy wtedy, że zwiększymy liczbę miejsc w działającym przy DPS Klubie Samopomocy do 20 uczestników, a placówka i jej infrastruktura będą bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych seniorów, mieszkańców Oliwy. Słowa dotrzymaliśmy.

ZOBACZ FILM Z PREZENTACJI WYREMONTOWANYCH PRZESTRZENI DPS „POLANKI”

 

II etap modernizacji placówki trwał dwa lata. Jak ocenia dyrektor DPS, był to najtrudniejszy etap remontu, bo odbywał się w samym sercu budynku. Modernizacja polegała przede wszystkim na podniesieniu standardu domu pomocy. Na każdym z czterech pięter powstały pomieszczenia dla opiekunów i kuchnie. Przebudowano też stołówkę i kuchnię główną, która została wyposażona w nowe sprzęty. To z czego zapewne najbardziej cieszą się mieszkańcy DPS „Polanki” to wyremontowane pokoje z indywidualnymi łazienkami.

- Dzięki temu remontowi jestem przeszczęśliwy, czuję się jak nowonarodzony – powiedział Jerzy Skibiński, który mieszka w DPS „Polanki” od 6 lat.

 
Oranżeria to nowa, dobudowana część Domu Pomocy Społecznej Polanki . Powstała przede wszystkim z myślą o niewychodzących na zewnątrz mieszkańcach placówki
Oranżeria to nowa, dobudowana część Domu Pomocy Społecznej "Polanki". Powstała przede wszystkim z myślą o niewychodzących na zewnątrz mieszkańcach placówki
gdansk.pl

 

Na parterze budynku wybudowano oranżerię, której przeznaczeniem jest „doświetlanie” osób, które nie mogą wychodzić na zewnątrz.

W DPS "Polanki" od zakończenia I etapu modernizacji działa Klub Samopomocy. 20 seniorów z Zaspy, Oliwy i Przymorza korzystają dzieki temu przedsięwzięciu z wielu zajęć i aktywności, m.in. rehabilitacji, ćwieczenia pamięci, wycieczek. Seniorzy przychodzą do domy pomocy na cztery godziny dziennie.

W DPS funkcjonuje także Klub Seniora „Prometeusz” do którego należy 25 osób. Dom Pomocy „Polanki” udostępnia swoje przestrzenie dla należących do tego klubu seniorów.

 
Na szycie wyremontowanej części budynku umieszczono olbrzymi zegar. Ma on wymiar nie tylko praktyczny, ale też symboliczny
Na szycie wyremontowanej części budynku umieszczono olbrzymi zegar. Ma on wymiar nie tylko praktyczny, ale też symboliczny
gdansk.pl

 

Na szczycie budynku umieszczono gigantyczny zegar. Jego powstanie ma nie tylko wymiar praktyczny, ale też metaforyczny.

- Zegar odmierza nam czas, ten lepszy czas, który nas czeka – wyjaśnia Danuta Podogrodzka-Oleńko. - Wymyśliliśmy ten zegar ponieważ uważamy, że życie płynie, a zegar nam wskazuje codziennie nową godzinę życia.

Prace w ramach II etapu modernizacji objęły też m. in. wymianę instalcji elektrycznej i ocieplenie ścian budynku. Koszt prac to ok. 7,4 mln złotych.

W DPS Polanki mieszka obecnie 80 seniorów. Łącznie mają do dyspozycji 37 jednoosobowych i 20 dwuosobowych pokoi. Dodatkowo siedem pokoi przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Docelowo w placówce, tak jak w latach ubiegłych, mieszkać będą 104 osoby. Liczba mieszkańców powróci do pierwotnej, gdy realizowany zostanie III etap modernizacji. Ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym roku. 

- W tym etapie przewidziano m.in. utworzenie samodzielnej pralni, tzn. że będzie można zrzucać windą brudne pościele czy rzeczy bez ich przenoszenia, powstaną dodatkowe pokoje dla 24 osób. W remontowanej części powstaną też biura naszego domu – dodaje Danuta Podogrodzka-Oleńko.

Uroczystemu otwarciu towarzyszył finał Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Artystycznego „Miejsce moich marzeń”. 

– Głównym celem naszego konkursu jest wszechstronna aktywizacja oraz promowanie twórczości osób starszych. W ramach konkursu rozstrzygnięty został konkurs, tym razem fotograficzny, oraz odbyły się eliminacje dyktanda dla seniorów – podkreśla dyrektor "Polanek". – Warto dodać, że to już jedenasta edycja Konkursu, który wspiera ideę integracji i pozwala nagrodzić twórczość osób starszych.

W środowej uroczystości udział wzięli m.in. Aleksandra Dulkiewicz prezydent Miasta Gdańska, radne Beata Dunajewska i Teresa Wasilewska, Włodzimierz Bartosiewicz - dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, posłanka Małgorzata Chmiel, kandydat na posła RP Piotr Adamowicz, ks. Mirosław Paracki - proboszcz kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie, Aleksandra Wojtczak-Duch - projektanka nowych przestrzeni DPS "Polanki" oraz mieszkańcy placówki, członkowie Klubu Samopomocy i Klubu Seniora "Prometeusz". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze